Reklama

Tak zaklejają okna. Ma to służyć ochronie i jest sztuką

Ich wyklejenie zajmuje cały dzień. Wzory na oknach w Charkowie czy Doniecku to nie ozdoba, a ochrona przed falą uderzeniową. Praktyki te odwzorowuje w swojej pracy artystka Darya Koltsova. Do zainicjowanej przez nią akcji zaklejania okien dołączają artyści i placówki dyplomatyczne na całym świecie. W ten sposób chcą okazać solidarność z Ukrainą.

"Teorie ochronne" Daryi Koltsovej to praca będąca odwzorowaniem realnych praktyk chronienia okien przed falą uderzeniową w ukraińskich miastach.

Koltsova wpisała tę praktykę w kontekst sztuki już w 2017 roku. Jej instalacja była prezentowana w ramach wystawy "Stan zagrożenia" w galerii Pracownia Duży Pokój w Warszawie. Obecnie można ją zobaczyć w Ośrodku Sztuki Lescer w Zalesiu Górnym.

Ludzie zaklejają okna, aby nie pękły

Taśmy, które pojawiły się na oknach w Doniecku, Ługańsku, Kijowie i Charkowie, tworzą skomplikowane wzory. Ich wyklejenie zajmuje cały dzień.

W ten sposób mieszkanki i mieszkańcy Ukrainy zabezpieczają szyby przed pękaniem w czasie bombardowań i osypywaniem się szkła. Taśma na ich oknach, która chroni przed falą uderzeniową, stała się wymownym symbolem wojny.

Reklama

- Wzory na oknach są bardzo misterne. Wystarczyłoby pięć pasów w poprzek, trzy pasy od dołu do góry, dwa na skos. Tymczasem te na oknach w Doniecku i Ługańsku, Kijowie i Charkowie, tworzą skomplikowane ornamenty, których wyklejenie zajmuje cały dzień. Nośniki wiary w ocalenie, są jednocześnie raną i opatrunkiem. Są piękne - zaznacza w opisie wystawy kuratorka Ewa Sułek.

Zaklej okno, bądź solidarny z Ukrainą

Ukraińska artystka Darya Koltsova, w nietypowy sposób chciała przypomnieć światu, że 24 marca br. minął miesiąc od rozpoczęcia inwazji rosyjskiej w Ukrainie. Tego dnia absolwentka ASP w Charkowie, która przed wojną schroniła się czasowo w Rumunii, zachęciła różne osoby i instytucje, by okleiły swoje okna w nieprzypadkowe, geometryczne wzory.

Akcję zaklejania okien kontynuują artyści, artystyczne uczelnie, instytuty kultury i placówki dyplomatyczne na całym świecie. W ten sposób chcą okazać solidarność i wsparcia dla Ukrainek i Ukraińców, którzy każdego dnia walczą o swoje życie, swój kraj i wolność.

***

Zobacz również: 

Krwawy staw przy rosyjskiej ambasadzie. Widok jest upiorny

Dramat ukraińskich matek. Tak podpisują swoje dzieci, na wypadek swojej śmierci

Jak radzimy sobie ze śmiercią? Psycholog: to czas smutku, złości i frustracji

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna Ukraina-Rosja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy