Reklama

Reklama

W hołdzie Banksy'emu

"Banksy. Nie ma jak w domu" to hołd dla sztuki Banksy'ego i wnikliwy obraz artysty, znanego z faktu, że nic o nim nie wiadomo.

5 października 2011 r. w krakowskim klubie Pauza (Floriańska 18) odbędzie się polska premiera książki Steve'a Wrighta "Banksy. Nie ma jak w domu." Publikacja ta jest połączeniem przewodnika, reportażu i albumu, będącego hołdem dla sztuki Banksy'ego oraz wnikliwym obrazem kontrowersyjnego artysty, określanego często jako znanego z faktu, że nic o nim nie wiadomo.

Steve Wright opisuje początki kariery Banksy'ego w kontekście miasta, w którym rozpoczął swoją działalność - Bristolu. Tłumaczy, dlaczego jego twórczość ma tak duży wpływ na kulturę, przygląda się celom, jakie Banksy stawia swojej działalności i temu, w jaki sposób je wyraża, używając ciętego języka i wykazując ludzkie podejście do problemów.

Reklama

Od korzeni po międzynarodowy sukces

Autor śledzi ścieżkę kształtowania się Banksy'ego począwszy od jego korzeni leżących w zadziwiająco bogatej tradycji bristolskiego graffiti i muzyki. Opowiada historię widzianą oczami kluczowych postaci (3D, Inkie, John Nation), które wywodzą się z małego miasta, ale udało im się osiągnąć sukces na arenie międzynarodowej.

"Nie ma jak w domu" jest najobszerniejszą pozycją opowiadającą o początkach sztuki Banksy'ego. Zawiera ponad 100 zdjęć jego bristolskich prac, z których część nie została nigdy wcześniej opublikowana, jak również zdjęcia samego Banksy'ego przy pracy.

Polskie wydanie książki wzbogacono o posłowie, zatytułowane "Rycerz w srebrnej zbroi czy cyniczny gracz? A może miś z koktajlem Mołotowa?". Autorem tekstu jest dr Kamila Kamińska, specjalistka od pedagogiki miasta, street workingu i kultury graffiti.

Premiera książki odbędzie się podczas cyklicznego wydarzenia organizowanego przez klub/galerię Pauza - StreetFighters. Projekt Street Fighters to inspirująca konfrontacja pomiędzy live actem, czyli malowaniem na żywo a dźwiękiem. Konfrontacja ta ma oczywiście charakter umowny, nie ma przegranych ani zwycięzców.

Nie ma jak w domu (Home Sweet Home). Autor: Steve Wright. Wydanie oryginalne: kwiecień 2009. Wydanie polskie: październik 2011. Wydawnictwo: Sine Qua Non.

Agenda premiery:
STREET FIGHTERS ROUND 7
KINO 18 oraz KLUB PAUZA (Kraków, klub Pauza, ul. Floriańska 18)
20:00 - Pokaz filmów nagrodzonych na międzynarodowym festiwalu filmów animowanych ANIMATOR 2008/2009 (wstęp wolny)
21:00 - Wykład dr Kamili Kamińskiej. Tytuł: Banksy. Rycerz w srebrnej zbroi czy cyniczny gracz?
21:30 - Street Fighters:
obraz: FRMKID, OTECKI, NAWER; dźwięk: TEIELTE live, DANIEL DRUMZ.

Styl.pl/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Banksy | sztuka | książka | Kraków | impreza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy