Cracow Fashion Week 2017
Cracow Fashion Week 2017 (18-26.03), organizowany przez Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, odbędzie się pod hasłem "fashion & ecology". Partnerami wydarzenia skupionego na CSR są międzynarodowe organizacje walczące o odpowiedzialną modę - Foundation to Support Animal Protection PETA, Fashion Revolution oraz Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie koordynująca w Polsce kampanię Clean Clothes. Styl.pl jest partonem medialnym.
Cracow Fashion Week rozpocznie konkurs Cracow Fashion Awards, będący zarazem pokazem dyplomowym Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU (18 marca). W czasie uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków nagrodzone zostaną najlepsze kolekcje dyplomantów SAPU, zobaczymy także międzynarodowe pokazy gościnne z Polski, Szwecji, Hiszpanii i Ukrainy. W jury zasiądą osobowości polskiej mody, m.in. duet MMC Ilona Majer i Rafał Michalak, Natasha Pavluchenko, Dorota Wróblewska, Anna Jatczak, Ola Bajer czy Gosia Sobiczewska. Pat Guzik, absolwentka i wykładowca SAPU, zaprezentuje swoją kolekcję, która wygrała międzynarodowy konkurs EcoChic Design w Hongkongu dla designerów stosujących zasady zrównoważonej mody.
Uroczystym finałem Cracow Fashion Week będzie pokaz No Waste, który odbędzie się w sobotę, 25 marca, w Studiu Zabłocie. Studenci SAPU pokażą unikalne kolekcje recyklingowe stworzone z materiałów pochodzących z odzysku. Pat Guzik sprawowała opiekę artystyczną nad projektantami.
W ciągu całego tygodnia, od 18 do 26 marca, można będzie wziąć udział w licznych wydarzeniach towarzyszących w Krakowie. Odbędą się warsztaty i wykłady, z których wiele będzie dotyczyć społecznej odpowiedzialności mody i biznesu. W programie jest również debata dotycząca społecznej odpowiedzialności mody, w której wezmą udział przedstawiciele PETA, Fashion Revolution, Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie oraz młodzi projektanci.
W Kinie Pod Baranami zostaną wyświetlone filmy prezentujące kwestię etyki w modzie oraz nie wykorzystywania zwierząt w procesach produkcyjnych. PETA pokaże nagradzaną na festiwalach produkcję dokumentalną "Inside Fur" (Norwegia, 2014), a Fashion Revolution - dokument "The True Cost" (USA, 2015), który skupia się na etyce w branży mody.
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie (FKO) jest ogólnopolską organizacją prowadzącą działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji oraz przestrzegania praw człowieka i zasad ochrony środowiska w biznesie. Fashion Revolution to organizacja powstała w Wielkiej Brytanii, która organizuje co roku Fashion Revolution Day, zadając wszystkim pytanie "kto stworzył nasze ubrania". PETA, która liczy na świecie ponad 5 mln wspierających osób, to międzynarodowa fundacja zajmująca się walką o prawa zwierząt i sprzeciwiająca się ich wykorzystywaniu.