Haruki Murakami powraca

Kobiety, które odeszły. Kobiety, które umarły, porzuciły lub nigdy się nie pojawiły. Mężczyźni, którzy odczuwają ich brak. Miłość, wątki magiczne i tajemnice przeplatające się ze zwykłą codziennością. Kolejna książka jednego z najpopularniejszych pisarzy na świecie jest już w drodze do polskich księgarń. Tym razem czytelnicy będą mogli spotkać się z twórczością Harukiego Murakamiego w książce "Mężczyźni bez kobiet". A 28 października o godz. 18.00 warszawska kawiarnia Karma na Placu Zbawiciela w Warszawie na siedem dni zamieni się w Murakami Klub.

klub
klubmateriały prasowe
Okładka książki "Mężczyźni bez kobiet"
Okładka książki "Mężczyźni bez kobiet"materiały prasowe

Motywem, który łączy wszystkie zgromadzone w zbiorze opowiadania jest temat izolacji emocjonalnej - samotności, wykluczenia z dotychczasowego układu społecznego, tęsknoty. Całość ujęta jest w charakterystyczny dla Murakamiego sposób - z humorem i dystansem do rzeczywistości. Jeden z najbardziej uznanych współczesnych pisarzy w opowiadaniach nie stroni od surrealizmu, a jednocześnie łączy w historiach realistyczny obraz świata i japońskiego społeczeństwa. "Mężczyźni bez kobiet" to siedem opowiadań potwierdzających kunszt i klasę autora.

Bohaterowie opowieści zawartych w tomie "Mężczyźni bez kobiet" są w różnym wieku, od studentów po ludzi bardzo dojrzałych. Czytelnik spotka wśród nich młodego chłopca, aktora teatralnego, mężczyznę uwięzionego w Domu, właściciela baru... Autor odwołuje się do znanych dzieł literackich, takich jak "Wujaszek Wania" czy "Baśnie z 1001 nocy". Jedno z tych opowiadań stanowi literacką zabawę z "Przemianą" Franza Kafki - Murakami pokazuje, co czekałoby robaka Gregora Samsę gdyby pewnego dnia obudził się ponownie w ciele mężczyzny.

Opowiadaniem, które zostało szczególnie dostosowane do potrzeb polskiego czytelnika jest "Yesterday". Anna Zielińska-Elliott zdecydowała się na niezwykle odważny krok. Jeden z głównych bohaterów posługuje się bowiem gwarą poznańską. Jest to zabieg, dzięki któremu polski czytelnik może odczuć różnice między głównymi bohaterami, którzy będąc z różnych części kraju, władają odmiennymi dialektami. Gdy Kitaru pierwszy raz odezwie się w opowiadaniu, polski czytelnik będzie równie zaskoczony, jak czytelnik japoński.

Z okazji premiery książki 28 października o godz. 18.00 warszawska kawiarnia Karma na Placu Zbawiciela na siedem dni zamieni się w Murakami Klub. Zapowiada się prawdziwy zlot miłośników japońskiego mistrza pióra - przybędą fani z całej Polski. 
wieczorem literacki koktajl będzie serwować Anna Dziewit-Meller w dyskusji z Piotrem Koftą, muzyczne połączenie z Japonią zapewni zespół Nishi no Onkyo wykorzystujący tradycyjny japoński instrument - koto, a barmani Murakami Klubu odkryją przed czytelnikami smak Sputnik Sweetheart czy Norwegian Wood w specjalnie na tę okazję przygotowanych drinkach.

28 października o godz. 18.00 warszawska kawiarnia Karma na Placu Zbawiciela w Warszawie na siedem dni zamieni się w Murakami Klub
28 października o godz. 18.00 warszawska kawiarnia Karma na Placu Zbawiciela w Warszawie na siedem dni zamieni się w Murakami Klubmateriały prasowe

Na miejscu będzie można przeczytać wszystkie powieści Murakamiego, a także kupić najnowszą książkę w promocyjnej cenie. Przestrzeń klubu zostanie wypełniona setkami papierowych żurawi z origami, a na ścianach zawisną najpopularniejsze cytaty z twórczości Japończyka i grafiki stworzone przez fanów.

Haruki Murakami - jeden z najpoczytniejszych i najwybitniejszych artystów japońskich na świecie. Urodzony w Kioto w 1949 roku pisarz, eseista, tłumacz. Jego pierwsza powieść "Hear in the Wind Sing" została wydana w 1979 roku. W wydawnictwie MUZA SA ukazały się dotychczas między innymi książki "Przygoda z owcą", "Norwegian Wood", "Tańcz, tańcz, tańcz", "Kafka nad morzem", "Koniec świata i Hard-boiled Wonderland" czy "1Q84".

Haruki Murakami "Mężczyźni bez kobiet", Wydawnictwo: MUZA SA, tłumaczenie: Anna Zielińska-Elliott, premiera: 21 października 2015.

Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas