Neuland

"Neuland" - wielopoziomowa powieść o poszukiwaniu ojca, miłości, własnej tożsamości i swojego miejsca na ziemi.

Neuland
NeulandStyl.pl/materiały prasowe
Neuland
Neulandmateriały prasowe

Dori wyrusza na poszukiwania ojca, który załamany utratą żony, wyjeżdża do Ameryki Południowej i zrywa z nimi kontakt. Inbar przeżywa rozterki z powodu trudnej relacji z matką,  samobójstwa brata oraz związku z mężczyzną, którego nie kocha. Pod wpływem impulsu kupuje bilet do Ameryki Południowej i tam w małym miasteczku na granicy Peru i Boliwii, poznaje  Doriego. Dołącza do poszukiwań jego ojca. W trakcie wspólnej wędrówki rodzi się między nimi  uczucie. Kiedy Dori w końcu odnajduje tatę, odkrywa jego nieznane oblicze. W odległym "Nowym Świecie" ojciec stworzył idealistyczną komunę - Neuland, do której zaprasza młodych Izraelczyków. Dori i Inbar postanawiają poznać życie w tej nowej wspólnocie. Tymczasem na Izrael spadają libańskie rakiety, które przerywają idyllę młodych ludzi.

"Neuland" to powieść o ludziach usiłujących znaleźć swoje miejsce na ziemi. Nagłe wydarzenia w życiu bohaterów skłonią ich do odpowiedzi na wiele trudnych pytań - o relację pomiędzy dzieckiem a rodzicem, czy dojrzałość w miłości. Autor w nietypowy sposób zestawia dwa odrębne światy - wojenny Izrael oraz egzotyczne Peru, Limę, Boliwię. Przywołuje takie motywy jak Żyd Wieczny Tułacz, podróż w nieznane, wojna, pokój, raj. "Fascynująca powieść, połączenie utopii i antyutopii, ale przede wszystkim wzruszająca opowieść o rodzinie, miłości, stracie i samotności." - mówi o książce Amos Oz.  

"Neuland" to także obraz Żydów - okiem ich samych oraz poprzez opinie innych narodów. Na łamach powieści autor mierzy się z jedną z najważniejszych ideologii XX wieku - syjonizmem, czyli wizją odrodzenia narodu żydowskiego na ziemiach Palestyny.  Pisarz nawiązuje do klasyki literatury - "Altneulandu" Theodora Herzla, który opisuje idealne życie Żydów w Palestynie. Nevo, wnuk byłego premiera Izraela i szefa Światowej Organizacji Syjonistycznej, jednoznacznie nawiązuje do tej ideologii. Jednak odpowiedź na pytanie o jej słuszność pozostawia w zawieszeniu. Autor przywołuje również ucieczkę Żydów z Polski. Babcia głównej bohaterki - Inbar, podobnie jak babcia pisarza, wyjechała do Izraela z powodu wybuchu II wojny światowej.

Eshkol Nevo (ur. 1971) - autor wielu opowiadań, powieści a także opowiadań dla dzieci. Ukończył psychologię na uniwersytecie w Tel Awiwie, gdzie dziś uczy kreatywnego pisania. Jest nowym głosem młodego pokolenia w literaturze izraelskiej. Krytycy stawiają go na równi z takimi pisarzami jak David Grossman, Abraham Jehoszua i Amos Oz."Homesick", jego pierwsza powieść, zdobyła kilka prestiżowych nagród. m.in.: Book Publishers Association Gold Prize (2005), FFI-Raymond Wallier Prize podczas Paryskich Targów Książki (2008). Natomiast kolejną, "Do następnych mistrzostw" (MUZA SA, 2012), potwierdził, że jest pisarzem dojrzałym. "Dawno nie czytałem książki, która - przy całej swojej subtelnej, wielowarstwowej konstrukcji - byłaby bliżej codzienności. Świetna literatura, bez dwóch zdań." (Piotr Kofta, Dziennik Gazeta Prawna o "Do następnych mistrzostw").

"Neuland"

Eshkol Nevo

Wydawnictwo: MUZA SA

Premiera 19 marca

Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas