Reklama

Reklama

Koncert dla serca

Plejada gwiazd polskiej piosenki wystąpiła 23 marca w Zabrzu na charytatywnym koncercie "Cudowny świat" na rzecz budowy sztucznej komory serca dla dzieci. Koncert zainaugurował też obchody 20-lecia zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii.

W koncercie wzięli udział artyści, którzy nagrali wydaną w listopadzie ubiegłego roku płytę pod tym samym tytułem: Małgorzata Walewska, Kasia Wilk, Krzysztof Kiljański, Maciej Maleńczuk, Marek Piekarczyk, Janusz Radek, Stanisław Sojka, Mieczysław Szcześniak i Łukasz Zagrobelny.

Szczytny cel

Środki ze sprzedaży płyty, dedykowanej pamięci założyciela Fundacji prof. Zbigniewa Religi, są przeznaczone na projekt budowy sztucznej komory serca dla dzieci. Jak zapowiedział w środę na konferencji prasowej w Zabrzu dyrektor fundacji dr Jan Sarna, na ten sam cel przekazany zostanie dochód ze środowego koncertu.

Reklama

- Cel jest jasny - wesprzeć projekt konstrukcji protezy serca dla dzieci. Projekt kosztuje ok. 1,5 mln zł. Fundacja finansuje go głównie ze zbiórki publicznej - nie mamy na to żadnych innych źródeł - wyjaśnił Sarna

Według Sarny, projekt jest "tuż przed finiszem". - Sądzimy, że za parę miesięcy zostanie przeprowadzony ostatni eksperyment na żywej krwi zwierzęcej. Jeżeli trzeba będzie jeszcze coś w konstrukcji poprawić, mamy na to przewidziany czas na jesieni. Chcielibyśmy przed końcem roku zamknąć te konstrukcje i wytworzyć pierwsze egzemplarze kliniczne, tak aby w przyszłym roku mogły już zostać eksperymentalnie zastosowane - tłumaczył.

W "Cudownym świecie"

Płytę "Cudowny świat" nagrano w ubiegłym roku, w 25. rocznicę pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. Przeszczep ten w listopadzie 1985 r. przeprowadził w Zabrzu zespół Zbigniewa Religi.

Na płycie znalazły się interpretacje piosenek zmarłych już artystów (m.in. Czesława Niemena, Marka Grechuty, Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego) w wykonaniu 13 polskich piosenkarzy i aktorów. W nagraniu udział wzięli m.in. Stanisław Sojka, Maciej Maleńczuk, Mieczysław Szcześniak, Małgorzata Kożuchowska. Solistom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej.

- Ja też jestem rodzicem, czasem próbuję postawić się w sytuacji rodziców, którzy muszą myśleć o ratowaniu życia swego dziecka. Mam nadzieję, że do ludzi dotrze przesłanie tych piosenek - zaznaczył Kiliański.

- To z naszego punktu widzenia świetna okazja do zrobienia czegoś fajnego i pożytecznego razem - ostatecznie jesteśmy też po to, żeby się przydać - uzupełnił Mieczysław Szcześniak.

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu zajmuje się opracowywaniem i wdrażaniem urządzeń i produktów służących ratowaniu ludzkiego życia, gdy zagrożone jest serce. Założona przez prof. Zbigniewa Religę, od blisko dwóch lat nosi jego imię.

Styl.pl/PAP
Dowiedz się więcej na temat: sztuczne serce | koncert charytatywny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy