Reklama

Reklama

Pięć lekcji stylu Jolanty Kwaśniewskiej. Jak się zestarzały?

Jolanta Kwaśniewska do dziś uważana jest za najbardziej stylową pierwszą damę w historii naszego kraju. Przez dziesięć lat reprezentowała Polskę, towarzysząc mężowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu w delegacjach, spotkaniach z głowami innych państw i pozostałych, równie ważnych wydarzeniach. W 2006 roku stała się telewizyjną ekspertką od wizerunku. W programie „Lekcja stylu” doradzała, co nosić i jak się zachowywać, by uchodzić za damę. Czy rady Jolanty Kwaśniewskiej nadal są aktualne? Sprawdźmy.

Jolanta Kwaśniewska pełniła  funkcję pierwszej damy przez 10 lat (od 1995 roku do 2005 roku). W tym czasie inspirowała Polki nienagannym, eleganckim i dopracowanym stylem. Niezwykle dyplomatyczna i zawsze taktowna zyskała poważanie wśród kobiet. Nic dziwnego, że gdy tylko przestała pełnić funkcję pierwszej damy, stała się telewizyjną ekspertką od mody i savoir-vivre’u.

 "Kiedy gdzieś przyjeżdżałam, pisano o mnie: "Hillary Clinton Wschodu". To dookreślenie powodowało, że media nie tylko w Polsce bardziej interesowały się mną, niż mogłoby to wynikać z mojej roli. Musiałam mieć tego świadomość" - przyznała Jolanta Kwaśniewska w jednym z wywiadów.

Reklama

Jolanta Kwaśniewska zaraz po zakończeniu przez Aleksandra Kwaśniewskiego drugiej kadencji, rozpoczęła karierę telewizyjną. Od 2006 była ekspertką w programie TVN Style "Lekcja stylu". Niedługo później została jego prowadzącą.

Na początku stulecia Polki z zaangażowaniem słuchały rad byłej pierwszej damy. Na podstawie programu emitowanego antenie TVN Style powstały aż trzy poradniki: "Lekcja stylu", "Lekcja stylu dla mężczyzn", "Lekcja stylu dla par". Szczególnie pierwszy z nich cieszył się dużą popularnością. Jakie rady zawierał?

"To rodzaj poradnika, który każda kobieta - niezależnie od wieku - powinna mieć na swojej półce. W książce można znaleźć ogólne zasady: co należy, a czego się robić raczej nie powinno. Rady i sugestie dotyczą stylu, mody, ale także dobrych manier i właściwego zachowania - ot, współczesny savoir-vivre na codziennych, użytecznych płaszczyznach" - czytamy w opisie książki.  Czy rady zawarte w poszczególnych lekcjach stylu przetrwały próbę czasu? Niektóre z nich dziś brzmią już nieco archaicznie.

"By garderoba była funkcjonalna, powinna mieć powierzchnię minimum 3,5 metrów kwadratowych"

Jak zdaniem Jolanty Kwaśniewskiej powinna wyglądać garderoba doskonała? "Omawiając szafę idealną, wypada poświęcić kilka słów jej podstawowemu wyposażeniu, czyli wieszakom" - możemy przeczytać w poradniku "Lekcja Stylu", powstałym w 2009 roku. Pierwsza dama poświęciła szczególną uwagę wieszakom.

"Elegancko wyglądają te wykonane z drewna, najlepiej o podobnej jak meble barwie - ubrania i tak już wprowadzają sporo kolorystycznego zamieszania. Miękkie tapicerowane wieszaki, często wypełnione aromatycznymi ziołami, np. suszoną lawendą, świetnie służą lekkim dzianinowym sweterkom, nie zostawiają bowiem na nich odciśniętych śladów, a przy tym - przynajmniej niektóre - są bardzo dekoracyjne" - tłumaczyła Jolanta Kwaśniewska. Miała rację?

"Dzięki perłom nawet najskromniejszy strój staje się elegancki"

Jolanta Kwaśniewska jako ikona mody często radziła Polkom, jak powinny się ubrać, by wyglądać szykownie. Ukochanym dodatkiem pierwszej damy w 2009 roku były perły. "O tym, jak cenię sobie perły, wspomniałam kiedyś w wywiadzie prasowym. Pewnego dnia dowiedziałam się, że zaraziłam tą miłością innych. Było to na spotkaniu z Paniami z kół gospodyń wiejskich. Okazało się, że wszystkie miały na sobie perły. Wyglądały wspaniale! - wspomniała Jolanta Kwaśniewska na łamach poradnika.

"Przy wysiadaniu kobieta powinna obrócić się w stronę otwartych drzwi, postawić stopy na ziemi i dopiero wtedy wstać"

Jolanta Kwaśniewska często radziła Polkom również jak zachować się w konkretnych sytuacjach, by uniknąć wpadki. W poradniku "Lekcja stylu" opisała także, jak prawidłowo wsiadać i wysiadać z samochodu. To nie takie proste, jak mogłoby  się wydawać.

Pierwsza dama zasygnalizowała, że podczas wsiadania do pojazdu przydatna może okazać się pomoc mężczyzny,  który nie tylko otworzy kobiecie drzwi samochodu i przytrzyma je, ale również "drugą ręką podtrzyma dłoń kobiety, która wsiada do samochodu tyłem, najpierw umieszczając na fotelu tę część ciała, gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę."

Dopiero potem, "przytrzymując dłonią spódnicę, bądź sukienkę" kobieta może elegancko przenieść do auta złączone nogi. "Po upewnieniu się, że kobieta siedzi bezpiecznie w samochodzie, mężczyzna zamyka drzwi i kieruje się w stronę swoich".

"Przygotowując się do ślubu i wesela nie zapominajcie, by zaplanować jakiego rodzaju prezenty chcielibyście dostać"

Jolanta Kwaśniewska w poradniku "Lekcja stylu dla par" przybliżyła zakochanym temat ślubu i wesela. Później chętnie przytaczała poszczególne rady w programie telewizyjnym - jedna z nich dotyczyła listy prezentów, którą zdaniem Kwaśniewskiej para młoda powinna przygotować na długo przed ślubem.

"Bardzo sensowną rzeczą jest przygotowanie listy prezentów. Pamiętajcie, że  musicie wpisać rzeczy tańsze i droższe, a wasi goście przychodząc do określonego sklepu odhaczają na  liście wybrany przez siebie prezent" - zaznaczyła Kwaśnienwska. Ten amerykański zwyczaj jednak  nigdy nie przyjął się w Polsce.

"Prawdziwa elegantka nie pojawi się nad wodą bez kapelusza"

Jolanta Kwaśniewska nie ukrywała, że ogromną sympatią darzy również kapelusze. W  poradniku "Lekcja stylu" zaznaczyła, że ten elegancki i rzucający się w oczy dodatek nie lubi konkurencji. Należy więc nosić go w towarzystwie stonowanych i skromnych elementów garderoby.

Zdaniem Kwaśniewskiej kapelusze są nieodłącznym elementem letniego stroju każdej "elegantki". Jakie nakrycia głowy wybierać w słoneczne dni? Koniecznie to z "szerokim rondem, chroniącym twarz przed promieniami słońca".

***
Zobacz również:

Aleksandra Kwaśniewska pokazała letnią rezydencję. Robi wrażenie?

Jolanta Kwaśniewska wróci do telewizji? "To był fantastyczny okres" 
Aleksandra Kwaśniewska wspomina spotkanie z królową: Dziękuję za ten nieopisany zaszczyt

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Jolanta Kwaśniewska | Pierwsza dama | lekcja stylu

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy