"Kobietą być"

Zobacz wyniki konkursu!

kobieta
kobieta© Panthermedia

2. OlgaMalgorzata "Próba kobiecości"

5. Samborka "Ja Kobieta"

6. Katerina89 "Sztuka dorastania"

Gratulujemy!

Co należało zrobić, aby wziąć udział w konkursie? Wystarczyło zalogować się na swoje konto (jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się tutaj), napisać i opublikować dowolną formę literacką (artykuł, list, wiersz, opowiadanie) związaną z kobiecością. Kliknij i zobacz jak dodać materiał.

Czas trwania konkursu: 01.03.2012 - 16.03.2012

Nagrody

Krystyna Kofta "Mała encyklopedia małżeńska"

Okładka książki
Okładka książkimateriały promocyjne

Małżeństwo to według Wielkiej encyklopedii powszechnej „kulturowo akceptowany związek między osobami przeciwnej płci, w którym utrzymywanie stosunków seksualnych jest aprobowane i z którym jest związane oczekiwanie, że narodzą się w nim dzieci. M. stanowi podstawowy, powszechnie społecznie uznawany sposób formowania rodziny, m. uznano za jądro rodziny".

Czytając tę definicję, dochodzimy do oczywistego wniosku, że jest zbyt staroświecka, nie obejmuje wielu sfer, spędzających sen z powiek zarówno tym, którzy chcą wstąpić w związek, jak i tym, którzy w nim pozostają z chęcią czy też z przymusu. W czasach ogromnych zmian obyczajowych oraz ucieczki od małżeństwa domaga się ono nie tylko nowej, znacznie pełniejszej niż w Wielkiej encyklopedii powszechnej definicji, ale wręcz osobnej pracy. Krystyna Kofta pół żartem, pół serio wypełnia tę lukę.
W "Małej encyklopedii małżeńskiej" autorka przedstawia zagadnienia, których próżno szukać w zwykłych encyklopediach. Na przykład „pożycie małżeńskie": Już samo słowo „pożycie" brzmi traumatycznie - jak gdyby to było jakieś życie po życiu. Albo też obrazuje to, co zostało po życie, czyli po zżęciu żyta, a wiadomo, że powstaje wtedy rżysko, niemiłosiernie kłujące, gdy ktoś się na nim kładzie. I chyba o to chodziło, przecież kobieta jako narzędzie szatana powinna się umartwiać. Lodowata w łóżku żona niekoniecznie zachęcała męża do pożycia, czy też powiedzmy łagodniej, współżycia. Znamy z literatury i z opowieści babek rady, jakie panny młode dostawały przed nocą poślubną: zaciśnij zęby, zamknij oczy, jakoś to przetrwasz!


Ida Fink "Podróż"

Rok 1942. Dwie siostry, młode Żydówki, uciekają z getta w małym miasteczku na kresach dawnej Rzeczypospolitej. Przebrane za chłopki, zgłaszają się do Arbeitsamtu. Chcą dobrowolnie wyjechać na roboty do Niemiec.

Wraz z grupą robotnic przymusowych rozpoczynają najważniejszą podróż w swoim życiu.

Droga prowadzi na zachód, wśród wszechobecnej grozy, szantaży, wrogości, obojętności, a czasem nieoczekiwanej życzliwości przypadkowo spotkanych ludzi.

Bohaterki na każdym kroku ryzykują życie, walczą o przetrwanie, pracując w niemieckich fabrykach i u rolników. Książka Idy Fink jest przejmującym świadectwem losu ludzi pozbawionych prawa do istnienia, postawionych przed dylematami: jak odróżnić wrogów od przyjaciół, jak ocalić własną tożsamość i jak przetrwać w oszalałym świecie.

Lisa Scottoline "Ocal mnie"

Okładka audiobooka
Okładka audiobookamateriały promocyjne

Kiedy dręczycielka Melly po raz kolejny zaczyna jej dokuczać, Rose jest gotowa wkroczyć do akcji – tyle że właśnie w tym momencie dochodzi do tragedii, której nikt nawet nie potrafiłby sobie wyobrazić.


Audiobook: "Tylko dla dziewcząt" Magdalena Samozwaniec

O strptizie, małżeństwie, diablicach i mężu elektronowym. O tym, że nie każdy przybysz z Zachodu jest fajniejszy od polskich chłopców, oraz o tym, jak być piękną w swojej skórze. Niemało tu również trafnych obserwacji na temat konfliktów międzypokoleniowych czy damsko-damskich.

Zabawne i lekkie historie mówią jednak przede wszystkim o cichej wojnie, jaka od wieków toczy się między płciami, wojnie, z której kobieta świadoma swojej wartości wychodzi obronną ręką.

Na każdą młodą dziewczynę czyhają pułapki, dlatego Magdalena Samozwaniec podpowiada, jak się przed nimi ustrzec. Przekonuje, że być kobietą brzmi dumnie, choć nie zawsze jest to prosta sprawa.

Pamiętaj, aby przesłać wiadomością wewnętrzną zgłoszenie tematu artykułu do użytkownika o nazwie Konkursy. Dodatkowo należy podać swoje dane osobowe: imię i nazwisko, adres email, adres zamieszkania. Kliknij i zobacz instrukcję przesyłania wiadomości.

Masz pytanie? Napisz do nas: kontakt@styl.pl

Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas