Król Karol III i królowa Kamila z wizytą we Włoszech. Obchodzą 20. rocznicę ślubu
Wizyta brytyjskiej pary królewskiej w Rzymie to więcej niż dyplomatyczny gest. Karol i Kamila obchodzą właśnie 20. rocznicę ślubu, a podróż do Włoch staje się symbolicznym świętem ich relacji - prywatnej i międzynarodowej.

Miłość, która przetrwała wszystko. Teraz także w Rzymie
Król Karol III i królowa Kamila przylecieli do Włoch nie tylko w imieniu Zjednoczonego Królestwa, ale też... z sercem na dłoni. Podczas gdy ich obecność w Rzymie podkreśla nowe otwarcie w stosunkach brytyjsko-włoskich, szczególnie po Brexicie, to w tle rozgrywa się historia osobista - dokładnie 9 kwietnia para królewska obchodzi 20. rocznicę ślubu. Właśnie ta okazja nadaje wizycie szczególną aurę.
Zamiast cichego jubileuszu w zaciszu pałacu, królewska para świętuje go z rozmachem - wśród zabytków, politycznych spotkań i aromatu włoskiego espresso. A wszystko to w otoczeniu, które król Karol uwielbia - Italii, do której wracał jako książę aż 17 razy.

Królewskie święto w sercu Europy
Wieczorne przyjęcie w Pałacu Kwirynalskim, wydane przez prezydenta Sergio Mattarellę, będzie nie tylko częścią oficjalnego protokołu, ale też... romantyczną kolacją z okazji rocznicy Karola i Kamili. Przy włoskim winie i menu inspirowanym lokalną kuchnią slow food, para uczci dwie dekady wspólnego życia - już nie tylko jako małżeństwo, ale i jako król i królowa.
Czytaj też: Ptaki wracają na wiosnę do Polski. Ornitolog: "W trakcie podróży czyha na nie wiele niebezpieczeństw"
To właśnie takie połączenia - miłości i służby, uczucia i obowiązku - czynią z tej podróży coś więcej niż dyplomatyczną wizytę. To również ukłon wobec wspólnych wartości, takich jak historia, dziedzictwo i szacunek do kultury.

Przemówienie historyczne i spotkania na szczycie
Podczas wizyty Karol III stał się pierwszym brytyjskim monarchą, który przemówił do obu izb włoskiego parlamentu. Spotkał się również z premier Giorgią Meloni. Wszystko to w ramach nowego etapu relacji między Wielką Brytanią a Europą - zacieśniania więzi w czasach napięć geopolitycznych.
We wtorek Karol oddał hołd poległym przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a wraz z królową odwiedził Koloseum. Na czwartek, 10 kwietnia, zaplanowano wizytę w Rawennie - mieście poezji i mozaik, gdzie para złoży kwiaty na grobie Dantego i odwiedzi mauzolea wpisane na listę UNESCO.

Włoska aura, prywatna rocznica i europejskie przesłanie
Choć odwołano wizytę w Watykanie z powodu stanu zdrowia papieża Franciszka, możliwe jest, że dojdzie do nieformalnego spotkania. Dla pary królewskiej to nie tylko dyplomatyczny punkt programu - papież był obecny duchowo także podczas ich ślubu w 2005 roku.
Podróż do Włoch, pełna zabytków, włoskiej kuchni i politycznych spotkań, staje się tym samym nie tylko celebracją sojuszu między krajami, ale też między dwojgiem ludzi, którzy - mimo przeciwności - wspólnie kroczą przez życie. Dziś ich miłość rozgrywa się na tle Wiecznego Miasta.