Zwierzęta też męczy upał

Upał daje się we znaki nie tylko nam, ale też naszym pupilom. Pamiętajmy, że w taką pogodę miska z wodą powinna stać w różnych częściach domu. Naszym obowiązkiem jest sprawdzać, czy jej zawartość jest pełna.

Koty są zwierzętami ciepłolubnymi
Koty są zwierzętami ciepłolubnymi 123RF/PICSEL

Nasze mieszkania nie zostały zaprojektowane tak, by chroniły przed nadmierną ciepłotą. Na klimatyzację większość z nas może liczyć w pracy, nie w domu. W tym ostatnim zostaje zazwyczaj twój kot czy pies, czekając wiele godzin, aż wrócisz z pracy.

Koty lubią ciepło

Właściciele kotów doskonale wiedzą, że ich ulubieńcy potrafią znaleźć najcieplejsze miejsce w domu i leżąc, przesuwać się wraz ze słońcem za jego promieniami. Kot, by poczuł się dobrze, potrzebuje 30 do 38 stopni C - wtedy nie musi zużywać swojej energii, by było mu cieplej, ani tracić jej na schłodzenie. Nie martw się, że twój ulubieniec ma grube futro - ono nie tylko ogrzewa, ale też chroni przed gorącem. Gorzej, gdy twój ulubieniec go nie posiada - takie sfinksy na przykład bardzo źle znoszą upały, podobnie jak chłody. 

Zwierzętom trzeba zapewnić dostęp do świeżej wody
Zwierzętom trzeba zapewnić dostęp do świeżej wody123RF/PICSEL

Nigdy nie należy fundować zwierzęciu schłodzenia na własną rękę i szukania podpowiedzi w zabawnych filmikach z internetu. Postępując tak, możemy doprowadzić do prawdziwej tragedii. Choć wszyscy jesteśmy ssakami, zwierzęta nie są ludźmi i tak zostały wyposażone przez naturę, by radzić sobie nawet w skrajnych warunkach.

Gdy kotu jest za ciepło, wylizuje on intensywnie futro, żeby je nawilżyć. Częściej niż zwykle może więc potrzebować do przegryzienia trawy, by móc pozbyć się zalegających w przewodzie pokarmowym kłaczków. Specjalna trawa nie tylko pomaga pracy jelit, ale też oczyszcza koci organizm z toksyn - zapewnijmy więc swojemu podopiecznemu dostęp do zieleniny, którą może spożywać. Niektóre okazy roślin z naszego parapetu są dla niego trujące. Więcej kłopotów mogą mieć w upał okazy długowłose, dlatego w dni, takie jak te, szczotkujmy koty regularnie.

Nie wychodź na długi spacer z psem w najwięszy upał, między 11.00 a 17.00
Nie wychodź na długi spacer z psem w najwięszy upał, między 11.00 a 17.00 123RF/PICSEL

Pies a upały

Twój pies uwielbia harce na spacerach i potrzebuje dużo aktywności? Fantastycznie, ale nie fundujmy mu jej, gdy z nieba leje się żar. Owszem, wyprowadzić na spacer pupila musimy, ale w środku upalnego dnia, spacer ów powinien być naprawdę krótki. Aktywność fizyczna podwyższa ciepłotę ciała - nawet sportowcy nie biegają na otwartym słońcu w samo południe. Najbardziej zagrożone są psiaki wiekowe, oraz szczenięta, nie mówiąc o pupilach chorych, których dolegliwości w takie dni mogą się zaostrzyć. Wychodząc, zawsze powinniśmy mieć przy sobie poidełko z wodą dla czworonoga.   

Gdy nasz pupil dyszy, albo ma objawy udaru słonecznego - słania się na łapach, wymiotuje, bądź ma biegunkę, nie je, traci przytomność, czy wydziela z psyka gęstą ślinę - nie należy obkładać go lodem, albo nagle polewać go zimną wodą! Zwierzę może doznać wtedy szoku termicznego. Możemy przygotować chłodny kompres (wystarczy ręcznik zmoczony zimną wodą) i przyłożyć, szczególnie na jego głowę. Jeśli jednak podejrzewamy, że zwierzę dopadł udar słoneczny, koniecznie wybierzmy się do weterynarza.  

Sprawdzajmy, czy w mieszkaniu bądź na podwórku - w zależności, gdzie pupil urzęduje - w jego misce znajduje się woda. Nie chodzi nawet o to, że całą wypije, ale może, przez nieostrożność, przewrócić naczynie, albo wylać jego zawartość. Udostępnijmy psiakowi łazienkę. Niech ma możliwość poleżenia na zimnych płytkach.

Pies ma objawy udaru? Nie polewaj go wodą!
Pies ma objawy udaru? Nie polewaj go wodą!123RF/PICSEL

Możemy też zakupić w sklepie zoologicznym specjalne maty chłodzące dla zwierząt. Pies z pewnością się ucieszy z takiego prezentu, a kot? Cóż, pewnie rozgości się w pudełku, z którego odpakujemy matę. Ostatnią rzeczą, o której powinni pamiętać wszyscy właściciele zwierząt, a szczególnie psów, bo one częściej podróżują - nigdy nie zostawiajmy pupila samego w samochodzie! Nam może się wydawać, że zamykamy go na pięć minut, a owe klika chwil, może okazać się dla podopiecznego zabójcze.

Czytaj także: 

Zobacz wideo:

Akcja "Free Britney". Ogromne wsparcie od fanów gwiazdy pop Britney SpearsAFP
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas