Reklama

Reklama

Królowa straciła władzę na Barbadosie. Gdzie dziś wciąż panuje?

Królowa Elżbieta II straciła panowanie nad jednym z państw, którym władała - nad Barbadosem. Stało się to 30 listopada 2021 roku. Władzę przejęła prezydentka Sandra Mason. Jakimi państwami wciąż oficjalnie włada królowa?

Nie wszyscy fani brytyjskiej rodziny królewskiej wiedzą o tym, że Elżbieta II za sprawą unii personalnej wcale nie sprawuje władzy jedynie w Wielkiej Brytanii. 

W latach 1627-1966 roku Barbados był kolonią Wielkiej Brytanii i choć od czasu uzyskania częściowej niepodległości w tym kraju minęło już 55 lat, dopiero 30 listopada bieżącego roku wyspiarskie państwo oficjalnie zerwie unię personalną z Wielką Brytanią. 

Do tej pory Barbados był monarchią konstytucyjną, a od teraz stanie się republiką. Zamiast Elżbiety II najwyższy urząd w kraju obejmie więc wybrana wcześniej przez parlament prezydentka — Sandra Mason.

Reklama

Nad jakimi państwami włada królowa Elżbieta? Jest ich 15

Królowa Elżbieta II nie włada tylko Wielką Brytanią, ale ma pod sobą 15 suwerennych państw, które uznają brytyjskiego monarchę za swojego władcę - tzw. Commonwealth realm. Każdy z premierów królestwa wspólnotowego jest doradcą królowej, ponadto za jego lub jej sugestią wyznaczany jest gubernator - oficjalny reprezentant brytyjskiego monarchy. Każdy z Commonwealth realm złączony jest unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Jakie państwa mają status Commonwealth realm? Są to:

· Antigua i Barbuda - od 1981

· Australia - od 1942

· Bahamy - od 1973

· Belize - od 1981

· Grenada - od 1974

· Jamajka - od 1962

· Kanada - od 1931

· Nowa Zelandia - od 1947

· Papua-Nowa Gwinea - od 1975

· Saint Kitts i Nevis - od 1983

· Saint Lucia - od 1979

· Saint Vincent i Grenadyny - od 1979

· Tuvalu - od 1978

· Wyspy Salomona - od 1978

· Wielka Brytania - od 1978

Brytyjska królowa jest także głową 3 depedencji królewskich, 2 państw stowarzyszonych, 7 terytoriów zamorskich Australii, 2 terytoriów zamorskich Nowej Zelandii, 14 terytoriów zamorskich Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj też:

Niezapomniane stylizacje księżnej Diany. Znów wracają do łask!

Elżbieta II traci władzę na Barbadosie: Kim jest Sandra Mason?

Tomasz Kammel publicznie prosi o posadę w TVP. Nie on jedyny!

* * *

Zobacz więcej:

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy