Andrzej Nowak-Arczewski: Zmiłuj się nad nami

Reporterska opowieść o tajemnicy żydowskiego miasteczka.

Zmiłuj się nad nami
Zmiłuj się nad namiStyl.pl/materiały prasowe

Miejscowość jakich w Polsce wiele. Mord na żydowskich sąsiadach. Tajemnica, której po dziś dzień nie może poznać nikt obcy. Co dzieje się z ludźmi, którzy zamykają się przed światem zewnętrznym?

To nie jest kolejna książka o pogromach.  To nie jest próba szukania winnego. To opowieść o mechanizmach pamięci małego miasteczka, której udziałem staje się eksterminacja Żydów.

Klimontów, niewielka miejscowości w okolicach Sandomierza, w czasie okupacji jest świadkiem wielu okrutnych scen. Ale na tym nie koniec, zaraz po wojnie dochodzi do zdarzeń, które zostawiają piętno na Polakach. Po wielu latach, kiedy wszystkim wydaje się, że prawdę zatarł czas - wracamy do miasteczka. Odwiedzamy mieszkańców, którzy zajęli domy swych dawnych sąsiadów, i chcemy wysłuchać prawdy o tamtych zdarzeniach. Tylko czy da się przerwać to milczenie?

Męczyło go sumienie. Zgłosił się do prokuratury.

- Zabiłem człowieka! Kolegę z ławy szkolnej! Jestem mordercą!

- Sprawa uległa przedawnieniu. Minęło już dwadzieścia lat. Wystarczy pismo, że dla zysku, z chęci korzyści materialnych.

- Zabiłem z pobudek politycznych. Byłem przekonany, że to Żydzi zamordowali mi dwóch braci.

- Trzeba napisać trochę inaczej.

- Nie, nie mogę.

Fragment książki

Andrzej Nowak-Arczewski - reporter, laureat Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż im. Zbigniewa Nosala. Autor książek reporterskich, m.in. "Orłowińskiej ballady", "My z pałacu".

Andrzej Nowak-Arczewski
"Zmiłuj się nad nami"
Wydawnictwo Prószyński i S-ka


Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas