Polskie Kręgi Sztuki w Chinach

4. Festiwal Polskie Kręgi Sztuki w Chinach to kolejny rok prezentacji tego, co najlepsze w naszej sztuce. Najnowsza edycja festiwalu rozpocznie się 6 czerwca trasą koncertową Grzegorza Niemczuka.

Grzegorz Niemczuk należy do najbardziej aktywnych polskich pianistów klasycznych młodego pokolenia
Grzegorz Niemczuk należy do najbardziej aktywnych polskich pianistów klasycznych młodego pokoleniamateriały prasowe

Światowej sławy pianista najpierw wystąpi w sali koncertowej pekińskiego uniwersytetu Tsinghua, następnie w prestiżowych salach Zibo, Shijiazhuangu, Wuhanu i Chongqingu. Trasa koncertowa zakończy się 15 czerwca w Chongqing Guotai Arts Centre.

- Pierwszy występ w ramach Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach będę pamiętał do końca życia. Było to podczas ceremonii zamknięcia drugiej edycji imprezy, w wypełnionej po brzegi, cudownej Beijing Concert Hall. O występie w takiej sali marzy każdy pianista. Odbiór koncertu przez chińską publiczność przeszedł moje oczekiwania - spontaniczne reakcje, okrzyki, niekończące się owacje, bisy - to wszystko dla muzyka klasycznego jest niezwykle wzruszające i uskrzydlające - mówi Grzegorz Niemczuk. - Podczas Festiwalu miałem okazję zagrać więcej występów w kilku chińskich miastach. Każdy z koncertów był wielkim sukcesem organizacyjnym i frekwencyjnym. Z wielką radością i ekscytacją oczekuję tegorocznej edycji.

Na program, który artysta zaproponuje w tym roku na Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach, złożą się utwory Wojciecha Kilara, Fryderyka Chopina oraz Wang Jianzhonga.

Festiwal Polskie Kręgi Sztuki w Chinach jest organizowany przez Fundację Kręgi Sztuki od 2016 roku. Już po pierwszej edycji impreza została okrzyknięta przez chińskie media "najważniejszym polskim wydarzeniem kulturalnym roku 2016 w Państwie Środka". Kolejne trzy lata przyniosły coraz szerszy zasięg promocyjny, przekraczający miliard odbiorców.

Do tej pory polscy twórcy sztuk wizualnych, muzyki, filmu i gier wideo pokazali swoje dokonania na Festiwalu w 16 znaczących miastach ChRL; wielokrotnie gościły ich prestiżowe sale koncertowe, projekcyjne i wystawowe Pekinu.

Wśród zaproszonych artystów znaleźli się m.in. aktor Maciej Zakościelny, plastycy Sebastian Kubica, Ksawery Kaliski, Konrad Czernik oraz muzycy zespołów Royal String Quartet i Dagadana a także Maria Ludwika Gabryś i Mateusz Borowiak. Podczas trzeciej edycji rozpoczęły się koncerty Circles Of Art Orchestra - unikatowego projektu jazzowego pod dyrekcją Wojciecha Konikiewicza, którego pomysłodawcą jest prezes Fundacji Kręgów Sztuki, Wojciech Majewski.

- Było to duże wyzwanie organizacyjne, ale cieszymy się widząc ciepłe przyjęcie naszych artystów i szczere zainteresowanie ze strony chińskiej publiczności oraz krytyków. Z roku na rok utwierdzamy się w przekonaniu o istotnej roli całego przedsięwzięcia. Przed nami wciąż długa droga w budowaniu polsko-chińskich relacji, ale motywuje nas sukces każdej kolejnej edycji Festiwalu - mówi Wojciech Majewski.

Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas