Gaudi - geniusz z Barcelony

Architektury Gaudiego w Barcelonie nie sposób porównać do niczego innego na świecie.

Gaudi. Geniusz z Barcelony
Gaudi. Geniusz z BarcelonyStyl.pl/materiały prasowe
Gaudi. Geniusz z Barcelony
Gaudi. Geniusz z BarcelonyStyl.pl/materiały prasowe

Jego rude włosy wyróżniały go spośród ciemnowłosych Katalończyków nie mniej niż hipnotyzujące spojrzenie błękitnych oczu i zachowanie, o którym w Barcelonie krążyły legendy. Pewny siebie, bywał arogancki i butny. Bezkompromisowy, przywiązany do swoich wizji, rzadko szedł na ustępstwa. Znający swoją wartość, walczył o każdą pesetę ze swoimi zleceniodawcami.

Za młodu elegancki młody bourgeois, romantyczny wizjoner; potem wyniszczony dietą i chorobami zapracowany idealista; w końcu przypominający żebraka, wychudzony, zdziwaczały staruszek. Zawsze żyjący architekturą i dla architektury.

Uwielbiany i czczony przez jednych, znienawidzony przez innych - już w dniu swojej śmierci okrzyknięty został geniuszem przez te same gazety, które jeszcze niedawno zamieszczały jego karykatury: niezrozumianego, trochę szalonego, ekscentrycznego.

Antonio Gaudi nie był dobrym uczniem ani studentem. Jednak zwracał uwagę otwartością umysłu i zaskakującymi pomysłami. Podczas egzaminu końcowego (na którym przyznano mu tytuł architekta głosami większości, a nie jednomyślnie) jego nauczyciel oświadczył: "Panowie, stoimy tutaj dzisiaj przed obliczem geniusza lub szaleńca!".

Syn rzemieślnika - zawsze najwyżej cenił rzemiosło. "Dwoma liniałami i sznurem tworzy się architekturę", mawiał. I nigdy nie porzucił swych korzeni, z każdym rokiem mocniej podkreślając, że jest Katalończykiem. Już jako młody chłopak z równie romantycznymi jak on przyjaciółmi poznawał najważniejsze zabytki Katalonii, snując marzenia, z których zaskakująco wiele udało im się zrealizować. W swych kolejnych projektach coraz głębiej sięgał do tradycji i historii swojej ziemi. Znając dobrze kilka języków, z czasem nie chciał rozmawiać już w jakimkolwiek innym niż kataloński. Coraz częściej porównywany do wielkiego Katalończyka Ramóna Llulla, ma - podobnie jak ten wielki kataloński myśliciel - zostać błogosławionym (patronem architektów).

Gaudi. Geniusz z Barcelony to barwna i dowcipna ilustrowana biografia artysty (1852-1926), a zarazem portret Katalonii, jej życia kulturalnego i politycznego, napisana wartko, wnikliwie i ze zrozumieniem.

"Gaudi. Geniusz z Barcelony"
Gijs van Hensbergen
Wydawnictwo Marginesy

Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas