Szkoła Filmowa w Łodzi: Na wydział reżyserii dostały się same kobiety

Rok 2021 będzie przełomowy dla Wydziału Reżyserii Filmowej łódzkiej "Filmówki". W październiku studia rozpoczną bowiem same kobiety. Wyniki rekrutacji były jednoznaczne: to one okazały się najlepszymi kandydatkami.

Główny budynek  Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera
Główny budynek Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona SchilleraEast News

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi została założona w 1938 roku. Od lat kształci aktorów, operatorów i reżyserów, a wśród absolwentów znaleźli się, m.in. Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, a także Malgorzata Szumowska i Agnieszka Holland. 

O indeks wydziału Reżyserii Filmowej ubiegało się 161 kandydatów, co daje 23 osoby na miejsce. Jak czytamy na stronie szkoły, rekrutacja składała się z czterech etapów: preselekcji aplikacji, rozmowy z kandydatami wybranymi spośród wszystkich zgłoszonych, zadań praktycznych, dokumentalnych i fabularnych, do których przystąpiły osoby, które przeszły etap II. Kandydaci, którzy doszli do ostatniego etapu, wzięli udział w egzaminie konkursowym, który pozwolił komisji rekrutacyjnej wyłonić zwycięzców. A raczej zwyciężczynie. 

Renata Czarnkowska-Listoś, reżyserka filmów dokumentalnych, powiedziała w wywiadzie dla Gazety Wyborczej, że wyniki tegorocznej rekrutacji są "momentem przełomowym". - Taka informacja dotarła do nas ze szkoły: znakomicie przeszły egzaminy i były zdecydowanie lepsze od pozostałych kandydatów. Jeśli więc zwraca się uwagę wyłącznie na wiedzę, talent, profesjonalizm i przygotowanie, kobiety doskonale sobie radzą - podsumowała Czarnkowska-Listoś.

Z kolei prof. Andrzej Sapija, reżyser, absolwent i wieloletni wykładowca łódzkiej Filmówki, w wywiadzie dla portalu Onet zauważył, że przez wiele lat uważano, że kobiety nie nadają się do reżyserii. - Sytuacja zaczęła się zmieniać, gdy na scenie filmowej zaczęły pokazywać się reżyserki m.in. Agnieszka Holland, później Małgosia Szumowska, kobiety zaczęły zdobywać Oscary i inne ważne filmowe nagrody - tłumaczył Sapija. 

Studia na wydziale Reżyserii Filmowej trwają 5 lat (są to studia jednolite magisterskie), w trakcie których studentki zrealizują sześć filmów: trzy dokumentalne i trzy fabularne. Od lat prace studentów są wysoko oceniane przez środowisko filmowe - w samym tylko 2019 roku film "FAMILY²"  (reż. Yifan Sun) otrzymał nagrodę studenckiego Oscara (w kategorii "Documentary (International Film Schools") w odbywającym się w Los Angeles konkursie 2019 Student Academy Awards, a film "Siostry" (reż. Michał Hytroś) 1 miejsce nagrodach CILECT PRIZE 2019 przyznawanych w Moskwie.

Zwiastun filmu "Twarz" w reż. Małgorzaty Szumowskiej, która ukończyła wydział Reżyserii Filmowej łódzkiej "Filmówki".

Jedną z najbardziej znanych absolwentek wydziału jest Agnieszka Holland, która wyreżyserowała, m.in. film "Pokot" na motywach powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olgi Tokarczuk:

Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas