Białka Tatrzańska

Ta podhalańska wieś jest idealnym miejscem wypoczynku dla każdego. Zmęczeni znajdą tu ciszę i kontakt z naturą, aktywni górskie ścieżki do spacerów i wypraw rowerowych, a dzieci wspaniałe miejsca do zabawy.

Widok na Białkę Tatrzańską
Widok na Białkę TatrzańskąAndrzej SidorAgencja FORUM

Białczański rezerwat przyrody, czyli popularne Skałki, to obowiązkowy punkt na mapie podróży każdego kinomana. To tu nakręcono niektóre sceny do "Janosika", a także do serialu "Trzecia granica" i filmu "Karol. Człowiek, który został papieżem". Na terenie rezerwatu znajduje się także Jaskinia Obłazowa, w której znaleziono najstarszy na świecie bumerang wykonany z ciosu mamuta.

Górskie ścieżki

Otaczające Białkę wzgórza Pogórza Gliczarowskiego zachęcają do spacerów i górskich wędrówek. Warta polecenia jest zwłaszcza wyprawa na Grapę Litwinkę (Czarną Górę: 903 m n. p. m.) - widoki zapierają dech w piersiach.

Miłośnicy turystyki rowerowej mają do dyspozycji specjalnie dla nich przygotowaną ścieżkę. Trasy wycieczek mogą przebiegać wzdłuż biał- B czańskich wierchów: Buńdowego, Kurucowego, Olczańskiego. Dzieci będą zachwycone przejażdżkami konikami huculskimi.

Na rzece

Bardzo atrakcyjna jest sama rzeka - Białka, z krystalicznie czystą wodą, uważana za "poligon" polskich kajakarzy górskich. Organizowane są nią też spływy. Trasa ta jest jedną z najpiękniejszych w Polsce. Przejrzysta woda zachęca do łowienia ryb, zwłaszcza lipienia i pstrąga.

Dawne dzieje

Miłośnicy zabytków z pewnością nie ominą białczańskiego kościółka pw. św. Szymona i Judy Tadeusza. Został wybudowany ok. 1700 r. Wewnątrz zachowały się resztki malowideł wykonanych na płótnie i przyklejonych do ścian. W kościelnym ogrodzeniu odnajdziemy bramy z XVIII i XIX wieku.

Termy: Po zdrowie i relaks

W Białce koniecznie odwiedźcie termy. Nie tylko świetnie wypoczniecie, ale też wspomożecie zdrowie. Zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne baseny napełnione są wodą termalną, przez cały rok utrzymującą temp. 34-38 st.C. Zawiera przy tym takie mikroelementy jak siarczki, krzemionkę, potas, wapń, magnez i żelazo.

Warto zajrzeć do saunarium. Na powierzchni ponad tysiąca m kw. usytuowano niemal wszystkie dostępne dzisiaj warianty saunowania: sauny fińskie, starogóralską, łaźnię parową i grotę kamienną. Przedłużeniem jest ogród, w którym ustawiono Ruską Banię.

W tej strefie są też baseny: do pływania z wodą o temperaturze do 24 st. C, relaksacyjny, z masażem stóp, a także tężnia solankowa, pokój relaksu z koloroterapią oraz beczka do schładzania. Cały czas będzie Wam towarzyszyć wspaniały widok na szczyty Tatr. Więcej na stronie: www.termabialka.pl

Termy Bania
Termy BaniaMichał AdamowskiReporter
Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas