Reklama

Reklama

​Nie żyje Niebieska Dziewczyna. Irańska aktywistka dokonała samospalenia

29-letnia Sahar Khodayari dokonała samospalenia po tym, jak dowiedziała się, że kolejny raz trafi do więzienia za próbę wejścia na stadion piłkarski. Do dramatycznego aktu doszło przed sądem w Iranie. Kobieta zmarła tydzień później w szpitalu.

W Iranie znana była jako Niebieska Dziewczyna. Sahar Khodayari od lat kibicowała piłkarzom Esteghlal Teheran, a jej przydomek wziął się od barw klubu.

W marcu tego roku 29-latka w przebraniu mężczyzny weszła na stadion piłkarski, by kibicować swojej drużynie. Jak podaje Amnesty International, Iran jest jedynym krajem, który zabrania kobietom wejścia na sportowe imprezy. Niebieska Dziewczyna została przyłapana na łamaniu prawa, a kara za przewinienie okazała się surowa. Kobieta trafiła do więzienia, w którym spędziła trzy dni. Po tym czasie wyszła na wolność za kaucją i oczekiwała na proces.

Reklama

Ten rozpoczął się w pierwszych dniach września. Kobiecie groziła kara sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Gdy sprawę odroczono, Sahar Khodayari opuściła budynek sądu, oblała się benzyną i podpaliła. Niebieska Dziewczyna trafiła do szpitala, gdzie zmarła 9 września.

W sprawie wypowiedział się klub piłkarski, któremu kibicowała Khodayari. Na Twitterze Esteghelal Teheran można przeczytać: "Nasza ukochana Sahar podpaliła się, gdy skazano ją na sześć miesięcy więzienia za... kibicowanie nam na stadionie. Wspierała nas mimo zakazu, a co my zrobiliśmy, by ją wesprzeć? ZUPEŁNIE NIC. Jesteśmy tchórzami". 

Zobacz także:

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy