"Uczta bogiń"

"Uczta bogiń" to dwanaście niezwykłych życiorysów kobiet sztuki. Wszystkie świadomie kształtowały swoje życie. Wszystkie tworzyły sztukę.

Okładka książki
Okładka książkimateriały prasowe
Okładka książki
Okładka książkiStyl.pl/materiały prasowe

Zbiór kobiecych historii jest osobistym wyborem autorki, która nie kierowała się jednym kryterium. Urzeczona odmiennością losu i sztuki tych kobiet nieraz przedkładała fascynującą biografię nad "wielkość artystycznych dokonań".

Wśród przedstawionych kobiet są wybitne artystki, jak Georgia O'Keeffe, ale są i "muzy" o niewielkim talencie - towarzyszki życia artystów mężczyzn, jak Elizabeth Siddal. Jest świetnie rozgrywająca swoją pozycję u boku wielkiego artysty Nadia Léger i dumnie niepogodzona z odtrąceniem ofiara Picassa Dora Maar. Spotykają się tu bardzo odmienne osobowości - wiktoriańska dama i pionierka fotografii Julia Margaret Cameron i lekceważąca obyczajowe konwenanse Lee Miller. Jedne budzą podziw - dla talentu, osiągnięć artystycznych i życiowych, także urody; inne zdają się niezbyt sympatyczne - wykorzystują swoją kobiecość, są wyrachowane. Co zatem je łączy? Wszystkie świadomie kierowały swoim życiem i nie poddawały się przeciwnościom losu. Dla wszystkich sztuka była siłą sprawczą ich niezwykłych życiorysów.

Maria Poprzęcka jest historykiem i krytykiem sztuki, profesorem na Uniwersytecie Warszawskim. Jej ostatnie książki to Galeria, Sztuka patrzenia, Kochankowie z masakrą w tle i inne eseje o malarstwie historycznym, Inne obrazy. Oko, widzenie, sztuka. Od Albertiego do Duchampa. Publikuje m.in. w Gazecie Wyborczej, magazynie Książki, Wysokich Obcasach.

"Uczta bogiń"

Maria Poprzęcka

Wydawnictwo Agora