Kobiety w kąpieli. Intymność w cieniu rewolucji
Usłyszałam kiedyś, że Chiny to tak ogromny i złożony kraj, że nikt nie jest w stanie go ogarnąć. A już na pewno nikt z zewnątrz. Wielkie terytorium, wielka historia, wielka rewolucja, wielka krzywda, wielka produkcja, wielki gracz światowej polityki...
Tie Ning porusza się na skraju wszystkiego co wielkie, ogromne i przerośnięte w chińskiej rzeczywistości i rysuje niezwykle intymny obraz tego, co prywatne, czasami wstydliwe, czasami bolesne, czasami fascynująca, ale niemal zawsze wymagające zdrapania warstewki zakłamania, pod którą pulsują trudne do uchwycenia niewygodne prawdy. Takie, do których trudno się przyznać przed samym sobą.
W "Kobietach w kąpieli" Tie Ning pokazuje wszystkie małe sprawy życia codziennego. I to jak wypadają na tle tych wielkich.
Jak w kilkuletnich dziewczynkach wychowywanych w kulcie wielkiego Przewodniczącego samo z siebie, zupełnie naturalnie, rodzi się pragnienie luksusu, wystawnego życia. Jak za murami obozów reedukacyjnych rodzą się romanse pozamałżeńskie. I jak się kończą. Jak nastolatki odkrywają siłę swojej płci. I jej słabość. Jak budzi się zazdrość i namiętność. I jak wygasa. Intymne życie Chin.
Dążenie do miłości i szczęścia, jak struga wody, usiłuje przebić się, meandrując między miażdżącymi jednostkę siłami: ustrojem politycznym, tradycją, mentalnością, której nie zmieni nawet emigracja. Ta strużka może wyschnąć zanim osiągnie swój cel.
Losy Tiao, odnoszącej sukcesy menadżerki z wydawnictwa, jej siostry Fan, dumnej i nieokiełznanej Fei pracującej w fabryce i Youyou prowadzącej mały punkt gastronomiczny, były kiedyś mocno splecione - w czasach dzieciństwa, wcale nie tak beztroskich i nie tak niewinnych, jak mogłoby się wydawać. Stopniowo ich drogi rozchodzą się, ale mroczna tajemnica z przeszłości powraca, dzieląc, a zarazem łącząc bohaterki. Czy uda się im przezwyciężyć cień, jakim położyła się na ich życiu? Czy zdobędą się na szczerość dotyczącą tego, co się stało? O kto jeszcze o tym wie?
Mocne pytania dotyczące winy i odpowiedzialności, to oprócz doskonałego portretu chińskiej mentalności, na tle czasu przemian w chińskim życiu gospodarczym i politycznym, to najmocniejsza strona tej książki. Autorka nie daje na nie łatwych odpowiedzi. Ani pocieszających. Pokazuje jedynie wyboistą i krętą drogę poszukiwania szczerości wobec siebie samego. Szczerości, która obnaża. Jak w kąpieli.
Iza Grelowska