Reklama

Reklama

Aceton kosmetyczny: Właściwości i zastosowanie. Czy jest szkodliwy?

Aceton znalazł zastosowanie m.in. w kosmetyce. Jest znany jako zmywacz do paznokci. Jak dokładnie działa aceton i czy jest szkodliwy dla zdrowia?

Czym jest aceton?

Aceton to bezbarwna ciecz. Z chemicznego punktu widzenia aceton jest związkiem organicznym. 

Odznacza się łatwopalnością oraz ostrym zapachem. Aceton stanowi rozpuszczalnik dla lakierów, olei oraz tłuszczy.

Aceton kosmetyczny - zastosowanie

Aceton kosmetyczny znalazł zastosowanie jako zmywacz do paznokci. Jest powszechnie stosowany w salonach kosmetycznych oraz w domowym zaciszu. 

Sprawdza się w zmywaniu tradycyjnych lakierów oraz lakierów hybrydowych. Ponadto radzi sobie także z usuwaniem żelu oraz akrylu. 

Jest powszechnie stosowany ze względu na łatwą dostępność, niską cenę oraz to, że bardzo szybko usuwa nawet najtrwalszą stylizację paznokci. 

Reklama

Jak działa aceton kosmetyczny?

Aceton kosmetyczny jest wykorzystywany do zmywania lakierów do paznokci. Zarówno można się z nim spotkać w salonach kosmetycznych, jak i w wielu domach. Aceton jest niezastąpioną substancją, która usuwa lakier. Wiele kobiet nie jest przekonanych do zdejmowania stylizacji za pomocą frezarki, dlatego też z pomocą przychodzi aceton.

Zwykle lakiery zmywa się bardzo szybko. Wystarczy namoczyć wacik w acetonie i następnie delikatnie przetrzeć nim płytkę paznokcia. Natomiast jeśli chodzi o usuwanie lakierów hybrydowych, to czas zdejmowania stylizacji jest nieco dłuższy.  

Wacik z acetonem należy przyłożyć do paznokcia, a następnie najlepiej owinąć go folią aluminiową, by przez kolejne kilka minut rozpuszczał top, lakier hybrydowy oraz bazę. 

Aceton kosmetyczny dość często jest wzbogacany w witaminy, które mają za zadanie odżywić płytkę paznokcia.

Aceton kosmetyczny - czy jest szkodliwy?

Wyróżnia się dwa rodzaje acetonu—aceton kosmetyczny i aceton techniczny.

Mimo że zawierają taką samą substancję aktywną, to aceton techniczny wykazuje właściwości, które są szkodliwe. Wszystko to przez zawarty w nim alkohol metylowy, który jest toksyczny. 

Aceton kosmetyczny jest bezpieczny ze względu na to, że jest poddawany oczyszczaniu. Trzeba się jednak liczyć z tym, że wdychanie oparów acetonu może powodować ból głowy oraz mdłości. 

Do innych objawów należy podrażnienie błon śluzowych, dlatego istotne jest przewietrzenie pomieszczenia, w którym był używany aceton.

Ponadto wykorzystywanie acetonu do zmywania paznokci może wiązać się z zaczerwienieniem skórek oraz ich podrażnieniem. Aceton może doprowadzić do ich przesuszenia.

Czytaj więcej:

Grzywka na bok: Komu pasuje? 

Mika: Działanie i zastosowanie minerału w kosmetyce

Peeling kawitacyjny – sposób wykonania i efekty dla skóry

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje