Reklama

Domowe sposoby na walkę z łupieżem

Łupież jest chorobą skóry głowy, która objawia się złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka. Procesowi temu może towarzyszyć łojotok, przedwczesne łysienie (w wieku 20-30 lat), wzmożony świąd skóry.

Niewielkie ilości zrogowaciałego naskórka mogą być normalnym symptomem obumierania i łuszczenia się skóry, jednak gdy jego ilość jest duża, lepiej zacząć z nim walczyć. Gdy problem ten już nas dosięgnie, nie musimy od razu wydawać fortuny w aptece. Istnieją sprawdzone, domowe sposoby na radzenie sobie z łupieżem.

Masaż z dodatkiem witaminy C

Cytryna może okazać się bardzo pomocna w walce z łupieżem. Sposób jej użycia jest prosty: wystarczy przekroić ją na pół i jedną z połówek masować skórę głowy. Zabieg taki wykonujemy przez 10 minut, a całość kuracji powtarzamy raz dziennie przez tydzień. Masaż, który wykonujemy podczas tego zabiegu pomaga w redukcji łupieżu, poprawia stan skóry i rozluźnia martwe komórki, które łatwiej odpadają. Cytrynę można również wycisnąć i przemywać głowę wywarem z jednej łyżki cytryny i przegotowanej wody.

Reklama

Moc ziół

Pokrzywa to roślina lecznicza i kosmetyczna, użytkowana w ogrodnictwie, jadalna i paszowa - dostarczająca włókien, barwnika. Zarówno jej korzeń i jej liście można wykorzystać do walki z łupieżem. Aby przygotować płukankę należy zalać wrzątkiem gotową herbatę z pokrzywy lub też jej suszone liście (w proporcji: 1 łyżeczka na 1 filiżankę wody). Po ostudzeniu wywaru, płucze się w nim włosy. Płukanka taka nie jest wskazana dla włosów jasnych. Należy również unikać świeżych liści, gdyż barwią one włosy na zielono. Innym specyfikiem pomagającym pozbyć się łupieżu jest macierzanka tymianek, pospolicie nazywany tymiankiem. Aby zrobić napar z tymianku należy zalać wrzątkiem dwie łyżki suszonego zioła. Stosujemy go na umytą wcześniej głowę i nie spłukujemy.

Wykorzystaj produkty spożywcze

Jajko może pomóc w przypadku, gdy nasze włosy mają skłonność do przetłuszczania się.  Białko z jajka ubijamy, dodajemy do piany żółtko i dokładnie mieszamy. Maseczkę z jajka nakładamy na umyte włosy i delikatnie masujemy. Następnie przykrywamy głowę ręcznikiem i zostawiamy na pół godziny. Spłukujemy chłodną wodą. Zamiast odżywki z jajka możemy zastosować też jogurt naturalny. Wmasowany w skórę głowy jogurt przykrywamy ręcznikiem i zostawiamy na godzinę, a następnie zmywamy letnią wodą. Bakterie, znajdujące się w jogurcie przywracają równowagę skórze. Innym sposobem na łupież może być płukanka z soku z jabłek lub buraków. Sok z jabłek (2 łyżki soku ze świeżo wyciśniętych owoców) mieszamy z wodą, wcieramy a następnie spłukujemy. Sok z buraków miesza się z octem kosmetycznym, nakłada na głowę i zmywa. W razie potrzeby zabiegi te można powtórzyć.

Sprawdzaj skład szamponu

Skuteczny szampon przeciwłupieżowy powinien zawierać kwas salicylowy, cynk, smołę pogazową, selen i siarkę. Można również przygotować domowy szampon, mieszając zwykły szampon z kilkoma kroplami oleju różanego (lub rozmarynowego) z sokiem z cytryny. Składniki po wymieszaniu odkłada się na dobę, przelewa do butelki i przechowuje w zamknięciu.  Należy pamiętać, że walka z łupieżem wymaga regularności. Jeśli w czasie stosowania kuracji kupnym szamponem postanowimy zmienić go nagle na inny, problem łupieżu może powrócić.

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy