Reklama

Ulubiona wnuczka Elżbiety II. Odmówiła tytułu księżniczki i pracowała za minimalną krajową

Ludwika Mountbatten-Windsor kończy 20 lat. Z dziadkiem - księciem Filipem - dzieliła pasję do powożenia. Była oczkiem w głowie "babuni”, jak nazywała królową Elżbietę II. Eksperci twierdzą, że wdziękiem i elegancją dorównuje księżnej Kate, z którą lady Louise utrzymuje zażyłe stosunki. Przez lata była "zapomnianą księżniczką”, a media nie poświęcały jej uwagi, mimo to zdobyła serca Brytyjczyków. Kim jest Ludwika Windsor?

Walka o życie Ludwiki

Ludwika Alicja Elżbieta Maria Mountbatten-Windsor przyszła na świat 8 listopada 2003 roku o miesiąc przed planowanym terminem. Jej matka Zofia, hrabina Wesseksu (dziś księżna Edynburga) miała wówczas 38 lat. Poród odbył się przez cesarskie cięcie, gdy dziewczynka przyszła na świat ważyła zaledwie dwa kilogramy i była bardzo słaba. Obie, zarówno matka jak i córka, w ciężkim stanie przebywały w szpitalu przez dwa tygodnie. Syn Elżbiety II a ojciec Ludwiki - hrabia Wesseksu (dziś książę Edynburga) - odchodził przez ten czas od zmysłów.

Zobacz również: Trenerka oceniła figurę księżnej Kate. Zdradziła sekret jej smukłej sylwetki

Reklama

Ludwika córka hrabiego

Pięć miesięcy po narodzinach Ludwika została ochrzczona. Uroczystość odbyła się w prywatnej kaplicy zamku Windsor. Ludwika Alicja Elżbieta Maria Mountbatten-Windsor była ostatnią członkinią rodziny królewskiej, która podczas ceremonii nosiła tradycyjną szatę - uszytą w 1840 roku dla córki królowej Wiktorii II, której nadano wówczas imię po matce. Od 2003 roku dzieci członków rodziny królewskiej ubierane są w replikę szaty. 

Jako wnuczka Elżbiety II, Ludwika ma prawo używać tytułu "Jej Królewskiej Wysokości Księżniczki Zjednoczonego Królestwa". Z tego przywileju korzystają zarówno synowie króla Karola: Harry i William, jak i córki księcia Andrzeja: Beatrycze i Eugenia. Edward i Zofia zdecydowali jednak, że ich dzieci będą potomkami hrabiego. Dlatego Brytyjczycy do Ludwiki zwracali się "lady", a do jej młodszego brata, Jakuba - "earl" (hrabia). Choć w dzieciństwie była hrabianką, Ludwika w chwili ukończenia 18 roku życia mogła przyjąć tytuł księżniczki i łączące się z nim obowiązki członkini rodziny królewskiej.

Ludwika Mountbatten-Windsor: Bycie księżniczką nie mieści się w jej planie

Przed dwoma laty, pytanie: "czy lady Louise zechce zostać księżniczką?", mocno rozgrzewało brytyjskie media, bo ulubiona wnuczka Elżbiety II już zawładnęła sercami poddanych - do tego stopnia, że eksperci zajmujący się brytyjskim dworem nazywali ją "tajną bronią rodziny królewskiej". W czasach buntu księcia Harry’ego i Meghan Markle, plotek o złych stosunkach pomiędzy Kate i Meghan oraz afery księcia Andrzeja (pisaliśmy o niej w artykule: "Książę Andrzej odpowie za napaść seksualną. Nie może liczyć na pomoc matki") uwielbiana przez tłumy, dystyngowana, ale skromna i "normalna" lady Louise jawiła się jako doskonała reprezentantka rodziny królewskiej. Ludwika Mountbatten-Windsor ma jednak własny plan na życie i najwyraźniej bycie księżniczką się w nim nie mieści, bo nie zdecydowała się na przyjęcie tytułu.

Zdrowotne konsekwencje przedwczesnych urodzin

Gdy Ludwika była jeszcze niemowlęciem zdiagnozowano u niej esotropię - zeza zbieżnego. Dziewczynka przeszła pierwszą operację w wieku 18 miesięcy, okazało się jednak, że wada jest bardzo głęboka, a leczenie nie przyniosło spodziewanych efektów. Kolejną próbę naprawy wady podjęto dopiero w 2013 roku. 

“Wcześniaki bardzo często mają zeza, ponieważ oczy to element, który w pełni kształtuje się dopiero pod koniec ciąży" - powiedziała w 2019 roku w wywiadzie dla "The Sunday Express", jej matka. Hrabina Zofia dodała: “Gdy była malutka [Ludiwka - przyp. red.] jej zez był głęboki i potrzeba było czasu, aby go skorygować. Musieliśmy mieć pewność, że jedno oko nie stanie się bardziej dominujące. Teraz wszystko z nią w porządku - jej wzrok jest perfekcyjny".

"Babunia" jest królową?!

Lady Ludwika podobno spędzała sporo czasu z królową Elżbietą, którą nazywała “babunią". Dziewczynka uwielbiała rysować i miała zdolności plastyczne. Informatorzy z dworu Elżbiety II donosili, że "babunia" pokazał jej nawet szkice królowej Wiktorii, które mogło zobaczyć niewielu ludzi na świecie. Wieść gminna głosi, że Ludwika przez długi czas nie zdawała sobie sprawy, że jej" babunia" jest królową Anglii. Podobno dotarło to do niej, dopiero gdy poszła do szkoły. 

Oczko w głowie dziadka

Obserwatorzy królewskiego dworu często podkreślają, że z charakteru i zamiłowań lady Ludwika bardzo przypomina dziadka. Podobnie jak on kocha przyrodę, a w szczególności konie. Mała lady dzieliła z księciem Filipem zamiłowanie do jeździectwa i powożenia. Dziadek zapisał jej nawet w testamencie dwa kuce oraz powóz.

Hrabianka pracuje na kasie

Gdy hrabiostwo Wesseksu zdecydowało, że ich dzieci nie będą nosiły tytułów książęcych, hrabina Zofia powiedziała w jednym z wywiadów, że chcą przyzwyczaić swoje dzieci do trudów życia, by mieli świadomość, że muszą pracować i zarabiać. Najwyraźniej lekcja udzielana przez rodziców była skuteczna. Gdy Ludwika Windsor zdała maturę, zatrudniła się w sklepie ogrodniczym, gdzie jak każdy pracownik: doradzała klientom, dbała o rośliny, przesadzała je oraz sprzedawała. Jej pensja była również taka sama jak innych pracowników - zarabiała minimalną krajową, która w 2022 roku wynosiła 6,83 funta na godzinę.

Zobacz również: Kate i William zatrudnią kuzynkę jako opiekunkę do dzieci? Jest problem…

Przyjaźń z księżną Kate

Mała Ludwika podobno od samego początku bardzo polubiła Kate Middleton z wzajemnością. Lady była jedną z małych druhen księżnej Kate podczas jej ślubu. Informatorzy z dworu królewskiego donosili, że po narodzinach dzieci Wiliama i Kate, Ludwika często pomagała księżnej w opiece nad nimi. O zażyłości między kobietami może świadczyć także fakt, że podczas pogrzebu królowej Elżbiety II, lady Louisa nosiła na głowie fascynator należący do księżnej Kate. Wdzięk i elegancja młodej hrabianki także często porównywane są do stylu Kate. 

Lady Louise uchodzi za młodą kobietę o wyjątkowym wyczuciu mody, która nie tylko potrafi doskonale dobrać strój do okazji, ale także nadaje mu symboliczne znaczenie (podobnie jak królowa Elżbieta i księżna Kate). Przykładem może być charakterystyczna, granatowa marynarka ze złotymi guzikami dziadka, którą założyła w 2021 na Royal Windsor Horse Show - zawody jeździeckie uwielbiane przez księcia Filipa. 

O symbolice, jaką nadała strojom królowa Elżbieta II pisaliśmy w artykule “Styl Elżbiety II. Dlaczego królowa nosiła kolorowe kreacje i broszki?"

Ludwika Windsor kończy 20 lat

Dziś Ludwika Alicja Elżbieta Maria Mountbatten-Windsor kończy 20 lat. Aktualnie zajmuje 16 miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu, ale to nie sprawy monarchii zaprzątają jej głowę. Dziewczyna studiuje na najlepszej uczelni w kraju, tej samej, do której uczęszczali książę William i księżna Kate - na Uniwersytecie St. Andrews w Szkocji (w najnowszych rankingach uczelnia klasyfikowana jest wyżej niż Oxford i Cambridge). Lady Louise wybrała literaturę angielską jako kierunek swoich studiów i to właśnie one zajmują w tej chwili jej czas. Mimo to media brytyjskie coraz częściej spoglądają w stronę niedoszłej księżniczki, a fani rodziny królewskiej mają nadzieję, że dziewczyna zmieni zdanie i kiedyś będą mogli ją nazwać - księżniczką Ludwiką.

Zobacz również: Przez osiemnaście lat życie księżniczki było owiane tajemnicą. Teraz mówi się o “Eleonoromanii”

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Królowa Elżbieta II | książę Filip | księżna Kate
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy