Lekcja jogi: Osiem odmian
Uważasz, że joga jest nudna, zbyt statyczna? Najwyraźniej nie znalazłaś do tej pory odpowiedniej dla siebie odmiany. A tych jest mnóstwo: dynamiczna ashtanga, spokojna sivananda, akrobatyczna air-joga, odmładzająca hormonalna. Poczytaj o ośmiu najpopularniejszych rodzajach, być może zdecydujesz, że warto być joginką.
Joga Iyengara - precyzyjny ruch
Najczęściej praktykowana. Jej twórca, Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar, był jednym z najsłynniejszych nauczycieli jogi. Uważał, że najważniejsza jest technika - precyzja wykonywania pozycji (asan), w których zastygasz na dłuższy czas. Każdy staw musi być ułożony w odpowiedni sposób. Mniej istotny jest oddech czy medytacja. Podczas zajęć wykorzystywane są różne przyrządy, np. wałki, klocki, liny, paski, koce czy drabinki. Pomagają uczestnikom w osiągnięciu idealnego ułożenia ciała.
Dla kogo: Odmiana, od której warto zacząć ćwiczyć jogę, bo sprawdza się także w przypadku osób mniej sprawnych. Polecana jako forma rehabilitacji przy zwyrodnieniach kręgosłupa.
Po co: Poprawisz ogólną kondycję, zwiększysz elastyczność ciała i wzmocnisz kości.
Joga Sivananda - relaks i ćwiczenia
Klasyczna odmiana jogi stworzona przez Swamiego Sivanandę. Ogranicza się do 12 pozycji (asan), które w sposób kompleksowy wzmacniają i pobudzają ciało. W skład zajęć wchodzi także medytacja (od niej rozpoczyna się każda sesja) i relaksacja (praktykowana między asanami i na zakończenie zajęć). Podczas ćwiczeń będziesz też pracować nad prawidłowym oddychaniem.
Dla kogo: Jeśli chcesz się zrelaksować i nie lubisz zbyt dynamicznych form ruchu, wybierz sivanandę. Również dla tych, którym chodzi nie tylko o trening, ale i o relaks, lepsze kontrolowanie emocji.
Po co: Poprawisz ogólną kondycję, odprężysz się, uspokoisz i rozruszasz.
Ashtanga-Joga - dynamiczny oddech
Jedna z najbardziej wymagających odmian. Do każdej z asan (pozycji) przechodzisz na wdechu lub wydechu, a utrzymując ją, robisz pięć wdechów i wydechów. Kolejność asan jest niezmienna. Składają się z trzech serii o różnym stopniu trudności (jednak żadna nie jest łatwa). Szybko zmieniasz pozycje i przeplatasz je energicznymi przeskokami. Zastygając w każdej z asan, skupiasz wzrok w jednym punkcie.
Dla kogo: Dobry wybór w przypadku osób, które są ogólnie sprawne i lubią intensywne, dynamiczne ćwiczenia. Jako uzupełnienie treningów biegowych.
Po co: Poprawisz kondycję i wyrzeźbisz sylwetkę.
Vinyasa-Joga - harmonia i energia
Nazwa oznacza "ruch zsynchronizowany z oddechem". To odmiana dynamiczna. Zmieniasz pozycje, dbając o harmonię między ruchem a oddechem. Istotna jest tu płynność przechodzenia z jednej asany do drugiej, wykonuje się je w sposób nieprzerwany. Dlatego vinyasa-joga bywa porównywana do fitnessu.
Dla kogo: Stworzona z myślą o osobach, które lubią dynamiczny ruch. Alternatywa dla pilatesu, stretchingu.
Po co: Wzmacnia i rozciąga mięśnie, pomaga się zrelaksować.
Joga hormonalna - uspokojenie i odmłodzenie
Zawiera elementy z różnych odmian jogi, m.in. sivanandy i kundalini (spokojne ćwiczenia medytacyjne). Została opracowana na początku lat 90. przez brazylijską joginkę Dinah Rodriguez. Wykonujesz pozycje o niewielkim poziomie trudności. Ich dobór nie jest jednak przypadkowy, wszystkie mają pobudzić pracę gruczołów odpowiedzialnych za produkcję hormonów, tj. jajników, nadnerczy, przysadki i tarczycy. Podczas ćwiczeń uczysz się prawidłowo głęboko oddychać.
Dla kogo: Stworzona z myślą o kobietach po 35. roku życia z niedoczynnością tarczycy lub innymi problemami hormonalnymi.
Po co: Pomaga złagodzić huśtawki nastrojów, poprawić sen i wyrównać poziom hormonów, dzięki czemu m.in. wyglądasz młodziej.
Joga dla kręgosłupa - trening rehabilitacyjny
W Polsce można ją trenować od kilkunastu lat, ale wciąż zyskuje na popularności. Zajęcia są często prowadzone przez trenerów, którzy pracują jednocześnie jako rehabilitanci. Z powodu bólu kręgosłupa lub stawów nie możesz wykonywać wszystkich pozycji klasycznej jogi? Program jest tak skonstruowany, że nie będziesz miała tego problemu. Ćwicząc, wspomagasz się przyrządami: taśmami, bloczkami. Pracujesz nad zmniejszeniem napięcia poszczególnych partii kręgosłupa.
Dla kogo: Ćwiczenia opracowano dla osób prowadzących siedzący tryb życia.
Po co: Wzmocnisz i uelastycznisz kręgosłup, pozbędziesz się bólu pleców, poprawisz postawę.
Air-joga - trening pod sufitem
Połączenie klasycznej jogi z pilatesem i akrobatyką cyrkową. Pierwsze zajęcia odbyły się dziesięć lat temu w Nowym Jorku, poprowadziła je Michelle Dortignac, tancerka i akrobatka zafascynowana kulturą Wschodu. Asany wykonujesz w powietrzu, korzystając z chusty (o długości 5-7 m) lub miękkiego trapezu zawieszonego na suficie. Podczas pierwszych ćwiczeń masz kontakt z podłożem. W trakcie kolejnych całkowicie przenosisz ciężar ciała na chustę. Dzięki temu możesz intensywniej się rozciągnąć i wykonywać tzw. pozycje odwrócone (do góry nogami). Kolejność i poziom zaawansowania asan instruktor dopasowuje do sprawności ćwiczących.
Dla kogo: Bez ograniczeń wiekowych. Wskazana również dla osób z nadwagą, ćwiczenia w chuście odciążają kręgosłup i stawy.
Po co: Wzmocnisz mięśnie i uelastycznisz ciało.
Joga twarzy - naturalny lifting
Polega na napinaniu i rozluźnianiu wszystkich 54 mięśni twarzy. Na przykład otwierasz szeroko oczy, jakbyś była zdziwiona, albo wydychasz powietrze ustami, jakbyś jednocześnie wysyłała pocałunek. Po opanowaniu podstaw ćwiczenia te możesz samodzielnie wykonywać w domu. Ważna jest jednak regularność. Instruktorzy radzą, by trenować rano i wieczorem. Wystarczy 5 minut.
Dla kogo: Bez ograniczeń, jednak efekty tego typu ćwiczeń najlepsze będą u osób, które zauważyły u siebie oznaki starzenia.
Po co: Poprawisz owal twarzy, zmniejszysz głębokość zmarszczek, ujędrnisz skórę.
Izabela Filc-Redlińska
Twój STYL 3/2016
Zobacz także: