Dla Ewy Krzyżewskiej miłość była ważniejsza niż kariera

Ewa Krzyżewska była jedną z najpiękniejszych polskich aktorek XX wieku. Bez wahania poświęciła karierę dla miłości, chociaż uwielbiała grać. Zmarła w tragicznym wypadku w wieku 64 lat. Poznajcie jej historię!

Ewa Krzyżewska była atrakcyjna i niezwykle utalentowana. Kiedy pojawiała się na ekranie, przyciągała spojrzenia widzów
Ewa Krzyżewska była atrakcyjna i niezwykle utalentowana. Kiedy pojawiała się na ekranie, przyciągała spojrzenia widzówFilm polski/ Album OnlineEast News

Ewa Krzyżewska jest jedną z tych aktorek, których się nie zapomina. Kiedy pojawiała się na ekranie, niełatwo było oderwać od niej wzroku. Już samą swoją urodą przyciągała uwagę widzów. Gwiazda była jednak nie tylko niezwykle atrakcyjna, ale również utalentowana. 

Aktorka nie była pierwszą osobą w rodzinie, która miała zdolności artystyczne. Jej ojciec tworzył poezję. Przez wiele lat był również związany z radiem. Ewa Krzyżewska mogła się poszczycić szlacheckim pochodzeniem, a jej ojcem chrzestnym został znany poeta, Jeremi Przybora.

Uczyła się w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego. Dość szybko została zauważona po tym, jak zdjęcie z jej wizerunkiem znalazło się na okładce "Przekroju". Fotografię wykonał Wojciech Plewiński. 

Jedną z najważniejszych ról w karierze Ewy Krzyżewskiej była ta z "Popiołu i diamentu", w którym zagrała u boku Zbigniewa Cybulskiego. Aktorka wcieliła się tam w postać Krystyny, pięknej barmanki w restauracji w hotelu "Monopol".

Chociaż był to jej debiut na ekranie, rola przyniosła jej ważną nagrodę "Kryształowej Gwiazdy", przyznawaną przez Francuską Akademię Filmową. Później propozycje zawodowe posypały się do niej jak z rękawa.

Ewa Krzyżewska i Zbigniew Cybulski wystąpili razem w filmie "Popiół i diament"
Ewa Krzyżewska i Zbigniew Cybulski wystąpili razem w filmie "Popiół i diament" Laski Diffusion/ Wiesław ZdortEast News

Ewa Krzyżewska grała w polskich i zagranicznych produkcjach. Największą sławę przyniosły jej takie filmy jak: "Faraon", "Zbrodniarz i panna" oraz "Zuzanna i Chłopcy". Widzowie na pewno zapamiętali ją też z odważnych , erotycznych scen w "Zazdrości i medycynie". Ze względu na niezwykłą urodę i charyzmę wielu nazywało ją "polską Sophią Loren".

Chociaż była u szczytu sławy, z łatwością porzuciła pasję na rzecz miłości. Aktorka dwukrotnie wychodziła za mąż. Pierwszym mężem Ewy Krzyżewskiej został Wacław Andrzej Spława-Neyman, którego gwiazda spotkała w dość nietypowych okolicznościach. 

Para poznała się podczas lotu samolotem. Ich związek nie przetrwał jednak długo, bo już po trzech latach zakończył się rozwodem. 

Osiem lat później, w 1971 roku Ewa Krzyżewska po raz drugi stanęła na ślubnym kobiercu. Tym razem jej wybrankiem okazał się starszy od niej o kilkanaście lat dyplomata, Bolesław Kwiatkowski. 

Ewa Krzyżewska była w stanie dużo poświęcić dla miłości
Ewa Krzyżewska była w stanie dużo poświęcić dla miłościFilm polski/ Album OnlineEast News

Dla tej miłości aktorka poświęciła swoją karierę.  W 1973 wyjechała z Polski. Za granicą pracowała w różnych miejscach, między innymi w nowojorskiej bibliotece ONZ.  Próbowała też swoich sił jako agentka nieruchomości, projektantka mody i kosmetyczka. 

Mąż był dla Ewy Krzyżewskiej całym światem. Nie wyobrażała sobie przebywać z dala od niego. Wydawało się, że ich sielanka potrwa przez wiele lat. Zwłaszcza kiedy zamieszkali w wyjątkowym miejscu. Para w 1989 roku osiedliła się w Almunecar w Hiszpanii. 

Niestety w 2003 roku miał miejsce tragiczny w skutkach wypadek. Ewa Krzyżewska i jej mąż jechali górską drogą, kiedy z naprzeciwka nadjechał inny samochód. Pojazdy zderzyły się ze sobą, w wyniku czego para poniosła poważne obrażenia. Niestety oboje zginęli - aktorka przegrała walkę o życie w szpitalu, a jej mąż zmarł na miejscu.

Aktorkę pochowano w Hiszpanii, ale kilka lat później jej ciało spoczęło na Powązkach w Warszawie.

Zobacz także:

Robert GawlińskiStyl.pl

***
#POMAGAMINTERIA
Zróbmy małym pacjentom prezent na Dzień DzieckaW Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, na II piętrze, w budynku najbardziej oddalonym od wejścia, znajduje się mały oddział - Oddział Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych z sześcioma izolatkami. To tutaj trafia część dzieci chorych na nowotwory, żeby skorzystać z - czasami ostatniej - szansy powrotu do zdrowia i życia. Stowarzyszenie Koliber prowadzi zbiórkę, by z okazji Dnia Dziecka podarować małym pacjentom - nie zabawki, bo ich tam nie mogą mieć - ale m.in. nowe materace i pościel. Sprawdź szczegóły >>>