Białka Tatrzańska
Ta podhalańska wieś jest idealnym miejscem wypoczynku dla każdego. Zmęczeni znajdą tu ciszę i kontakt z naturą, aktywni górskie ścieżki do spacerów i wypraw rowerowych, a dzieci wspaniałe miejsca do zabawy.
Białczański rezerwat przyrody, czyli popularne Skałki, to obowiązkowy punkt na mapie podróży każdego kinomana. To tu nakręcono niektóre sceny do "Janosika", a także do serialu "Trzecia granica" i filmu "Karol. Człowiek, który został papieżem". Na terenie rezerwatu znajduje się także Jaskinia Obłazowa, w której znaleziono najstarszy na świecie bumerang wykonany z ciosu mamuta.
Górskie ścieżki
Otaczające Białkę wzgórza Pogórza Gliczarowskiego zachęcają do spacerów i górskich wędrówek. Warta polecenia jest zwłaszcza wyprawa na Grapę Litwinkę (Czarną Górę: 903 m n. p. m.) - widoki zapierają dech w piersiach.
Miłośnicy turystyki rowerowej mają do dyspozycji specjalnie dla nich przygotowaną ścieżkę. Trasy wycieczek mogą przebiegać wzdłuż biał- B czańskich wierchów: Buńdowego, Kurucowego, Olczańskiego. Dzieci będą zachwycone przejażdżkami konikami huculskimi.
Na rzece
Bardzo atrakcyjna jest sama rzeka - Białka, z krystalicznie czystą wodą, uważana za "poligon" polskich kajakarzy górskich. Organizowane są nią też spływy. Trasa ta jest jedną z najpiękniejszych w Polsce. Przejrzysta woda zachęca do łowienia ryb, zwłaszcza lipienia i pstrąga.
Dawne dzieje
Miłośnicy zabytków z pewnością nie ominą białczańskiego kościółka pw. św. Szymona i Judy Tadeusza. Został wybudowany ok. 1700 r. Wewnątrz zachowały się resztki malowideł wykonanych na płótnie i przyklejonych do ścian. W kościelnym ogrodzeniu odnajdziemy bramy z XVIII i XIX wieku.
Termy: Po zdrowie i relaks
W Białce koniecznie odwiedźcie termy. Nie tylko świetnie wypoczniecie, ale też wspomożecie zdrowie. Zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne baseny napełnione są wodą termalną, przez cały rok utrzymującą temp. 34-38 st.C. Zawiera przy tym takie mikroelementy jak siarczki, krzemionkę, potas, wapń, magnez i żelazo.
Warto zajrzeć do saunarium. Na powierzchni ponad tysiąca m kw. usytuowano niemal wszystkie dostępne dzisiaj warianty saunowania: sauny fińskie, starogóralską, łaźnię parową i grotę kamienną. Przedłużeniem jest ogród, w którym ustawiono Ruską Banię.
W tej strefie są też baseny: do pływania z wodą o temperaturze do 24 st. C, relaksacyjny, z masażem stóp, a także tężnia solankowa, pokój relaksu z koloroterapią oraz beczka do schładzania. Cały czas będzie Wam towarzyszyć wspaniały widok na szczyty Tatr. Więcej na stronie: www.termabialka.pl