Reklama

Reklama

Pierwsza moneta z wizerunkiem Karola III trafiła do obiegu. Uwagę zwraca ten szczegół

W Wielkiej Brytanii do obiegu trafiła pierwsza moneta z wizerunkiem króla Karola III. 50-pensowa moneta została wybita w nakładzie 5 milionów egzemplarzy. Na monecie zabrakło jednak ważnego szczegółu.

Pod koniec października brytyjska mennica państwowa Royal Mint poinformowała, że rozpoczęła się produkcja monet z wizerunkiem nowego króla Wielkiej Brytanii. Pierwsza moneta z wizerunkiem króla Karola III do obiegu trafiła 8 grudnia 2022 roku. 5-pensową monetę wybito w nakładzie 5 milionów egzemplarzy.

Moneta z Karolem III trafiła do obiegu

Monety nie trafią do banków, a do placówek brytyjskiej poczty. Dla instytucji Royal Mail to nie lada wyróżnienie.

- To ogromny zaszczyt dla poczty i listonoszy, że pierwsza moneta z wizerunkiem króla Karola III jest wprowadzana do obiegu za pośrednictwem naszej rozległej sieci oddziałów - zaznaczył cytowany przez "Metro" Nick Read, dyrektor naczelny poczty.

Reklama

Read dodaje, że grudzień to najbardziej pracowity czas w roku. - Moneta będzie wprowadzana do naszej sieci w sposób stopniowy - podkreślił.

Zobacz również: Z czego żyją Meghan i Harry? Sporo stracili, odchodząc z rodziny królewskiej

Moneta z wizerunkiem Karola III. Brakuje ważnego szczegółu

Na awersie monety znajduje się portret Karola III, którego autorem jest brytyjski rzeźbiarz Martin Jennings. Zgodnie z tradycją, wizerunek monarchy musi być zwrócony w przeciwną stronę niż poprzednika. Dlatego też Karol III patrzy w lewo - w odwrotną stronę niż królowa Elżbieta II. Monety z jej wizerunkiem będą nadal honorowane i stopniowo wycofywane.

Wokół jego wizerunku znajduje się napis "CHARLES III - D - G - REX - F - D", czyli "Karol III, z łaski Boga, Król, Obrońca Wiary" i nominał monety. Moneta z pewnością stanie się prawdziwą gratką dla kolekcjonerów.

Uwagę zwraca też jeden ważny szczegół. Otóż na monecie król Karol III nie nosi korony. Powód? Jego koronacja jeszcze się nie odbyła. 

Czytaj również: 

"Sussexowie, kłamstwa i kasety video". Król i media boją się Harry’ego i Meghan?

O tej kreacji mówił cały świat. "Suknia zemsty" księżnej Diany

Koronacja króla Karola III

W październiku Pałac Buckingham poinformował, że koronacja odbędzie się 6 maja 2023 roku. Zgodnie z przekazaną informacją, ceremonia odbędzie się w Opactwie Westminsterskim. Poprowadzi ją arcybiskup Cantenbury, Justin Welby. Wraz z Karolem III koronowana zostanie jego małżonka Kamila.

Według medialnych doniesień, uroczystość będzie krótsza niż miało to miejsce podczas koronacji królowej Elżbiety II 70 lat temu. W uroczystości ma wziąć udział mniejsza liczba gości. Zgodnie z tradycją, podczas uroczystości koronacyjnej, monarcha przejedzie karetą ulicami Londynu.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: król Karol III | brytyjska rodzina królewska

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy