Smog - wróg cery
To on, obok promieniowania UV, jest głównym czynnikiem przyspieszającym starzenie się skóry. Radzimy, jak się przed nim bronić.
Do niedawna uznawano, że lato, gdy słońce świeci najintensywniej, jest porą niesprzyjającą cerze. Tymczasem to zimą, kiedy temperatura spada, a wiatr zanika, w powietrzu rośnie stężenie szkodliwych cząsteczek. Są one groźne nie tylko dla płuc, ale i dla skóry. Mikroskopijne drobiny (m.in. pyły, tlenki azotu, dwutlenek siarki, metale ciężkie) mogą przenikać do jej głębszych warstw, powodować stany zapalne oraz uwrażliwiać na działanie mrozu, a także innych czynników zewnętrznych. Przede wszystkim jednak zanieczyszczenie powietrza prowadzi do powstania zjawiska tzw. stresu oksydacyjnego. Wolne rodniki zakłócają prawidłowe procesy regeneracji skóry, prowadząc do obumierania włókien kolagenowych. W rezultacie szybciej traci jędrność. Zanim to się stanie, działaj!
Co to jest smog
Nazwa pochodzi od połączenia dwóch angielskich słów: "smoke" - dym i "fog" - mgła. Tworzą go pyły, gazy i pary emitowane przez zakłady energetyczne i przemysłowe, silniki samochodowe oraz nieprawidłowo ogrzewane domy. W czasie bezwietrznej pogody i zmian temperatur dochodzi do niekorzystnych przemian chemicznych.
Oczyszczanie
Nie czekaj z nim do wieczora. Po powrocie do domu (po pracy lub jeśli dłużej przebywałaś na zewnątrz) przemyj twarz płynem micelarnym lub innym łagodnym preparatem. Dwa razy w tygodniu możesz także wykonać łagodny piling lub stosować oczyszczające maseczki. Następnie nałóż na twarz krem nawilżający i - jeśli chcesz - lekki makijaż.
Krem jak tarcza
Sięgaj po kosmetyki, które wzmocnią warstwę ochronną skóry i wspomogą jej walkę z wolnymi rodnikami. Kwas ferulowy i witaminy A, C i E, to najwięksi wrogowie smogu. Skórze przydadzą się też substancje przeciwstarzeniowe, np. koenzym Q10, retinol, czy kwas hialuronowy. Na noc koniecznie stosuj zarówno serum, jak i krem, dzięki temu rano skóra będzie gotowa do walki z zanieczyszczeniami.
Makijaż ochronny
Boisz się, że make-up to dodatkowe obciążenie dla skóry? Może być wprost przeciwnie. Wystarczy, że sięgniesz po kosmetyki mineralne. Są naturalne, więc nie zawierają szkodliwych składników, a poza tym tworzą na powierzchni skóry ochronną warstwę - to naturalne filtry przeciwsłoneczne. Nie musisz się również martwić, że mineralny podkład nie ukryje niedoskonałości cery - poradzi sobie z tym zadaniem doskonale!
SHOW 3/2017