Arabskie wakacje
Co kraj, to obyczaj – podczas urlopu w krajach muzułmańskich, niezależnie czy wybierasz się ze zorganizowaną wycieczką, czy zwiedzasz na własną rękę, sprawdź, jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji i kulturowej gafy.
Kiedy wybieramy wycieczkę w egzotyczne zakątki świata, warto zwrócić uwagę na panujące tam zwyczaje. Popularne kierunki takie jak Turcja, Tunezja, Egipt czy Maroko to kraje muzułmańskie. Trzeba pamiętać, że islam to nie tylko wyznanie, ale również styl życia. Reguluje wszystkie kwestie religijne, kulturowe, a nawet prawne. Dlatego, aby spędzić czas urlopu w zgodzie z islamskim prawem szariatu i wrócić do kraju bez szwanku, za to z miłymi wspomnieniami, należy poznać i przestrzegać kilku złotych zasad. Nie zaszkodzi również postępować po prostu... rozsądnie.
Forum: Byłam dwa razy w Egipcie i przeżyłam cudowny romans. To była moja arabska przygoda... ~ Ivona
Dookoła meczetu
Nie dla wszystkich tubylców turyści to podstawowe źródło utrzymania. Sposób, w jaki muzułmanie zostali wychowani oraz tradycja, nie pozwalają im być obojętnymi na przejawy braku szacunku dla miejsc kultu religijnego. Dlatego idąc do meczetu, gdzie osobno znajduje się wejście dla kobiet, a osobno dla mężczyzn, trzeba zdjąć buty. Ponadto, ubranie musi zasłaniać nogi, ramiona i dekolt, a panie muszą także zakryć włosy. W środku nie należy robić zdjęć modlącym się ludziom - zwłaszcza kobietom, a co najważniejsze - nie przechodzić przed modlącą się osobą!
Uważaj na słowa
Nawet, kiedy padnie pytanie na temat religii, nie powinno wdawać się w dłuższe dysputy (szczególnie w okresie ramadanu, który w tym roku kończy się 7 sierpnia). W Europie religijne dowcipy są na porządku dziennym, jednak w krajach arabskich żarty na temat Mahometa, Allaha lub Ataturka mogą skutkować nawet... karą więzienia!
Dlatego ważnym jest, byśmy jako goście obcego kraju szanowali jego tradycje i kulturę. To przepustka do pełniejszego zgłębienia egzotycznych miejsc oraz świetny sposób, by podziękować tubylcom za gościnę. W końcu nie chcemy zostać zapamiętani jako najeźdźcy, tylko kulturalni turyści.
Warto pamiętać
Nie spiesz się - czas w krajach arabskich mierzony jest inaczej, mniej nerwowo. Również słyszane na każdym kroku "inszallah", które znaczy "jak Bóg da", może być usprawiedliwieniem dla każdego spóźnienia.
Na drodze - zasady ruchu drogowego rzadko kiedy są należycie przestrzegane. Na drodze rządzi ten, kto ma głośniejszy klakson. W razie niegroźnej stłuczki, bezpieczniej wyjść z założenia, że wina nigdy nie leży po stronie miejscowych.
Klątwa faraona - aby uniknąć popularnego wśród turystów zatrucia pokarmowego należy pić butelkowaną, fabrycznie zamkniętą wodę i unikać napojów chłodzonych kostkami lodu. W restauracji wybierajmy potrawy gotowane i owoce bez skórki.
Uszanuj prohibicję - poza Turcją, w krajach muzułmańskich obowiązuje zakaz spożywania alkoholu, nie wynoś więc drinków poza hotel i nie wychodź do miasta po wypiciu. Nie pal na ulicy!
Naucz się zbijać ceny - sprzedawca poczuje się urażony, gdy od razu przystaniesz na pierwotną cenę. Jednak nie targuj się, jeżeli nie zamierzasz niczego kupować - jest to niebezpieczne!
Bikini tylko w hotelu - podczas egzotycznych upałów marzymy, by zrzucić z siebie wszystko. Jednak roznegliżowane ciało prezentuj tylko na hotelowej plaży.
Używaj prawej ręki - dla wyznawców islamu lewa ręka uznawana jest za nieczystą. Pamiętaj, by jeść, witać się, podawać i odbierać coś tylko prawą ręką.
Unikaj samotnych wyjazdów - podczas urlopu kobiety muszą liczyć się z natarczywością tubylców. Nigdy nie wychodź bez towarzystwa po zmroku!
Zapytaj o zgodę na zdjęcie - staraj się nie robić ludziom zdjęć z ukrycia. Poproś o zgodę i nie fotografuj arabskich kobiet.