Reklama

Niewidzialny most dla pieszych, czyli Most Mojżesza w Holandii

W Halsteren znajduje się niewidzialny most, który leży poniżej poziomu wody. Przyciąga tysiące turystów i gwarantuje niezapomniane przeżycie. Architektom zależało na tym, by most nie ingerował w pejzaż, dlatego też znajduje się on pod powierzchnią wody, a przejście po nim wygląda jak zanurzanie się w fosę.

Halsteren leży ok. 150 km od Amsterdamu. To właśnie tam znajduje się ten wyjątkowy most, który nazywany jest Mostem Mojżesza. 

Konstrukcja mostu położona jest poniżej tafli wody. Umożliwia on dostęp do Fort de Roovere poprzez przedzielenie wody, a nie przejście nad nią.  

Most Mojżesza został zbudowany w 2011 roku, a jego powierzchnia to około 50 m². Nazwano go Mostem Mojżesza, bo podobnie jak postać biblijna rozdzieliła Morze Czerwone, tak konstrukcja rozdziela wodę w fosie. 

Niewidzialny most dla pieszych został zaprojektowany przez belgijsko-holenderską pracownię RO&AD. Architekci mieli za zadanie stworzyć kładkę pieszą nad fosą otaczającą XVII-wieczny Fort de Roovere. Przez to, że zwykły most mógłby zaburzyć krajobraz, zdecydowano się na nowatorskie rozwiązanie. 

Reklama

Postanowiono, że most nie będzie znajdować się nad wodą, a zostanie w niej zatopiony. Wbrew pozorom nie było to proste zadanie, a do jego wykonania potrzebne były odpowiednie materiały, które m.in. są wytrzymałe na napór wody.

Czytaj więcej:

Ojciec ostrzega przed jacuzzi. Jego syn został wciągnięty przez filtr

Ojciec Leon Knabit krytykuje polskich mężczyzn

Psy wiedzą, czy ktoś postępuje celowo, czy robi coś niechcący

Zobacz także:

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy