500 plus: Kiedy trzeba złożyć wniosek na następny rok?

W tym roku nie trzeba składać kolejnego wniosku o przyznanie świadczenia w ramach programu "Rodzina 500 plus". Wniosek złożony w ubiegłym roku zakłada wypłatę środków do końca maja 2021 r. – przypomina minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wniosek złożony w ubiegłym roku zakłada wypłatę środków do końca maja 2021 roku
Wniosek złożony w ubiegłym roku zakłada wypłatę środków do końca maja 2021 roku123RF/PICSEL

Do tej pory 1 lipca był terminem, w którym rozpoczynał się nabór wniosków o świadczenia wychowawcze w ramach programu "Rodzina 500 plus". W tym roku - jak przypomina resort rodziny - jest inaczej i rodzice nie muszą składać od lipca wniosków na nowy okres świadczeniowy.

W oparciu o wnioski składane w ubiegłym roku, czyli od 1 lipca 2019 r., świadczenia zostały przyznane aż do 31 maja 2021 r. - tłumaczy szefowa MRPiPS Marlena Maląg.

Z kolei rodzice i opiekunowie, którzy nie pobierają jeszcze świadczenia wychowawczego, bo np. dziecko dopiero się urodziło, w każdej chwili mogą przystąpić do programu składając odpowiedni wniosek np. za pośrednictwem portalu Emp@tia, Platformy Usług Elektronicznych ZUS czy bankowości elektronicznej.

Jak wskazuje szefowa resortu rodziny, od przyszłego roku funkcjonować będzie docelowy roczny okres świadczeniowy, który będzie trwał od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja roku następnego.

Wtedy, by uzyskać świadczenie wychowawcze po 31 maja 2021, wnioski będzie można składać przez internet od 1 lutego 2021 r., a drogą tradycyjną - od 1 kwietnia. Rodzice nie muszą się martwić, w tym roku nie muszą składać nowych wniosków, a gdy przyjdzie na to czas, będziemy szeroko informować o nowo obowiązujących terminach - zapewnia minister Maląg.

Obecnie w ramach programu "Rodzina 500 plus" świadczenie wychowawcze przysługuje wszystkim dzieciom do 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Według szacunków resortu ze wsparcia może skorzystać ok. 6,8 mln dzieci.

Opracowanie: Magdalena Partyła

RMF FM/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas