Gniazda os, które świecą w ciemności. Niesamowite zjawisko!
Naukowcy odkryli niedawno fluorescencyjne gniazda os. Na to niesamowite zjawisko natknęli się w północnym Wietnamie. Jak na razie nie są jeszcze pewni, co odpowiada za to, że w świetle UV gniazda przybierają zielony kolor, jednak jest na ten temat kilka teorii.
Fluorescencja, czyli emitowanie światła przez dany obiekt pod wpływem pochłonięcia światła lub innego promieniowania elektromagnetycznego to bardzo interesujące zjawisko, które można zaobserwować nie tylko w laboratorium, ale również w naturze.
Niektóre minerały oraz zwierzęta pod wpływem promieniowania ultrafioletowego przybierają fluorescencyjne zielone zabarwienie. Niedawno okazało się, że zachowują się tak np. gniazda os.
Naukowcy zauważyli to w lasach północnego Wietnamu.
Fluorescencyjne gniazda os, odkryte przez naukowców, należą do owadów z gatunków os papierowych rodzaju Polistes. Po poddaniu ich promieniowaniu UV o fali, wahającej się w granicach od 360 do 400 nanometrów, przybierają jasnozielony kolor.
Okazuje się, że nie tylko osy z wietnamskich lasów wykazują właściwości fluorescencyjne, które są zauważalne nawet pod wpływem światła dziennego, ( o czym wspomniano w Journal of the Royal Society Interface), jednak zjawisko jest znacznie lepiej widoczne po użyciu światła UV.
Byliśmy bardzo zaskoczeni, gdy znaleźliśmy tak silnie fluorescencyjną biomaterię
Naukowcy uważają, że fluorescencja może występować u os, ponieważ naprowadza je na miejsce, w którym znajduje się gniazdo, lub też pozwala odróżnić im ich kolonię od innych skupisk owadów. Możliwe również, że to dlatego, aby nie dopuścić do uszkodzenia larw os przez promieniowanie UV.
Czytaj również:
Steve Mogford znów w żałobie. Nie żyje jego 37-letnia żona, Elsie Mogford
Demi Rose w białej koszulce do spania robi furorę!
Piotr Gessler nie żyje
Zobacz także: