AVON Kontra Przemoc - bieg

W niedzielne południe, 17 czerwca, w Garwolinie wystartowała trzecia edycja biegu "Avon kontra Przemoc". Wydarzenie to zainaugurowało tegoroczną odsłonę ogólnopolskiej "Wielkiej Kampanii o Godność". Celem akcji jest głośny i wyraźny sprzeciw wobec przemocy i wszelkich jej przejawów.

Uczestnicy garwolińskiego biegu pokonali 10-kilometrową trasę. Pomimo upału, do biegu stanęło liczne grono uczestników. Biegacze nie tylko próbowali pobić swoje życiowe sportowe rekordy, ale również wyrazili symboliczny sprzeciw wobec wszelkich aktów przemocy.

Uczestnicy biegu kupili niebieskie bransoletki z symbolem nieskończoności, który odwołuje się do jedności kobiet, i nie tylko, w sprawie przemocy. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na realizację projektów w ramach Kampanii.

Bieg w Garwolinie, który zainaugurował tegoroczną edycję "Wielkiej Kampanii o Godność", to nie tylko sportowe emocje, ale również rodzaj manifestu i zwrócenie uwagi na zjawisko przemocy wobec kobiet i jego skalę. Celem Kampanii jest pokazanie, że walka z przemocą jest konieczna, a wszelkie formy zachowania, które poniżają, naruszają godność i powodują cierpienie powinny być społecznie potępiane i nie mogą być tematem tabu.

Swój sprzeciw wobec tego zjawiska wyrazili również Ambasadorzy Kampanii: Przemysław Saleta, Marek Włodarczyk i Robert Kudelski. Fundusze na realizację Kampanii Avon Kontra Przemoc pochodzą ze sprzedaży produktów z symbolem nieskończoności. Partnerami merytorycznymi akcji są Fundacja Feminoteka oraz Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia".

Trzecią edycję Biegu Avon Kontra Przemoc wygrał Kenijczyk Allan Ndiwa. Zwycięzca, pokonujący trasę z czasem 30:39, okazał się bezkonkurencyjny. Drugie miejsce zajął Sergiej Fiskowicz z Ukrainy (32:44), a trzecie miejsce na podium należało do Polaka Kamila Poczwardowskiego (33:29). Wśród kobiet najszybsza okazała się Rasa Drazdauskaite z Litwy (34:38). Drugie miejsce zajęła Lilia Fiskowicz z Mołdawii (34:50), a trzecie Kenijka Suzy Chemaimak (35:23). Biegaczy wspierało liczne grono dopingujących.

Po głównym biegu odbył się również bieg rodzinny. Z 2-kilometrowym dystansem zmierzyli się rodzice i dzieci. W biegu wzięło udział 153 uczestników. Zwycięstwo należało do Sylwestra Kuśmierza(05:33) oraz Małgorzaty Święckiej (07:30).