Kochanka Picassa

Poznali się w 1936 roku. On - wielki Picasso i ona - chorwacka fotografka, młodsza od niego o ponad ćwierć wieku. Gdy rok później Picasso dostał zlecenie namalowania antywojennej "Guerniki", pozwolił jej dokumentować swoją pracę. Choć jej surrealistyczne i niepokojące fotografie były bardzo dobrze przyjmowane przez krytyków, a nawet uznawane za wybitne, dla swojego kochanka zostawiła aparat i zajęła się malarstwem. Gdy kapryśny Pablo Picasso porzucił ją dla kolejnej kochanki, Dora Maar wpadła w depresję.

Kobieta, która płacze
Kobieta, która płaczeStyl.pl/materiały prasowe
Kobieta, która płacze
Kobieta, która płaczeStyl.pl/materiały prasowe

W 1958 roku okaleczona psychicznie Dora Maar wraz z przyjaciółmi udaje się w tygodniową podróż do Wenecji. Niepewna siebie, milcząca, uciekająca myślami gdzieś w przeszłość, do wspólnych chwil dzielonych z Pablem Picassem. Tydzień ten owiany jest tajemnicą. Z Wenecji Dora Maar wróci zmieniona - wycofa się z życia artystycznego i towarzyskiego. Ograniczy się jedynie do kontemplacji obrazów Picassa i codziennej mszy w Notre Dame. Co zatem wydarzyło się podczas jej ostatniej podróży? Opowieść o Dorze Maar autorka przeplata "dziennikami" opisującymi powstawanie książki oraz wątkami autobiograficznymi dotyczącymi Kuby i emigracji

W życiu Picassa było wiele kobiet, ale to właśnie Dora Maar została uwieczniona na jednym z najważniejszych obrazów malarza, "Guernice". Jej portret, "Dora Maar au Chat" został sprzedany w 2009 roku w domu aukcyjnym Sotheby's za zawrotną kwotę ponad 95 milionów dolarów, co czyni go jednym z najdroższych obrazów w historii. Tytuł książki jest bezpośrednim nawiązaniem do cyklu "Kobieta, która płacze", na którym Picasso przedstawił wizerunek Dory, gdy cierpiała na depresję.

Zoé Valdés - kubańska pisarka, na stałe mieszka w Paryżu. Pracowała w delegaturze Kuby przy UNESCO,  a następnie w Biurze Radcy ds. Kultury przy Ambasadzie Kuby w Paryżu. Aktywnie uczestniczyła w hawańskim życiu artystycznym, pisała scenariusze i była wicedyrektorem czasopisma "Cine Cubano" (Kino kubańskie). Jest laureatką Premio Planeta, jednej z najważniejszych nagród za powieść hiszpańskojęzyczną. Za książkę "Kobieta, która płacze" została uhonorowana nagrodą Premio Azorín.

"Kobieta, która płacze"

Zoé Valdés

Premiera: 11 lutego 2015

Wydawnictwo MUZA SA

Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas