Reklama

10 najpiękniejszych tras w Tatrach Wysokich

Druga połowa sierpnia i początek września uważany jest tradycyjnie za najlepszy moment by wybrać się w Tatry Wysokie. Pogoda jest wtedy stabilniejsza, dużo rzadziej niż w środku lata mogą wystąpić burze, częściej możemy trafić na kilka dni bezchmurnej pogody, upały nie dokuczają, a tłok na szlakach jest znacznie mniejszy. A do tego właśnie wtedy góry nabierają pięknych kolorów - różnobarwne kobierce traw i kontrastująca z nimi zieleń smreków i kosodrzewiny, w połączeniu z szarością skał są niezapomniana oprawą jesiennych wędrówek. Czas więc wybrać się w góry – przedstawiamy 10 najpiękniejszych szlaków w Tatrach Wysokich.

Kościelec

Kościelec to może nie najwyższa, ale na pewno jedna z najpiękniejszych gór w najbliższym otoczeniu Zakopanego. Wznosi się niczym ogromna piramida, rozcinając Dolinę Gąsienicową na dwie części. Wycieczkę na jego szczyt można połączyć ze zwiedzaniem większości z kilkunastu znajdujących się tu stawów - jest to trasa niezbyt trudna, a przy tym bardzo widokowa i pozwalająca zaznać trudów skalnej wspinaczki. Wejście od schroniska na Hali Gąsienicowej nie powinno zająć więcej niż 2.30 godz.

Krywań

Reklama

Nikt, kto chciałby poznać Tatry nie może ominąć wierzchołka Krywania (2494 m n.p.m.), tylko kilka metrów niższego niż wspomniane już Rysy. Jest on od 1935 narodową górą Słowaków. Szczyt został umieszczony także w hymnie Słowacji, w herbie Słowackiej Republiki Socjalistycznej (wieczny ogień na tle góry), a od 1 stycznia 2009 r. znajduje się na słowackich monetach o nominale 1, 2 i 5 eurocentów. Przez samych Słowaków uważany jest za najpiękniejszy szczyt tatrzański. Na wierzchołek prowadzą dwa szlaki - krótszy, ale stromszy szlak zielony prowadzi z Trzech Źródeł (Tri studničky) - wejście zajmuje ok. 2.30 godz. Natomiast dojście od strony Szczyrbskiego Jeziora szlakiem czerwonym, a potem niebieskim zajmuje około 3.45 godz.

Dolina Pięciu Stawów

Jedna z najpiękniejszych tras prowadzi z Palenicy Białczańskiej do Doliny Pięciu Stawów Polskich, a stąd przez Szpiglasową Przełęcz do Morskiego Oka. Zobaczymy przy niej najwyższy polski wodospad, najpiękniejsze schronisko, a także dwa największe i z pewnością najpiękniejsze tatrzańskie stawy. Przez większość trasy będą towarzyszyć nam wspaniałe widoki, zarówno dzikich poszarpanych szczytów, jak i malowniczych górskich "pojezierzy". Całodniowa, piękna wędrówka jest raczej łatwa, a zajmuje ok. 5 godz.

Sławkowski Szczyt

Jednym z najłatwiejszych do zdobycia wysokim wierzchołkiem w Tatrach Wysokich jest Sławkowski Szczyt (2452 m n.p.m.), słynący z pięknego widoku na dzikie masywy Gerlachu i Łomnicy. Prowadzi nań niebieska trasa ze Starego Smokowca (4.15 godz.) - podejście można skrócić o 45 minut wyjeżdżając kolejką na Hrebienok.

Rysy

Najwyższym szczytem, który można zdobyć w Tatrach Wysokich, bez potrzeby wynajmowania przewodnika, są Rysy, których główny wierzchołek sięga 2503 m n.p.m. Najłatwiejsze dojście na szczyt, prowadzi od Popradzkiego stawu (ok. 2.30 godz.) szlakiem niebieskim, a później czerwonym. Jest dużo prostsze i bezpieczniejsze niż wejście od strony polskiej, a dodatkowo po drodze mija się najwyżej położone w Tatrach schronisko - Chatę pod Rysami lezące pod przełęczą Waga, na wysokości 2250 m n.p.m. Natomiast zdobycie szczytu od północy, od strony Morskiego Oka to prawdziwa wspinaczka, zajmująca ok. 3.45 godz.

Koprowy Szczyt

Również od Popradzkiego Stawu można dojść na mniej znany wierzchołek Koprowego Wierchu (2363 m n.p.m.). Prowadzi tam niebieski, a na ostatnim odcinku czerwony szlak turystyczny. Szczyt znany jest z jednej z najpiękniejszych panoram w całych Tatrach, a jej ozdobą są widoczne z niego duże stawy w Dolinach - Hińczowej i Ciemnosmreczynskiej. Wejście na szczyt zajmuje około 3.15 godz.

Dolina Wielicka i Polski Grzebień

Warto też wybrać się na Małą Wysoką (2428 m n.p.m.), położoną najbliżej najwyższego w całych Tatrach Gerlachu - ze Starego Smokowca dojdziemy tu idąc kolejno szlakami: żółtym, zielonym i ponownie żółtym, w niecałe 4.30 godz. Przy okazji można wtedy zwiedzić dolinę Wielicką i przejść przez przełęcz Polski Grzebień do Doliny Białej Wody - jeden z najpiękniejszych i najdzikszych w Tatrach, otoczonej wianuszkiem najbardziej urwistych ścian. Dolina tą dojdziemy potem do Łysej Polany - jest to całodzienna i dość męcząca trasa, ale dostarczająca niezapomnianych wrażeń.

Jagnięcy Szczyt

Równie wspaniała jest wyprawa na dość rzadko odwiedzany Jagnięcy Szczyt (2229 m n.p.m.), oferująca wspaniałe widoki na dziki masyw Łomnicy i Tatry Bielskie - najlepiej wjechać kolejką z Tatrzańskiej Łomnicy do Skalnatego Plesa, a potem szlakiem czerwonym i żółtym, przez Zielony Staw Kieżmarski wdrapać się na wierzchołek - zajmie to około 4.30 godz. Jest to jeden z rzadziej odwiedzanych szczytów tatrzańskich, dzięki czemu możemy poczuć się prawdziwymi zdobywcami skalnych szczytów.

Czerwona Ławka

Najtrudniejszą, ale i najwspanialszą wyprawą w słowackich Tatrach Wysokich jest wycieczka przez Doliną Pięciu Stawów Spiskich na Czerwoną Ławkę, którą zdobywa się po wspinaczce po ubezpieczonych łańcuchami skałach. Stamtąd szlak prowadzi do Doliny Staroleśnej, którą upiększają niewielkie, ale liczne stawki. Przy szlaku można odpocząć w dwóch naprawdę wysokogórskich schroniskach, do których zaopatrzenie noszą tragarze, których można często spotkać na szlaku. Warto pamiętać, że jest to szlak jednokierunkowy i wędrówkę można odbyć tylko w opisanym kierunku. Cała dookolna trasa prowadząca od górnej stacji kolejki na Hrebienok zajmuje ok. 6.30 godz.

Orla Perć

Na koniec przyszedł czas na najtrudniejszy i najwspanialszy szlak w Tatrach Wysokich - słynną Orlą Perć. Prowadzi ona skalistą granią od przełęczy Zawrat, przez Kozie Wierchy, Granaty i Buczynowe Turnie na przełęcz Krzyżne. Znana jest z wielkiej ilości trudnych miejsc ubezpieczonych łańcuchami i klamrami, a czasami również efektownymi drabinkami. Samo przejście Orlej Perci zajmuje ok. 6 godz., ale można ją podzielić na znacznie krótsze odcinki, dzięki licznym szlakom zejściowym od strony Doliny Gąsienicowej i Pięciu Stawów Polskich. Tak czy inaczej - na przejście krótszych fragmentów przeznaczyć trzeba ok. 6 godz., a decydując się na cały szlak za jednym razem trzeba liczyć się z 10-godzinną wspinaczką

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama