Reklama

Reklama

Dbaj o buty zimą

Sól służy naszemu bezpieczeństwu, rozpuszczając śnieg na chodnikach, ale jest też zabójcza dla butów. Zobacz, jak jej się pozbyć!

Nawet ci, którzy uwielbiają śnieżny puch, muszą przyznać, że zima w mieście potrafi doskwierać. A to przez zniszczone błotem, piaskiem i solą drogową buty. Zobacz, jak doprowadzić je do porządku!

Zabezpiecz!

Żadne buty bez właściwej konserwacji nie mają szans w starciu z posypaną na chodniki solą.

Dlatego pierwszą podstawową zasadą jest ich zaimpregnowanie. Do zamszu, skóry czy nubuku istnieje wiele specyfików w sprayu. Licowaną skórę można zabezpieczyć pastą (ale nie samonabłyszczającą). Najlepiej zadbać o buty (wysuszone!) przed każdym wyjściem z domu.

Kozaki skórzane umyj wilgotną szmatką, potem użyj roztworu octu lub cytryny. Po pełnym wysuszeniu dokładnie wypastuj lub zaimpregnuj.
Delikatną skórę butów Emu najlepiej czyścić środkami producenta. Trwalsze plamy usuniesz gąbką z roztworem octu i specjalną szczotką. Wysuszysz je wkładając od czubków po cholewy pomiętą gazetę.
Do czyszczenia butów zamszowych najpierw użyj miękkiej szczotki, potem roztworu octu. Po wysuszeniu cały but przetrzyj szczotką lub gumką do zamszu.

Reklama

Czego użyć?

Wielu producentów obuwia oferuje specjalne środki lub szczotki do czyszczenia. Przy tak specyficznych materiałach, jak nubuk, warto z nich skorzystać. Ale istnieją także tzw. domowe sposoby, które przydadzą się w sytuacji, gdy buty są bardzo zabrudzone.

MLEKO - na sól na skórze licowanej. Są dwie recepty zastosowania - zrób roztwór mleka z sodą oczyszczoną (łyżeczka sody na szklankę mleka) lub podgrzej samo mleko. Zwilż szmatkę lub wacik i wycieraj plamy po soli tak długo, aż zejdą. Po wysuszeniu buty wypastuj.

GĄBKA - stosuj wyłącznie jej miękką stronę! Zanim przystąpisz do usuwania plam po soli, trzeba dokładnie przetrzeć zabłocone miejsca wilgotną (nie mokrą!) gąbką lub szmatką. Gąbka nadaje się również do czyszczenia innymi domowymi specyfikami.

OCET - do skóry, zamszu, nubuku i butów Emu. Roztwór octu (trzy łyżeczki na ok. 200 ml wody) neutralizuje kwasy soli drogowej oraz dezynfekuje. Zwilż koniuszek gąbki lub szmatki i delikatnie (zamsz, uggi) przetrzyj plamy na butach.

CYTRYNA - z połówki wyciśnij sok i wymieszaj w szklance wody. Zwilż gąbkę roztworem i zmyj plamy z soli na butach.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje