Tokio 2020: Lekarze wieścili koniec kariery, ale wróciła po złoty medal

Gdy miała 14 lat, jej marzeniem było uprawianie lekkoatletyki. Jednak z powodów zdrowotnych lekarze orzekli, że jest to niemożliwe. Dziewczyna nie poddała się i znalazła inny sport, dzięki któremu podczas tegorocznych igrzysk w Tokio zdobyła złoty medal.

Nevin Harrison zdobyła złoto w wyścigu kanadyjkarek C1 na 200 m
Nevin Harrison zdobyła złoto w wyścigu kanadyjkarek C1 na 200 mEast News

Nevin Harrison od dziecka marzyła o uprawianiu lekkoatletyki, a dokładnie biegów na 100 i 200 m. Niestety, w wieku 14 lat zawodniczka usłyszała diagnozę, która bezpośrednio wiązała się z koniecznością rezygnacji z tej dyscypliny sportu. Okazało się, że u Amerykanki wykryto dysplazję stawu biodrowego, co automatycznie przekreśliło jej marzenia o karierze zawodowej biegaczki.

Złe dobrego początki

Nevin jednak nie zrezygnowała całkowicie ze swoich sportowych marzeń. W wieku dwunastu lat pochodząca z Seattle sporstmenka pokochała kajakarstwo, gdy zobaczyła grupę osób płynących kajakiem po pobliskim jeziorze. Po usłyszeniu diagnozy nie poddała się i zaczęła trenować właśnie tę dyscyplinę.

Nie trzeba było długo czekać na imponujące efekty. Już w wieku 15 lat, w 2017 roku, w regatach w Czechach zdobyła srebro w kategorii C-1 na 1000 m, złoto na 500 m i złoto na 200 m. Dwa lata później na Mistrzostwach Świata ICF w Sprintach Kajakowych 2019, zdobyła złoto w C-1 200 m stając się tym samym pierwszą Amerykanką zdobywającą mistrzostwo świata w kajakarstwie sprinterskim. Miała wówczas zaledwie 17 lat.

Ikona amerykańskiego kajakarstwa

Nevin Harisson podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 zdobyła złoto wyścigu w kanadyjek C1 na 200 m z imponującym wynikiem 45,932 s. 

Nevin Harrison stała się ikoną amerykańskiego kajakarstwa
Nevin Harrison stała się ikoną amerykańskiego kajakarstwaEast News
To była ciężka podróż, ponieważ nie miałam nikogo, za kim mogłabym podążać w swoich marzeniach. Ale mam nadzieję, że to ja będę tą osobą dla następnego pokolenia w USA.

- powiedziała Nevin Harrison, która mimo bycia faworytką w wyścigu, była zaskoczona swoim wielkim sukcesem.

To takie szalone, wielkie marzenie i nigdy nie wydawało mi się, żeby było to możliwe do zrealizowania, więc przekroczenie linii mety, rozejrzenie się i zobaczenie, że jestem pierwsza, było naprawdę surrealistyczne. Jak wszystko, o czym marzyłam jako dziecko

- dodała mistrzyni olimpijska.

Nastolatka jednocześnie stała się ikoną. Choć historia olimpijskiego kajakarstwa sięga 1936 roku, żaden amerykański zawodnik nie stanął w tej kategorii na podium od 2004 roku, gdy srebro zdobyła Rebecca Giddens w slalomie K1 kobiet.

Nevin Harrison nie tylko stała się wzorem do naśladowania przez amerykańskich kajakarzy, lecz jest także żywym dowodem na to, że pomimo przeciwności losu nie należy się poddawać i rezygnować ze swoich marzeń. 

Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas