Reklama

Reklama

Cera mieszana

Pielęgnacja i makijaż to prawdziwa sztuka. Opanuj ją!

Jak ją rozpoznać

Cera mieszana ma cechy zarówno skóry tłustej, jak i suchej. Na tak zwanej strefie T (czole, nosie i brodzie) jest tłusta. Często w tej strefie pojawiają się zaskórniki, krostki, a także rozszerzone pory.

Na policzkach natomiast skóra jest sucha. Dlatego często jest napięta i łuszczy się. Tam również mogą pojawiać się krostki, które są skutkiem podrażnienia lub przesuszenia.

Zasady prawidłowej pielęgnacji

Prawidłowe dbanie o cerę mieszaną nie należy do najłatwiejszych. Warto stosować kosmetyki specjalnie do niej przeznaczone, które w strefie T ograniczają wydzielanie sebum, a strefę suchą nawilżają. Przy wyborze kremu dobrze jest kierować się wiekiem.

Reklama

Młodym kobietom wystarczą preparaty, które będą zapobiegać błyszczeniu i nawilżać, ale już po 30 roku życia warto stosować kremy zapobiegające powstawaniu zmarszczek. Na uwagę zasługują preparaty z witaminą A, która zwalcza niedoskonałości skóry, zmniejsza wydzielanie łoju i odmładza. Do oczyszczania twarzy najlepszy jest żel, który stosuje się rano i wieczorem. Dobroczynny jest również tonik, ale bez alkoholu.

Uwaga: zbyt intensywne odtłuszczanie cery mieszanej może spowodować, że wydzielanie sebum znacznie się nasili. Cera mieszana potrzebuje peelingu (najlepiej enzymatycznego). Warto go robić dwa razy w tygodniu (partię T można masować mocniej, zaś policzki delikatniej). Służą jej też oczyszczające maseczki z glinką (zieloną i białą) oraz silnie nawilżające.

Jak używać podkładu

Przy makijażu cery mieszanej podkład jest najważniejszy. Od niego zależy, czy cera wygląda świeżo. Najlepiej wybrać specjalnie do niej przeznaczony, gdyż zawiera substancje absorbujące tłuszcz i jednocześnie nawilżające. Po podkładzie koniecznie użyj pudru.

Dobrym rozwiązaniem są podkłady w formie kompaktowej, czyli podkład i puder w jednym. Rzadko który podkład działa matująco przez wiele godzin. Warto więc zaopatrzyć się w bibułki matujące i co jakiś czas z nich korzystać.

Czego nie lubi?

Właścicielki cery mieszanej często sięgają po kosmetyki do cery tłustej. To błąd, bo preparaty te podrażniają suche partie cery. Nie należy zbyt gorliwie peelingować cery. Może to wywołać zaczerwienienia, podrażnionienia skóry, a czasami nawet grudki zapalne. Dlatego lepiej stosować peeling enzymatyczny. Cera mieszana jest podatna na trądzik. Gdy tylko się takie zmiany pojawią, od razu należy iść po poradę do dermatologa.

Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: makijaż | pielęgnacja | cera

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama