Reklama

Reklama

Festiwal Muzyki Filmowej 2016

"Dziecko Rosemary", "Dziewiąte wrota", "Matnia", "Teoria Wszystkiego", "Drive", "Jak wytresować smoka", "Shrek", "Król Lew", "Indiana Jones i Poszukiwacze Zaginionej Arki" oraz światowa premiera muzyki z gry Wiedźmin 3 - to tylko niektóre z atrakcji 9. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.


Najsłynniejsze tematy z filmów Romana Polańskiego, jazzowe dekonstrukcje przebojów złotej epoki Hollywood, autorskie interpretacje muzyki filmowej w programie Cinematic Piano, ambientowe brzmienia, światowe premiery ścieżek do filmów, kompozycje mistrzów do animowanych hitów kinowych oraz światowa premiera muzyki do popularnej gry komputerowej. Ponadto prestiżowe nagrody, konkursy, Master Classes dla młodych kompozytorów oraz gwiazdy światowego kina i muzyki filmowej pod Wawelem. 9. Festiwal Muzyki Filmowej stoi pod znakiem przygody i wielozmysłowych doświadczeń dedykowanych każdemu miłośnikowi muzyki filmowej.

Reklama

25 i 26 maja: Scoring4Polański

FMF rozpocznie się uroczystym koncertem specjalnym Scoring4Polański poświęconym twórczości filmowej i muzyce z filmów jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów — Romana Polańskiego. Pierwsza odsłona monograficznego cyklu koncertów z muzyką do filmów polskich miała miejsce w tym roku, kiedy podczas dwóch wieczorów w Krakowie i w Katowicach słuchaliśmy fragmentów ścieżek dźwiękowych do filmów i spektakli teatralnych Andrzeja Wajdy. Koncert Scoring4Polański jest organizowany wspólnie z Instytucją Kultury Katowice-Miasto Ogrodów i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Tym razem na premierę projektu Scoring4Polański organizatorzy zapraszają 24 maja 2016 roku do sali koncertowej NOSPR w Katowicach, a następnie 25 maja do Centrum Kongresowego ICE Kraków.

W programie koncertów dedykowanych kompozytorom tworzącym dla Romana Polańskiego usłyszymy światowe premiery aranżacji słynnych muzycznych ilustracji. Nie zabraknie jazzowych, melancholijnych bitów Krzysztofa Komedy z filmów "Nóż w wodzie", "Matnia" i "Dziecko Rosemary", muzyki Wojciecha Kilara do "Pianisty", "Śmierci i dziewczyny" czy pięknej wokalizy z filmu "Dziewiąte Wrota". Usłyszymy rozpoznawalne tematy Philippe’a Sarde’a z obrazów "Tess" i "Lokator", niezapomniany "Frantic Theme" Ennia Morriconego, motyw miłosny Jerry’ego Goldsmitha z "Chinatown" czy znakomitą serię muzycznych ilustracji Alexandre’a Desplata do "Wenus w futrze", "Autora widmo" czy "Rzezi".

Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadzi belgijski dyrygent i dyrektor muzyczny International Flanders Film Festival w Gandawie, Dirk Brossé.

26 maja: Cinematic Piano i złota epoka Hollywood

Festiwalowy czwartek, 26 maja to dwa koncerty kameralne. Najpierw zainaugurowany zostanie nowy cykl — Cinematic Piano, podczas którego młodzi pianiści z kraju i z zagranicy będą prezentowali swoje autorskie interpretacje muzyki filmowej. Cykl zainauguruje Aleksander Dębicz, nazywany "czarodziejem fortepianu". Podczas koncertu zabrzmią kompozycje pochodzące z jego debiutanckiego bestsellerowego albumu "Cinematic Piano".

Tego samego wieczoru w ICE Kraków premierowo zabrzmią muzyczne dekonstrukcje i dekompozycje zapomnianej muzyki złotej epoki Hollywood — utworów Bronisława Kapera i Henryka Warsa. Obydwaj twórcy stworzyli soundtracki do ponad dwustu amerykańskich produkcji. Ich twórczość rozciąga się od lat 30. do 60. XX wieku. Choć bezspornie przyczynili się do rozwoju amerykańskiego filmu, nazwiska te w samej Polsce nie są szerzej znane.

Utalentowany polski pianista jazzowy i improwizator Paweł Kaczmarczyk wraz z założoną przez siebie utytułowaną formacją Audiofeeling Trio wziął na warsztat zapomniany repertuar mistrzów hollywoodzkich soundtracków i podda je twórczej eksperymentalnej dekonstrukcji.

27 maja: Drone Sounds

W piątek, 27 maja odbędzie się gala alterFMF: Drone Sounds w wykonaniu Orkiestry Kameralnej AUKSO pod batutą wybitnego aranżera i dyrygenta muzyki współczesnej, Anthony’ego Weedena. Podczas koncertu usłyszymy muzykę Josepha Trapanese ("Wierna" i "Zbuntowana" z serii "Niezgodna", "Oblivion", "Tron: Dziedzictwo"), znanego ze swojej współpracy z weteranami muzyki elektronicznej, zespołem Daft Pank, której efektem jest muzyka do "Tron: Dziedzictwo" oraz  rockowo-elektroniczną formacją M83 nad ścieżką dźwiękową do filmu "Oblivion".

Zaproszenie na FMF przyjął także Cliff Martinez — prawdziwa legenda Red Hot Chilli Peppers, znakomity kompozytor muzyki elektronicznej, producent i aranżer. Jego hipnotyczna i transowa, przestrzenna muzyka doskonale wpisuje się w filmową estetykę reżyserów, z którymi na stałe współpracuje, naznaczoną niepokojem, lękiem i mrokiem. W programie koncertu znalazły się minimalistyczne elektroniczno-symfoniczne aranże do kultowych filmów Nicolasa Refna — "Drive", "Tylko Bóg wybacza", "The Neon Demon".

Wieczór uświetni także muzyka jednego z najznakomitszych kompozytorów współczesnych — Jóhanna Jóhannssona. Dronowe brzmienia, potężne masy dźwiękowe i liczne kontrasty — to cechy rozpoznawalnego stylu Islandczyka. Światową premierę nominowanej do Oscara ścieżki do Teorii wszystkiego uzupełnią suity do "Sicario" i "Prisoners". Kolekcję gwiazd Gali alterFMF:  Drone Sounds uzupełni prezentacja kultowej ścieżki do najnowszej produkcji serialowej HBO Poland Pakt polskiego kompozytora Łukasza Targosza.

28 i 29 maja: Kreskówki

Weekendowe koncerty 28 i 29 maja adresowane są do możliwie jak najszerszej publiczności. - Wspólnie będziemy zachwycać się i wzruszać tematami z ukochanych bajek, takich jak: "Król Lew", "Jak wytresować smoka", "Shrek" czy "Epoka lodowcowa 2: Odwilż" — mówi dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin.

W Tauron Arenie Kraków, bogato ilustrowany klipami do animacji koncert wykonają Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Polskiego Radia prowadzone przez jednego z najbardziej cenionych dyrygentów muzyki filmowej — maestro Franka Strobela. Zaproszenie do Krakowa przyjęli tacy giganci muzyki do animacji, jak John Powell ("Jak wytresować smoka", "Epoka lodowcowa 2: Odwilż") oraz Harry Gregson-Williams ("Shrek", "Opowieści z Narnii", "Artur ratuje Gwiazdkę"). W Krakowie po raz pierwszy zabrzmi także suita z muzyką skomponowaną przez wieloletniego przyjaciela FMF Diego Navarro do animacji "Odlotowa przygoda", której polską premierę zaplanowano na 29 stycznia 2016 roku.

29 maja: FMF Youth Orchestra

Kino animowane będzie królowało także kolejnego dnia — 29 maja odbędzie się koncert z cyklu Młodzi na poważnie: Animacje w wykonaniu FMF Youth Orchestra. Powołany przez FMF zespół skupia najbardziej utalentowanych uczniów krakowskich szkół muzycznych. Po raz trzeci wystąpi w pełnym symfonicznym składzie pod dyrekcją Moniki Bachowskiej. Tym razem młodzi muzycy wykonają oryginalne kompozycje do najsłynniejszych animacji studia Warner Bros: "Batman", "Scooby-Doo", "Liga Sprawiedliwych". Wykonają także po raz pierwszy na świecie suitę z "Supermana", zamówioną specjalnie na potrzeby tego koncertu u Lolity Ritmanis, Michaela McCuistona oraz Kristophera Cartera, zdobywców Nagród Emmy, kompozytorów grupy Dynamic Music Partners, części studia Warner Bros. Cała trójka zapowiedziała też swój przyjazd w maju do Krakowa.

Niedzielny wieczór będzie należał do nagrodzonej czterema Oscarami superprodukcji Stevena Spielberga. Mowa o filmie "Indiana Jones: Poszukiwacze Zaginionej Arki" — film z muzyką na żywo — z nominowaną do Oskara kultową ścieżką dźwiękową Johna Williamsa zostanie wykonany w Krakowie specjalnie z okazji 35-lecia premiery pierwszej części serii filmów fabularnych. Koncert w wykonaniu orkiestry Sinfonietty Cracovii poprowadzi doskonale znany festiwalowej publiczności szwajcarski dyrygent Ludwig Wicki.

30 maja: Video Game Show

Na finał 9. FMF 30 maja 2016, jako wisienka na torcie i prezent dla fanów muzyki do gier — Video Game Show: Wiedźmin 3. To wspólny projekt Krakowskiego Biura Festiwalowego i studia CD Projekt RED, które w maju 2015 roku wydało kolejną część gry opartej na sadze Andrzeja Sapkowskiego.

Wiedźmin to jedna z najbardziej znanych postaci współczesnych gier video, a zarazem jeden z największych kasowych sukcesów polskiego przemysłu gier. Na samą trzecią część złożono ponad 1,5 mln zamówień przedpremierowych, a w ciągu zaledwie sześciu tygodni od premiery sprzedano aż 6 milionów kopii.

Autorem ścieżki dźwiękowej do trzeciej części gry jest Marcin Przybyłowicz, kompozytor na co dzień współpracujący z CD Projekt RED jako dyrektor muzyczny firmy. Liczne nawiązania do muzyki etnicznej, słowiańskiej oraz kultury wikingów pozwolą słuchaczom przenieść się w mroczny świat fantasy. Koncert wykonają Chór Pro Musica Mundi, Orkiestra Kameralna AUKSO pod batutą Marka Mosia oraz popularny i znany m.in. właśnie ze ścieżki do "Wiedźmina" zespół Percival, którego specyficzny styl dodatkowo wzmocni etniczny charakter koncertu.

 

Styl.pl/materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy