Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk!

10 października 2019 roku przechodzi do historii polskiej literatury. Jeden z dwóch literackich Nobli przyznanych dziś w Sztokholmie przez Akademię Szwedzką odebrała Olga Tokarczuk.

Olga Tokarczuk od dawna była wymieniana wśród kandydatów do nagrody Fundacji Noblowskiej, fot. Edyta Dufaj
Olga Tokarczuk od dawna była wymieniana wśród kandydatów do nagrody Fundacji Noblowskiej, fot. Edyta Dufajmateriały prasowe

Olga Tokarczuk od dawna była wymieniana wśród kandydatów do nagrody Fundacji Noblowskiej obok takich pisarzy i pisarek jak Margaret Atwood, Maryse Condé i Haruki Murakami.

Jej silną międzynarodową pozycję potwierdziło otrzymanie w 2018 roku The Man Booker International Prize za "Biegunów" (ang. "Flights", w przekładzie Jennifer Croft) oraz ponowne znalezienie się w finale tej brytyjskiej nagrody w roku 2019 - tym razem za książkę "Prowadź swój pług przez kości umarłych" (ang. "Drive Your Plow over the Bones of the Dead", w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones).

Dobra passa pisarki znalazła swoje odbicie także w nominacjach do jednej z najważniejszych amerykańskich nagród literackich, National Book Award. Dwukrotnie zauważona przez kapitułę nagrody za "Biegunów" i "Prowadź swój pług..." proza Tokarczuk zaczęła intensywnie rezonować w świadomości czytelników i czytelniczek po obu stronach Atlantyku.

Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Literackiego Nobla otrzymał w tym roku także austriacki pisarz Peter Handke. W związku ze skandalem, w wyniku którego w 2018 roku Nobla w dziedzinie literatury nie przyznano w ogóle, w tym roku wyłoniono dwóch laureatów.

-To wspaniała wiadomość dla polskich czytelników i czytelniczek, a tutaj, w Krakowie, okazja do świętowania jest bardziej niż szczególna - komentuje wyróżnienie Urszula Chwalba, Kierowniczka Działu Literackiego KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Olga Tokarczuk jest przyjaciółką Festiwalu Conrada od pierwszych lat jego realizacji. Podczas każdego ze spotkań z pisarką festiwalowe sale pękały w szwach. W 2018 roku wzięła udział w niezwykłym projekcie muzycznym: na krakowskim Festiwalu Sacrum Profanum odbyła się premiera opery "Ahat ili. Siostra bogów", do której pisarka napisała libretto na podstawie swojej powieści "Anna In w grobowcach świata".

Olga Tokarczuk jest pisarką, eseistką, autorką scenariuszy, poetką i psycholożką.

Wśród jej najważniejszych powieści warto wymienić "Podróż ludzi Księgi" (1993), "Prawiek i inne czasy" (1996), "Dom dzienny, dom nocny" (1998), "Bieguni" (2007), "Prowadź swój pług przez kości umarłych" (2009) i "Księgi Jakubowe" (2014). Ostatnim dziełem autorki jest zbiór "Opowiadań bizarnych" (2018).

Tokarczuk to laureatka m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1997), Paszportu "Polityki" (1997) i Słoweńskiej Nagrody Literackiej Europy Środkowej - Vilenica (2013). Była pięciokrotnie nominowana do literackiej nagrody Nike, którą otrzymała dwukrotnie: w 2008 roku za powieść "Bieguni" i w 2015 za "Księgi Jakubowe". Jej "Dom dzienny, dom nocny" uhonorowano prestiżową nagrodą Brücke Berlin - Preis (2002).

Książki Olgi Tokarczuk tłumaczono na wiele języków, m.in. angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, szwedzki, duński, bułgarski, serbski, chorwacki, rosyjski, czeski, ukraiński, turecki, a także chiński, japoński i hindi.

W 2016 roku w oparciu o scenariusz pisarki na podstawie książki "Prowadź swój pług przez kości umarłych" powstał film w reżyserii Agnieszki Holland Pokot, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu filmowym w Berlinie w 2017 roku.

Olga Tokarczuk jest piątą spośród polskich pisarzy lub pisarek, którzy otrzymali literackiego Nobla. Dołączyła do Henryka Sienkiewicza (wyróżniony w 1905 roku), Władysława Reymonta (1924), Czesława Miłosza (1980) i Wisławy Szymborskiej (1996).

Ostatnia przyznana nagroda Nobla w dziedzinie literatury przypadła w 2017 roku brytyjskiemu pisarzowi Kazuo Ishiguro.

Zobacz także:

„Droga przez mąkę”, czyli rozmowy o literaturze i kuchniStyl.pl
Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas