Copernicus Festival: Piękno

Podczas trzeciej edycji Copernicus Festivalu w Krakowie w dniach 17 - 22 maja podczas wykładów, wystaw i debat, uczestnicy zastanowią się czym jest piękno i jak wpływa na nasze postrzeganie świata. Na festiwalu gościć będą sławy nauki: Semir Zeki (neuroestetyka), Gregory Chaitin (matematyka), Julian Barbour (fizyka), John Banville (literatura), a także polscy naukowcy (Jerzy Vetulani) czy pisarze (Stefan Chwin).

Podczas festiwalu odbędzie się m.in. spotkanie z prof. Jerzym Vetulanim, fot. Kamila Zarembska/Tygodnik Powszechny
Podczas festiwalu odbędzie się m.in. spotkanie z prof. Jerzym Vetulanim, fot. Kamila Zarembska/Tygodnik Powszechny materiały prasowe

Trzecia edycja Copernicus Festival dotyczyć będzie różnych wymiarów piękna. Nie zdajemy sobie często sprawy, jak kluczową rolę w kulturze odgrywa piękno: cementuje związki między ludźmi, zmienia przestrzeń publiczną, wzbogaca nasze postrzeganie rzeczywistości, zaś artyści dostarczają nam nie tylko emocjonalnych uniesień, ale i powodów do głębokich przemyśleń. Piękno stanowi także jedno z kryteriów prawdy w nauce, a w sztuce religijnej pozwala dosięgnąć transcendencji.

Program festiwalu podzielony będzie na kilka pasm. Przede wszystkim ponownie pojawią się cykle, które cieszyły się największą popularnością w czasie poprzednich edycji:

Wykłady gwiazd - tak jak w latach ubiegłych, wykłady wygłoszą światowej sławy uczeni. Dzięki ich wiedzy spojrzymy na piękno z perspektywy różnych dziedzin nauki - neurobiologii, filozofii, literaturoznawstwa, fizyki, matematyki. Zaproszenie przyjął profesor Semir Zeki - neurobiolog, pionier neuroestetyki, dziedziny która bada m.in. jak ludzki mózg postrzega piękno. Kolejnymi gośćmi będą wybitny matematyk, Gregory Chaitin, oraz fizyk Julian Barbour.

Śniadania Mistrzów - spotkania z wybitnymi intelektualistami, podczas których w mniej formalnej atmosferze będzie można zadać im pytania o ich pracę i pasje. Znani naukowcy i artyści podzielą się z nami swoimi projektami i wizjami. Wśród zaproszonych gości znajdziemy prof. Pawła Horodeckiego, prof. Ryszarda Markiewicza, prof. Elżbietę Tabakowską czy prof. Władysława Stróżewskiego.

Lekcje czytania - skierowane do licealistów spotkania, podczas których młodzież będzie miała okazję porozmawiać o nauce z naukowcami i autorami książek popularnonaukowych. Każda lekcja dotyczyć będzie przeczytanego przez młodzież fragmentu książki.

Nauka czytania - spotkania z dziećmi poświęcone tropieniu wątków filozoficznych i naukowych w znanych bajkach. W odwiedzonych w ubiegłym roku szkołach rozmawialiśmy z dziećmi m.in. o logice ("Alicja w Krainie Czarów"), osobowości ("W Dolinie Muminków") i komunikacji u zwierząt ("Doktor Dolittle i jego zwierzęta").

Warsztaty - zajęcia, podczas których zobaczyć można naukę w działaniu (m.in. cieszący się co roku dużą popularnością pokaz urządzeń obrazujących pracę mózgu), ale również warsztaty literackie i artystyczne.

Pasmo filmowe - wieczorne seanse w kinie Mikro. Obejrzymy m.in. "Wielkie piękno" w reżyserii Paolo Sorrentino, "Sól Ziemi" o fantastycznym fotografie Sebastiano Salgado, czy filmy "Pionierzy" Karola Jałochowskiego o wybitnych, idących pod prąd naukowcach.

Debaty - dyskusje poświęcone różnym aspektom piękna z perspektywy nauki. Konfrontując ze sobą ekspertów z różnych dziedzin spróbujemy zrozumieć, dlaczego piękno odgrywa w ludzkim życiu tak istotną rolę.

Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas