Justyna Steczkowska
Justyna Steczkowska urodziła się 2 sierpnia 1972 roku w Rzeszowie jako czwarte z dziewięciorga dzieci Danuty i Stanisława Steczkowskich.
Mama Justyny z wykształcenia jest nauczycielką muzyki, tato był dyrygentem. To właśnie on razem z żoną Danutą założył rodzinny zespół, z którym koncertowali po całej Europie.
W rodzinnym zespole Justyna pełniła rolę skrzypaczki. Naukę gry na tym instrumencie rozpoczęła w Stalowowolskiej Szkole Muzycznej, a kontynuowała w Liceum Muzycznym w Rzeszowie w klasie skrzypiec prof. Stefana Ząbka. Szkołę średnią ukończyła z wyróżnieniem. Przygodę ze skrzypcami kontynuowała na Akademii Muzycznej w Gdańsku, jednak po dwóch semestrach zakończyła ją, by całkowicie poświęcić się śpiewaniu. Założyła wówczas zespół Shoco i Duet, z którym koncertowała na Wybrzeżu.
Przełomowym momentem w jej karierze był udział w pierwszej edycji programu "Szansa na sukces", w finale którego brawurowo wykonała utwór pochodzący z repertuaru zespołu Maanam pt. "Boskie Buenos". Jury, w skład którego wchodzili m.in. Nina Terentiew i Janusz Józefowicz przyznało Justynie I miejsce. Nagrodą za zwycięstwo "Szansy na sukces" był udział w Koncercie Debiutów opolskiego festiwalu. Justyna zaśpiewała na nim piosenkę pod tytułem "Moja intymność" stworzoną specjalnie dla niej przez Mateusza Pospieszalskiego i Wojciecha Waglewskiego. Utwór ten przyniósł jej zwycięstwo - opolskie Grand Prix czyli nagrodę imienia Anny Jantar, którą to nagrodę Justyna odebrała z rąk pani Ireny Santor. To wówczas padły pamiętne do dziś słowa - apel pani Ireny o "nie zgubienie tej perły".
Przełomowym rokiem w jej karierze był rok 1995. Wtedy wydała debiutancki album "Dziewczyna Szamana" tworzony pod okiem Grzegorza Ciechowskiego. Tytułowy utwór z tej płyty stał się przebojem roku 1995, kolejnym singlem pochodzącym z tej płyty była piosenka "Oko za oko", która okazała się przebojem roku '96
Gala Fryderyków potwierdziła tylko oczywisty fakt, że rok 1996 należał do Justyny. Artystka ustanowiła absolutny rekord zdobywając pięć statuetek Fryderyk '96. Otrzymała również nagrodę Wiktora'96 w kategorii najlepszej piosenkarki i artystki estrady.
27 października 1997 roku ukazała się druga płyta Justyny zatytułowana "Naga", której producentem również był Grzegorz Ciechowski. Album sprzedał się w ilości 150 000 egzemplarzy uzyskując tym samym status platynowej płyty. Pierwszym singlem promującym płytę była piosenka "Za dużo wiesz"(wrzesień '97), a kolejnymi utworami były "Za karę"(luty '98), "Kici kici maj"(maj '98) oraz "Kryminalna miłość"(listopad '98).
Na przełomie 1997 i 1998 roku rozpoczęły się zdjęcia do filmu Łukasza Zadrzyńskiego "Bilboard" w którym artystka wcieliła się w rolę Anity. Film wszedł na ekrany kin 20 listopada 1998 roku.
Latem 1998 roku Justyna rozpoczęła realizację projektu aktorsko-muzycznego. W filmie Magdaleny Łazarkiewicz pt. "Na koniec świata" zagrała pierwszoplanową rolę kobiecą, wcielając się w postać Teresy. Współtworzyła również muzykę do tego obrazu.
W listopadzie 1999 roku Justyna wspólnie z Tomaszem Stańko wyruszyła w trasę koncertową "Pożegnanie jesieni".
19 lutego 2000 roku na rynku pojawiła się kolejna solowa płyta Justyny zatytułowana "Dzień i Noc". Teksty do piosenek znajdujących się na płycie napisały Edyta Bartosiewicz i Kasia Nosowska, a jej producentem został brat artystki - Paweł. Krążek sprzedano w ilości 70 000 egzemplarzy, a pierwszym singlem promującym go był utwór pt. "Kosmiczna rewolucja".
Rok 2000 obfitował również w dwa bardzo ważne wydarzenia dotyczące życia osobistego artystki. Dokładnie tydzień po premierze płyty "Dzień i Noc" w Urzędzie Stanu Cywilnego w Stalowej Woli Justyna zawarła związek małżeński z architektem i modelem Maciejem Myszkowskim, a dnia 1 września po raz pierwszy została mamą. Wówczas przyszedł na świat pierwszy syn Artystki - Leon.
Po występach na planie filmowym przyszedł również czas na debiut w teatrze. Dnia 27 października 2001 roku Justyna pojawiła się na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni w trans-operze "Sen nocy letniej" według Szekspira z muzyką Leszka Możdżera.
Ponadto pracowała nad nagraniem kolejnej płyty, w nagraniach których towarzyszył jej aktor Paweł Deląg. Na płycie, która swą premierę miała 10 listopada 2001 roku, znalazły się wiersze poetów: Cypriana Kamila Norwida, Williama Szekspira, Kazimierza Przerwy-Tetmajera i innych. Płyta nosi tytuł "Mów do mnie jeszcze", podobnie jak promująca ją piosenka.
Rok później ukazała się kolejna szósta płyta artystki pt."Alkimja". Płyta ta zawiera nowoczesne wersje klasycznych pieśni żydowskich w aranżacjach Mateusza Pospieszalskiego do tekstów Romana Kołakowskiego.
29 marca 2003 roku w serii Złota Kolekcja ukazała się płyta "Moja intymność", zawierająca największe przeboje Justyny z poprzednich płyt. Album ten wzbogacono dwoma utworami związanymi z początkami kariery Justyny, które do tej pory nie były wydane na żadnym krążku: eurowizyjną piosenką "Sama" oraz opolską "Moja intymność".
4 grudnia 2004 roku na rynku pojawiła się płyta pt."Femme Fatal", na której Justyna prezentuje znane utwory z poprzednich dekad w nowych aranżacjach. Są to niezapomniane przeboje m.in. Anny German, Ewy Demarczyk, Marilyn Monroe czy Edith Piaf.
29 lipca 2005 roku Justyna po raz kolejny została mamą. Tego dnia na świat przyszedł jej drugi syn Stasio.
12 kwietnia 2006 roku w Kieleckim Centrum Kultury miała miejsce premiera spektaklu taneczno-muzycznego pt. "Pasja". Historia Męki Pańskiej ukazana została z perspektywy przeżyć Marii Magdaleny oraz Judasza. Justyna wcieliła się w śpiewaną rolę Marii Magdaleny, a u jej boku wystąpił Andrzej Piaseczny w roli Judasza.
29 lipca 2006 roku artystka zaprezentowała się na XII Przystanku Woodstock. Jej występ do końca owiany był tajemnicą, a jej dane personalne skrywane były pod znajomo brzmiącą nazwą - Gravitations. Występ wzbudził ogrom entuzjastycznych komentarzy i obił się szerokim echem w branży muzycznej.
1 czerwca 2007 roku miała miejsce premiera kolejnej płyty Justyny pt. "Daj mi chwilę". Materiał w całości realizowany był w warszawskim Jazzboy Studio. Jej producentem był Bogdan Kondracki znany ze współpracy z Moniką Brodką, Anią Dąbrowską, Krzysztofem Krawczykiem, Tomkiem Makowieckim czy Marylą Rodowicz. Pierwszym singlem promującym album była piosenka Tomka Bonarowskiego do tekstu Justyny "To tylko złudzenie (to nie miłość)". Teledysk zrealizowała Patrycja Woy - Wojciechowska. Kolejnymi singlami z płyty, do których również powstały teledyski, były "Tu i tu", "Daj mi chwilę" i "Wracam do domu".
Jesienią 2007 roku Justyna wzięła udział w VI edycji popularnego programu TVN "Taniec z Gwiazdami". Wraz ze swym partnerem Stefano Terrazzino doszli do samego finału i choć ostatecznie nie wygrali głównej nagrody (przegrali zaledwie 3 %), to ich występy wzbudzały tyle emocji, że podzieliły społeczeństwo na dwa obozy, a ich niezapomniane tango zapewniło im ogromną sympatię widzów.
16 maja 2008 roku na rynku ukazał się dziewiąty album artystki pt. "Puchowe kołysanki". Tą "puchową" zawartością był zestaw 10 kołysanek dla dzieci skomponowanych i zaśpiewanych przez Justynę.
W roku 2008 wystąpiła gościnnie w różnych projektach muzycznych m.in. Balkan Koncept - Modlitwa ("Wróć do mnie"); Nasza Niepodległość, ("Biały Krzyż"); Bogusław Mec - Duety, ("Mały, biały pies"), ("Filozof"); Senność -muzyka do filmu (OST), Gotowanie halucynogennych ziół. W tym samym roku została również nominowana do nagrody Telekamery w kategorii "Muzyka", a także wzięła udział w I polskiej edycji programu "Fort Boyard" oraz w pierwszej edycji programu "Ranking Gwiazd". Była też współprowadzącą program TVP "Gwiazdy tańczą na lodzie".
20 marca 2009 roku, do sklepów trafił dziesiąty już album Justyny zatytułowany "To mój czas". Produkcją tej płyty zajął się międzynarodowej sławy kompozytor i producent Victor Rakonczai - laureat wielu prestiżowych. Materiał na płytę powstawał w Budapeszcie, a częściowo również i w Polsce. Dwa dni po premierze Justyna wyruszyła w trasę klubową promującą wydanie płyty i zawitała ze swoimi koncertami w największych miastach w Polsce.
Tydzień po ukazaniu się płyty "To mój czas" 27 marca 2009 roku odbyła się premiera DVD "Alkimja" z zapisem koncertu jaki odbył się w ramach Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi w 2002 roku. Płyta oprócz zbioru tradycyjnych utworów żydowskich z różnych stron świata zawierała dodatkowe materiały - teledysk do piosenki "Świt! Świt!" oraz galerię zdjęć Justyny.
Od 2009 prowadzi również swój autorski program fotograficzny "W obiektywie Justyny Steczkowskiej" w Polsat Café, który pokazuje jak wspaniale można wydobyć na zdjęciach to, co każda z kobiet ma w sobie najpiękniejszego. W każdym odcinku Justyna wybiera jedną z kobiet, której historia poruszyła ją najbardziej i wraz z najlepszymi wizażystami, specjalistami od makijażu i stylizacji, pokazuje jej piękno i kobiecość.
Pisząc o Justynie należy również wspomnieć o licznych koncertach i akcjach charytatywnych w których brała udział mi.in.: rokrocznie WOŚP, "Artyści Pokonują Fale", "Powodzianie Powodzianom", "Solidarni z Polakami na Białorusi", "Wszyscy Razem", w koncercie na rzecz ofiar trąby powietrznej i katastrofy pod Grenobl pod hasłem "Nadzieja to my" czy choćby w akcji "Stop bosym stopom" gdzie razem z Pawłem Małaszyńskim brawurowo zaśpiewali piosenkę "Hungry Love". Do tego dochodzi niezliczona ilość gadżetów wysyłanych na aukcje charytatywne.
Wielokrotnie uczestniczyła w koncertach poświęconych Janowi Pawłowi II organizowanych z okazji jego urodzin, Dni Papieskich czy upamiętniających Jego osobę. Często gościła na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Uczestniczyła w koncertach organizowanych z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej m.in. w Teatrze Wielkim w Warszawie - występując przed największymi dygnitarzami państw europejskich czy na placu głównym Grand-Place w Brukseli.