Reklama

Reklama

Biega cały świat

Chcesz zacząć biegać? Przeczytaj, jakie rady ma dla ciebie ekspert w dziedzinie fitness - Sylwia Weisenberg.

Rozgrzej stopy


Zanim zaczniesz trenować, zadbaj o ich kondycję. Usuń wrastające paznokcie, odciski i zrogowacenia oraz rozciągnij mięśnie. Biegając, najpierw stawiaj na podłożu środkową część stopy lub palce. Uderzając piętami, narażasz na urazy nie tylko stopy, ale i kolana.

Rozciąganie śródstopia
Siedząc, ugnij jedną nogę w kolanie i włóż pod stopę ręcznik. Chwyć dłońmi jego końce i ciągnij do siebie. Wytrzymaj w tej pozycji 10 sekund. Zrób 10 powtórzeń na każdą nogę.

Gimnastyka palców
Stań na palcach i wytrzymaj w tej pozycji 5 sekund, następnie delikatnie postaw całe stopy na podłożu. Powtórz 10 razy. To samo ćwiczenie wykonaj na schodach lub krawężniku. Pięta powinna wisieć w powietrzu, a ciężar całego ciała spoczywać na palcach.

Przy biurku
Siedząc na krześle, umieść stopę na kolanie drugiej nogi (w pozycji półlotosu). Chwyć dłonią jej przednią część i delikatnie rozciągaj do przodu, do tyłu i na boki. Powtórz to ćwiczenie kilka razy z każdą stopą.

Niezbędnik biegacza


Buty
Najlepiej kup je w sklepie dla biegaczy, korzystając z fachowej porady sprzedawcy. Powinny być o jeden rozmiar większe, niż nosisz zwykle, aby nie uciskały palców. Ważna jest elastyczna podeszwa, która amortyzuje wstrząsy związane z kontaktem z twardym podłożem. J

Kombinezon
Biegając w czymś takim, nie musisz się martwić, że koszulka się podciąga, a spodenki opadają. Kombinezon działa obciskająco, dzięki czemu usprawnia pompowanie krwi do mięśni, poprawia wytrzymałość oraz redukuje produkcję kwasu mlekowego, odpowiedzialnego za powstawanie zakwasów.

Opaska
Jeśli korzystasz z aplikacji dla biegaczy (polecam np. MapMyRun), zastanawiasz się pewnie, co zrobić ze swoim smartfonem w czasie treningu. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest specjalna opaska na ramię. Lekka i wygodna, chroni aparat przed potem i wilgocią.

Zegarek
Mierzy czas, ale też dostarcza informacji dotyczących dystansu, tempa, lokalizacji, tętna i spalonych kalorii. Dane może bezprzewodowo przesłać do twojego komputera, abyś mogła śledzić swoje postępy i analizować wyniki.

Sylwia Wiesenberg
twórczyni nowatorskiej metody treningowej tonique. Polka, która od 10 lat mieszka w Nowym Jorku. Ma 35 lat, męża i dwoje dzieci.

Reklama

Tekst pochodzi z magazynu

PANI
Dowiedz się więcej na temat: bieganie | buty do biegania | biegaczka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama