Mewa w Krakowie
Od ponad stu lat "Mewa" kusi kolejne pokolenia reżyserów i aktorów, którzy wciąż od nowa pragną się przekonać, czy teatr może zbawić. W krakowskim Starym Teatrze spektakl oparty na motywach sztuki Czechowa przygotowuje Paweł Miśkiewicz.
Czy teatralny seans może objawić prawdy w inny sposób i gdzie indziej niedostępne? Czy daje wgląd w istotę rzeczy, oferuje jakiś rodzaj samopoznania? Czy takie obietnice to tylko uzurpacja i humbug?
Czy w imię sztuki można krzywdzić innych, bo moralność nie ma tu nic do rzeczy i należy ją odrzucić jak „przesądy światło ćmiące”? Jaką cenę trzeba zapłacić za twórczość i czy warto? I czy możliwe jest wyjście poza konstatację, że życie jest ciężkie i bez sensu?
Czy „nowe formy” – przekraczanie kolejnych granic estetycznych, obyczajowych, i mentalnych – pozwalają dotknąć jakiejś tajemnicy? Czy tylko narażają na oskarżenia o skandalizowanie i epatowanie publiczności, a w najlepszym przypadku – hermetyzm i nudziarstwo?
Podobne pytania, które stawia przed nami "Mewa" Czechowa, można mnożyć. Jej prapremiera odbyła się 17 października 1896 roku w Petersburskim Teatrze Aleksandryjskim, a obecni na niej recenzenci wypowiedzieli się dość jednoznacznie: "Sztuka Czechowa sprawia przygnębiające wrażenie, we wszystkich postaciach wyczuwa się dekadencką degenerację"; "Jest to sztuka bardzo źle pomyślana i nieudolnie skomponowana, o treści nader dziwacznej, a raczej całkiem bez treści. Każdy akt pełen beznadziejnej nudy, fałszu, nieznajomości życia i uczuć. Mewa to jakiś galimatias w kiepskim kształcie dramatycznym" czy wreszcie: "W sztuce Czechowa aż roi się od głupstw, truizmów i paskudztw".
Premiera krakowskiego spektaklu odbędzie się na scenie kameralnej Starego Teatru 4 czerwca 2011 r.
Mewa wg Antoniego Czechowa, reżyseria: Paweł Miśkiewicz
Scenografia: Barbara Hanicka
Obsada:
Arkadina - Iwona Bielska
Dorn - Roman Gancarczyk
Masza - Urszula Kiebzak
Nina - Małgorzata Hajewska-Krzysztofik
Trieplew - Wiktor Loga-Skarczewski
Trigorin - Zbigniew W. Kaleta
Przekład: Natalia Gałczyńska
Opracowanie muzyczne: Paweł Miśkiewicz
Reżyseria światła: Wojciech Puś
Asystenci reżysera: Ewelina Marciniak, Katarzyna Szyngiera, Damian Dąbek, Michał Buszewicz