Urodziłam się dziewczynką
Siedem dramatycznych historii o losie dyskryminowanych dziewczynek.
W ramach kampanii społecznej o tym samym tytule siedmiu pisarzy i reporterów: Deborah Moggach, Irvine Welsh, Joanne Harris, Kathy Lette, Marie Phillips, Subhadra Belbase, Xiaolu Guo i Tim Butcher udało się w podróż do siedmiu państw: do Togo, Sierra Leone, Ghany, Brazylii, Kambodży, Ugandy i Dominikany.
Na miejscu odwiedzili lokalne placówki PLAN oraz poznali podopieczne organizacji, dziewczynki, które żyją w skrajnej biedzie, nie mają szans na edukację, pracują od najmłodszych lat, a mentalność ich społeczności nie chroni ich przed przemocą, wykorzystywaniem seksualnym i krzywdzącymi, okaleczającymi obrzędami.
Na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji autorzy stworzyli osobiste opowieści, które złożyły się na poruszający dokument dający świadectwo dramatycznej sytuacji dziewcząt w krajach rozwijających się. Bycie dziewczynką niezwykle komplikuje i tak trudne położenie mieszkańca regionów zniewolonych przez skrajną biedę, wojnę i fanatyzm ideologiczny.
Dziewczynki rzadziej mogą liczyć na to, że rodzice będą wspierać ich edukację, najczęściej ich obowiązkiem jest praca w domu i opiekowanie się rodziną. To one o wiele częściej padają ofiarą agresji, są zmuszane do prostytucji, pozostają bezbronne wobec przemocy seksualnej, która w tradycji odrzucania antykoncepcji często decyduje o ich zdrowiu i warunkuje całe ich późniejsze życie.
Przez bardzo wczesne ciąże dziewczęta nie mają szans na ukończenie szkoły i zdobycie zawodu. Na ogół pozostawione same sobie, samotne młodziutkie matki walczą o przetrwanie siebie i swoich dzieci, nigdy nie wychodząc z błędnego koła.
Poza podnoszeniem świadomości książka pozwala w rzeczywisty sposób przyłączyć się do kampanii wspierającej dziewczynki z najuboższych krajów.
Dochód ze sprzedaży książki trafi do PLAN i wesprze budowę i wyposażanie szkół, lokalne inicjatywy przeciwko przemocy seksualnej i prostytucji oraz działania na rzecz higieny i zdrowia.
Książkę poleca Styl.pl