Reklama

Reklama

W Malborku usunięto poradzieckie pomniki z ewidencji zabytków. Jak argumentowano decyzję?

W Polsce wciąż znajduje się kilkadziesiąt pomników poświęconych Armii Czerwonej. Instytut Pamięci Narodowej zapowiada ich likwidację. Pierwszy krok uczyniono już w Malborku, gdzie poradzieckie pomniki usunięto z ewidencji zabytków i zaczęto je wyburzać.

W Malborku podjęto decyzję o usunięciu dwóch miejsc pamięci z pomorskiej ewidencji zabytków. Chodzi o pomnik żołnierzy Armii Radzieckiej przy ul. Sikorskiego oraz działo samobieżne na pl. 3 Maja. Miejsca te od lat wywoływały liczne kontrowersje, nie tylko wśród mieszkańców miasta.

Usunięcie radzieckich pomników z rejestru zabytków

Teraz pomorski konserwator zabytków w Gdańsku podjął decyzję o usunięciu pomników z rejestru zabytków, a pismo w tej sprawie wpłynęło już do Urzędu Miasta Malborka. Igor Strzok przyznaje, że decydująca była analiza wartości, które decydowały o włączeniu do ewidencji.

Reklama

Jeśli chodzi o wartości historyczne i naukowe, to Strzok podkreśla, że pomniki gloryfikujące armię państwa totalitarnego im zaprzeczają. Konserwator zabytków obala również argumenty obrońców pomników mówiące o śladach peerelowskiej rzeczywistości i świadectwie minionych czasów.

Radzieckie pomniki zostaną całkiem zlikwidowane?

Dyskusja o sensie istnienia pomników toczą się w Malborku od dawna. Ten przy pl. 3 Maja już od dawna pozbawiony jest tablicy z dedykacją o treści:  "Bohaterom Czerwonej Armii w XX rocznicę wyzwolenia, mieszkańcy miasta i powiatu malborskiego. Malbork, 17 marca 1965 r."

Z kolei ten przy ul Sikorskiego, nazywany przez mieszkańców pomnikiem z gwiazdą, został pomalowany wulgarnymi napisami po agresji Rosji na Ukrainę. W dyskusję o niechlubnych "miejscach pamięci" włączył się Instytut Pamięci Narodowej, który wiosną zapowiedział likwidację takich pomników.

Już w czerwcu gwiazda z jednego z malborskich pomników miała zniknąć, jednak wtedy obiekt był jeszcze wpisany do rejestru zabytków. Teraz nie stoi to już na przeszkodzie, a nowe miejsce pamięci może zostać poświęcone ofiarom zbrodniczych totalitaryzmów - komunizmu i niemieckiego nazizmu.

***

Zobacz również:

Połączenie tych produktów, to piekło dla żołądka. Wzdęcia to nie wszystko

Maryja pokazała jej przyszłość świata. Co zobaczyła Mirjana Soldo?

Woda z ogórków kiszonych - eliksir składników aktywnych biologicznie

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: pomniki | Malbork

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy