"Uczta bogiń"
"Uczta bogiń" to dwanaście niezwykłych życiorysów kobiet sztuki. Wszystkie świadomie kształtowały swoje życie. Wszystkie tworzyły sztukę.
Zbiór kobiecych historii jest osobistym wyborem autorki, która nie kierowała się jednym kryterium. Urzeczona odmiennością losu i sztuki tych kobiet nieraz przedkładała fascynującą biografię nad "wielkość artystycznych dokonań".
Wśród przedstawionych kobiet są wybitne artystki, jak Georgia O'Keeffe, ale są i "muzy" o niewielkim talencie - towarzyszki życia artystów mężczyzn, jak Elizabeth Siddal. Jest świetnie rozgrywająca swoją pozycję u boku wielkiego artysty Nadia Léger i dumnie niepogodzona z odtrąceniem ofiara Picassa Dora Maar. Spotykają się tu bardzo odmienne osobowości - wiktoriańska dama i pionierka fotografii Julia Margaret Cameron i lekceważąca obyczajowe konwenanse Lee Miller. Jedne budzą podziw - dla talentu, osiągnięć artystycznych i życiowych, także urody; inne zdają się niezbyt sympatyczne - wykorzystują swoją kobiecość, są wyrachowane. Co zatem je łączy? Wszystkie świadomie kierowały swoim życiem i nie poddawały się przeciwnościom losu. Dla wszystkich sztuka była siłą sprawczą ich niezwykłych życiorysów.
Maria Poprzęcka jest historykiem i krytykiem sztuki, profesorem na Uniwersytecie Warszawskim. Jej ostatnie książki to Galeria, Sztuka patrzenia, Kochankowie z masakrą w tle i inne eseje o malarstwie historycznym, Inne obrazy. Oko, widzenie, sztuka. Od Albertiego do Duchampa. Publikuje m.in. w Gazecie Wyborczej, magazynie Książki, Wysokich Obcasach.
"Uczta bogiń"
Maria Poprzęcka
Wydawnictwo Agora