Wawel ożyje
Sześć projektorów, w tym dwa o mocy 30 000 ansilumenów i cztery o mocy 10 000 ansilumenów, najwyższej jakości urządzenia dźwiękowe ustawione przy murze zamku wawelskiego - 3 czerwca, w piątek, o godz. 22.00 Wawel ożyje. Wszystko dzięki mappingowi 3D, który przygotowują, specjalnie na Święto Miasta, artyści z Norymbergi, Lipska, Frankfurtu i Krakowa. To wydarzenie, jakiego Kraków jeszcze nie widział!
Projekt oparty na sztuce światła i nowych mediów został przygotowany we współpracy z niemieckimi miastami partnerskimi Krakowa: Frankfurtem nad Menem, Lipskiem i Norymbergą. Fasada Zamku Królewskiego na Wawelu posłuży za ekran projekcyjny dla artystycznych - wizualnych i muzycznych - prezentacji miast partnerskich. Krakowską część prezentacji przygotowano jako mapping 3D. To technologia polegająca na bardzo precyzyjnym nałożeniu obrazu na elementy architektoniczne budynku. W efekcie ulegamy złudzeniu, że budynek porusza się i zmienia swój kształt.
Wielkoformatowe projekcje, które w różnych formach zostaną zaprezentowane publiczności, należą do najbardziej spektakularnych projektów artystycznych. Wykorzystanie najnowocześniejszych technik projekcji pozwala na połączenie nowoczesnej sztuki ze starą architekturą. Pełne fantazji projekcje na fasadzie zamku, który jest ikoną miasta, będą miały niezwykłą siłę oddziaływania i stworzą zupełnie nowy, zapewne zaskakujący, obraz dobrze wszystkim znanego otoczenia.
Projekcję przygotowali:
Frankfurt: Martina Wolf i Hannes Seidl
Lipsk: Marek Brandt
Norymberga: Axel Gercke i Florian Berg
Kraków: Artyści Studia Vissual Support i Marek Chołoniewski
Skąd wziął się pomysł tego niezwykłego projektu? Dwadzieścia lat temu Rzeczpospolita Polska i Republika Federalna Niemiec podpisały traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Od połowy maja do 17 czerwca, kiedy przypada rocznica tego wydarzenia, Ambasada Niemiec i Goethe Institut organizują we współpracy z polskimi i niemieckimi partnerami festiwal SĄSIEDZI 2.0, w ramach którego realizowanych jest wiele innowacyjnych projektów kulturalnych pokazujących nowoczesną współpracę pomiędzy obydwoma krajami. Jutrzejszy mapping 3D to jedno z najbardziej niezwykłych przedsięwzięć realizowanych w ramach tej współpracy.
Organizatorami wydarzenia są: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Goethe Institut i Dom Norymberski.