"Przystawka z kultury" z Moniką Małkowską

Aktualizacja

Postaci najbardziej kontrowersyjnych artystów - od starożytności do dziś, ich szokujące i zachwycające dzieła oraz ekstrawaganckie losy będą tematem kolejnego spotkania Kulturalnego Klubu Kolacyjnego. Wieczór „Sztuka skandalu i skandale w sztuce” poprowadzi 29 listopada znana publicystka i wykładowczyni.

article cover

Monika Małkowska – wyrazista, charyzmatyczna autorka i ekspertka. O sztuce pisze i mówi elektryzująco, niesztampowo. Nie boi się mocnych słów, nie znosi sztywnych wykładów, bo twórczość artystyczną uważa za żywy element współczesności.  Z gośćmi najbliższej „Przystawki z kultury” porozmawia o wielkich skandalach artystycznych. Tych, które dały twórcom sławę i pchnęły sztukę naprzód, ale także o tych, które zniszczyły autorów. Przywoła artystów, których skandalizujące dzieła zaprowadziły przed oblicze sądu. I tych, wokół których wybuchały wielkie dyskusje. Co mają wspólnego Lady Gaga i Lord Byron? Kto jest twórczym skandalistą, a kto tylko pozuje? I jak wiele łączy skandale z ich życiem osobistym artystów?

Historia skandalu sięga starożytności – zaczęło się od… nagiej kobiety, wyrzeźbionej przez  Praksytelesa. Paolo Veronese, włoski malarz renesansowy, za obraz „Ostatnia wieczerza” stanął przed obliczem Inkwizycji. W XVIII- wiecznym Londynie swoim stylem życia szokował Beau Brunnell – dyktator mody męskiej. Sto lat później Malarz Gericaulti,  przenosząc na płótno katastrofę statku Meduza, wstrząsnął Paryżem. Lord Byron zdumiewał licznymi przygodami miłosnymi, Katarzyna Kozyra pozowała do zdjęcia „Olimpia” przechodząc chemioterapię, a firma Benetton reklamuje stroje uderzając w rasowe i religijne tabu.  Skandal ma wiele twarzy, ale jego siła trwa od wieków. Opowieści zilustruje autorska ścieżka dźwiękowa. Monika Małkowska wybrała m.in. „My way”, ale w punkowej wersji Niny Hagen, Janis Joplin, Chavelę Vargas i Sid Vicious.

Dopełnieniem wieczoru poświęconego artystycznym kontrowersjom będzie obecność kulinarnego przewodnika. Aleksander Baron jest niezwykłym szefem kuchni – stosuje oryginalne połączenia smaków, a podczas kulturalnych dyskusji serwuje gościom odważne i zdumiewające przystawki, dobrane specjalnie od tematu wieczoru. Dotychczas  wieczory wzbogacił m.in. czekoladową-borowikową panna cottą z różą oraz wędzonym dorszem na musie śliwkowym z odrobiną słoniny. Tym razem jego menu sprawi szokującą przyjemność.

„Przystawka z kultury. Kulturalny Klub Kolacyjny” jest autorskim projektem  agencji  Go Culture. To retro rozrywka w nowoczesnym wydaniu. Kameralne wieczory z ekspertami skierowane są do pasjonatów kultury, sztuki i kuchni. Pierwsze spotkanie odbyło się w grudniu 2011 roku. Są one połączeniem formuły klubu kolacyjnego z ideą tradycyjnych klubów dyskusyjnych. Każde spotkanie przybliża konkretny aspekt twórczości i ma charyzmatycznego przewodnika – w tej roli przy stole pojawiają się artyści, krytycy, eksperci. Dotychczas gośćmi „ Przystawki z kultury” byli m.in. pisarka Agnieszka Drotkiewicz,  krytyk filmowy Tomasz Raczek, designerzy – Małgorzata i Tomasz Rygalik czy projektantka Joanna Klimas.

Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas