Zdrowe, modne stopy

​Pedikiur to nie wszystko! Aby stopy dobrze wyglądały w modnych butach odkrywających pięty, trzeba pamiętać o ich złuszczaniu, a czasem wybrać się do podologa.

W tym sezonie paznokcie są krótko przycięte i opiłowane na półokrągło
W tym sezonie paznokcie są krótko przycięte i opiłowane na półokrągło123RF/PICSEL

Gładkie pięty

Pedikiur wykonujesz raz na kilka tygodni. To zdecydowanie za rzadko, aby stopy były cały czas w dobrej kondycji. Dlatego musisz dbać o systematyczne złuszczanie skóry pięt, która rogowacieje najszybciej i najsilniej. Żółte, pękające pięty są zmorą wielu pań, jednak wbrew pozorom stosunkowo łatwo możesz się ich pozbyć. Po pedikiurze, podczas którego zostaną dobrze złuszczone, nie dopuść do ich ponownego zgrubienia.

Jak? Zamiast ostrej tarki stosuj, raz na kilka dni, delikatniejszy pumeks i piling. Możesz skorzystać ze specjalnego do stóp lub użyć ten, który stosujesz na całe ciało, o ile jest gruboziarnisty. Pamiętaj, że im częściej ścierasz pięty (zwłaszcza ostrymi narzędziami) tym szybciej naskórek na nich odrasta. Dlatego skup się raczej na jego zmiękczaniu niż usuwaniu. Codziennie, a najlepiej dwa razy w ciągu dnia, wetrzyj w stopy krem zmiękczający np. zawierający dużo mocznika.

Jeśli biegasz lub tańczysz kilka razy w tygodniu, twoje stopy są narażone na urazy, ale też podeszwy stóp szybciej grubieją. W takim przypadku stosuj systematycznie pilingi i raz na kilka tygodni silnie złuszczające zabiegi - tzw. skarpetki złuszczające z kwasami, które skutecznie usuwają zgrubiały naskórek. Stosując je, pamiętaj jednak, aby zachować ostrożność i nie nosić ich dłużej niż sugeruje producent, o ile nie chcesz, aby skóra łuszczyła się potem przez wiele dni albo doszło do poważniejszych uszkodzeń skóry stóp.

Ciepło-zimno to ulubiona zabawa nóg i stóp. Zmęczone czy zmarznięte błyskawicznie odprężą się albo rozgrzeją pod wpływem naprzemiennych natrysków lub moczenia ich w misce raz z gorącą, a raz z zimną wodą.

Uwaga na odciski

Odciski, zwane też nagniotkami, powstają w wyniku noszenia niewygodnych butów, zwłaszcza na obcasie, płaskostopia lub deformacji paznokci - w wyniku nacisku naskórek rogowacieje. Odciski powstają najczęściej na palcach, posiadają twardy trzpień, sięgający głęboko w tkanki miękkie i powodujący ból przy ucisku. Zapobiegniesz ich powstawaniu, nosząc miękkie, dobrze pasujące obuwie. Jeśli masz do nich skłonność, chroń je przed dalszym uciskaniem, stosując ciepłe kąpiele i specjalne plastry zmiękczające zrogowacenia. Usunąć je może tylko specjalista od stóp - pedikiurzystka lub podolog.

Zobacz także:

Show
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas