Reklama

Reklama

Książkowe nowości

Różnorodność tematyczna wrześniowych premier książkowych sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie na półkach w księgarniach.

"Mordercza gumowa kaczka" Rick Smith, Bruce Lourie

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad poziomem toksyn w swoim organizmie i pragniesz się dowiedzieć, jakie trujące pułapki czyhają na ciebie każdego dnia w twoim własnym domu, musisz po prostu przeczytać tę książkę. A gdy to zrobisz, już nigdy więcej nie spojrzysz na gumową kaczuszkę tymi samymi oczami.

Chemiczne zanieczyszczenie ludzkiego organizmu to wróg niezwykle podstępny, działający w sposób mocno utajony. Nie możemy go zobaczyć, mamy trudności ze zmierzeniem jego poziomów w naszych ciałach, i tak naprawdę bardzo trudno jest nam określić, które chemikalia, będące dziś w powszechnym użyciu, są odpowiedzialne za konkretne uszkodzenia, zaburzenia i choroby.

Reklama

Rick Smith i Bruce Lourie, dwaj kanadyjscy działacze ruchu na rzecz ochrony środowiska, próbują odpowiedzieć na te pytania, przeprowadzając eksperymenty na własnych ciałach. Przez ponad cztery dni nasi nieustraszeni (i być może trochę postrzeleni) naukowcy zjadają, wdychają i wchłaniają całą masę potencjalnie toksycznych substancji, z którymi mamy kontakt każdego dnia i które na dłuższą metę stanowią dla naszego zdrowia poważne zagrożenie.

Porównując wyniki badań sprzed tego wariackiego eksperymentu i po nim - a trzeba przyznać, że są to wyniki prawdziwie zatrważające - autorzy książki odkrywają przed nami zatrważającą historię siedmiu powszechnie znanych i stosowanych substancji.

"Miasteczko Cold Spring Harbor" Richard Yates

Miłość, zdrada, rozczarowanie i zmarnowane marzenia - kolejna, doskonała powieść jednego z najbardziej wnikliwych pisarzy dwudziestego wieku.

Akcja powieści autora Drogi do szczęścia i Wielkanocnej parady toczy się tym razem w małym miasteczku Cold Spring Harbor położonym na Long Island. Evan Shepard jako nastolatek nie rokował najlepiej, źle się uczył i miał zatargi z prawem. Zmieniło się to w chwili, gdy poznał samochody. Uwielbiał prowadzić i doskonale znał się na mechanice, dlatego ku radości ojca postanowił pójść do college'u.

Nie realizuje jednak tych planów, bo już jako osiemnastolatek zostaje ojcem. Małżeństwo z Mary, matką dziecka, trwa niestety tylko rok. Evan wraca do domu rodziców i podejmuje pracę w fabryce. Pewnego razu wybiera się z ojcem do Nowego Jorku, ale po drodze psuje się im samochód, pukają więc do pierwszych z brzegu drzwi, prosząc o możliwość skorzystania z telefonu. Tak poznają Glorię Drake oraz jej dzieci, Rachel i Phila.

"Marylin i JFK" François Forestier

Nigdy nie są sami. Mikrofony w materacach, otwory w ścianach, lunety na horyzoncie. Domy mają oczy, ściany uszy.

Historia uczucia, jakie połączyło hollywoodzką gwiazdę i prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz opowieść o jego tragicznych konsekwencjach. Historia, którą niby wszyscy znają, ale wciąż na nowo poznają jej faktyczny przebieg. Przewinęła się przez niezliczone książki, powieści, opowiadania, filmy fabularne i dokumentalne, a jednak nigdy nie poświęcono jej miejsca w literaturze. Do dziś…

Historia wydaje się znana. A jednak nigdy nie została w całości opowiedziana. Związek najbardziej pożądanej gwiazdy Hollywood i najbardziej charyzmatycznego prezydenta Stanów Zjednoczonych trwał dziesięć lat, nim przekształcił się w love story pod ścisłym nadzorem. Nagrywani przez mafię, podsłuchiwani przez KGB, śledzeni przez CIA - kochankowie nigdy nie byli sami.

Przewija się tu wszystko: szantaż, manipulacja, sfałszowane wybory, brudne pieniądze. Marilyn Monroe, na skraju szaleństwa, i JFK, na granicy skandalu. Romans a może nawet miłość? Lecz w czasie, gdy prezydent słucha, jak Marilyn śpiewa "Happy Birthday", szaleje tajna wojna, która przyniesie sporo ofiar.

Doskonale udokumentowana i świetnie napisana opowieść ukazująca oryginalny i obłąkany portret odrażającej Ameryki, gdzie wielkie polityczne marionetki, gangsterzy i miliarderzy prowadzą ze sobą bezlitosną walkę.

"Krawiec z Panamy" John Le Carré

Cyniczny agent brytyjskiego oraz jego tajna broń - najbardziej wpływowy krawiec w kraju, powszechnie znany z pasji do markowych garniturów i opowiadania fantastycznych historii. Tajna misja w Panamie, fascynującym kraju łączącym skrajną biedę i niewyobrażalne bogactwo.

Harry Pendel był niegdyś drobnym kanciarzem. Dziś jest krawcem, najlepszym w Panamie. Ubierają się u niego przedstawiciele wyższych sfer: wpływowi politycy, biznesmeni, generałowie. Andrew Osnard to bezwzględny brytyjski szpieg. Szantażem zmusza Pendela do współpracy z wywiadem... Pendel rozpoczyna swą szpiegowską karierę. Werbuje informatorów, tworzy siatkę agentów, odkrywa przygotowania do zamachu stanu, plany sprzedaży Kanału Panamskiego. I przekazuje to w swoich raportach. Tylko że... wszystko jest wytworem jego wyobraźni. Do czasu, bo intryga, którą uknuł, zatacza coraz szersze kręgi i wkrótce wymyka mu się spod kontroli, grożąc wybuchem międzynarodowego konfliktu na wielką skalę.

Film powstały na podstawie tej powieści, z Pierce'em Brosnanem i Jamie Lee Curtis w rolach głównych, uznany został przez magazyn "People" za jeden z 10 najlepszych filmów roku 2001!

"Amerykańska żona" Curtis Sittenfeld

Kulisy amerykańskiej polityki, świat intryg i tajemnic Białego Domu oraz zrodzony z fascynacji postacią Laury Bush poruszający portret niezwykłej kobiety.

W dniu, który może okazać się najważniejszym w prezydenturze jej męża, Alice Blackwell zastanawia się nad dziwną i nieprawdopodobną drogą, która zawiodła ją do Białego Domu - i reperkusjami życia, które, jak sama mówi, "niemal przeczyło samo sobie".

Kiedy mąż Alice nieoczekiwanie zostaje prezydentem, kobieta znajduje się nagle w sytuacji, do której nigdy nie dążyła, i na której jej nie zależało - zdobywa władzę, wpływy ma i przywileje, ale zaczyna też boleśnie odczuwać spoczywający na niej ciężar odpowiedzialności.

W ciągu dwóch burzliwych i kontrowersyjnych kadencji męża w Białym Domu na Alice czeka niejedno wyzwanie i niejedna rozterka. Bo czy można jednocześnie kochać męża i nie zgadzać się z nim w zasadniczych sprawach? Jak żyć, gdy osobiste przekonania kłócą się z publicznym wizerunkiem?

"Amerykańska żona" to wyśmienicie napisana powieść, w której problemy rasowe, podziały społeczne, bogactwo i wymagania stawiane przez los tworzą wspaniałą całość - powieść, w której nieoczekiwane staje się nieuniknione, zaś rozkosze i cierpienia, jakie niosą ze sobą intymność i miłość ukazane są otwarcie, bez żadnych niedomówień.

"Przyjaźń, romans i inne wybryki " Fiona O'Neil

Sześcioro przyjaciół, dwie dekady splecionych losów i zawikłana tajemnica z przeszłości - ta mieszanka gwarantuje niezapomniane wrażenia.

Jest początek 2008 roku i kryzys kredytowy zaczyna się dawać we znaki. Sam i Laura Diamondowie oraz ich przyjaciele dobiegają czterdziestki i podchodzą do życia znacznie mniej pewnie niż przed prawie dwudziestu laty, gdy się poznali. Laura marzy o pracy na pół etatu i urodzeniu trzeciego dziecka, ale ta perspektywa przeraża jej męża Sama, który skrycie pragnie porzucić karierę niezbyt wziętego scenarzysty i poddać się zabiegowi przecięcia nasieniowodów.

Dla Janey Dart, kiedyś dziecka-kwiatu, a teraz prawniczki z renomowanej kancelarii, życie też przestało być już czarno-białe. Ledwo zdążyła zapomnieć o Patricku, miłości swojego życia, a już nieoczekiwanie zaszła w ciążę i pospiesznie poślubiła majętnego finansistę, który gardzi jej przyjaciółmi. A najdawniejszy przyjaciel Sama, właściciel modnej restauracji, Jonathan Sleet, jest o krok od wielkiego sukcesu - emisji autorskiego programu telewizyjnego i publikacji książki kucharskiej - ale nie może zwalczyć swojej słabości do płci pięknej.

Jonathan, zdecydowany doprowadzić do spotkania całego towarzystwa, zaprasza wszystkich na wakacje z okazji swoich czterdziestych urodzin. Niesłychanie zabawna i pełna bystrych spostrzeżeń powieść o kulisach przyjaźni i małżeństwa napisana przez uznaną przez krytyków autorkę bestsellera "Sekretne życie mamuśki".

Styl.pl/materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy