Bory Tucholskie. Szlakiem kajakowych wypraw papieża Jana Pawła II

Za najbardziej malowniczy rejon dziewiczego kompleksu leśnego uważa się ten, gdzie przez niego przepływa Brda - "królowa borowiackich rzek".

Bory Tucholskie przypadną do gustu kajakarzom
Bory Tucholskie przypadną do gustu kajakarzom123RF/PICSEL

Na tym szlaku Karol Wojtyła zdobywał pierwsze kajakarskie szlify. Przyszły papież na Brdzie w Borach Tucholskich był co najmniej trzy razy: najpierw jako ksiądz, później jako biskup i w końcu jako kardynał. Pływał z Krakowskim Duszpasterstwem Akademickim "Środowisko". W 1953 roku zaczęli spływ z Nowej Brdy, podobnie jak w 1966. W 1972 r. grupa wyruszyła również z Nowej Brdy, ale kardynał Karol Wojtyła dojechał później. 16 października będziemy obchodzić 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Raz górski potok, raz leniwa rzeka

Brda - główna arteria wodna Borów Tucholskich - to jeden z większych lewobrzeżnych dopływów dolnej Wisły. Prawie na całym swoim biegu jest dostępna dla turystyki kajakowej. Czasem wygląda jak górski potok, a czasem jest jak leniwa nizinna rzeka. Podstawowa wersja trasy to jednodniowy spływ środkową Brdą, między miejscowościami Mylof a Woziwoda.

Spływy, w których brał udział Karol Wojtyła, zaczynały się, jak już wspomnieliśmy, w górnym biegu rzeki, w Nowej Brdzie. Pokonanie tej trasy (104 km) zajmuje co najmniej 3 dni. We wsi Mylof znajduje się jedyna w Polsce zapora z przepustem wodnym w postaci schodków i pochylnią służącą do spuszczania tratw (spadek 12 m).

Spływ kajakiem po pochylni to poważne wyzwanie. Powyżej zapory znajduje się sztuczny zbiornik odprowadzający wody do Wielkiego Kanału Brdy, który tu bierze swój początek. Chlubą miejscowości jest największy w kraju zakład hodowli pstrągów tęczowych.

Przyroda Borów Tucholskich pozwala odpocząć od miasta
Przyroda Borów Tucholskich pozwala odpocząć od miasta123RF/PICSEL

W firmowym sklepie nad brzegiem trzeba spróbować pachnącej, świeżo uwędzonej, jeszcze ciepłej ryby. Za Rytlem Brda wpływa na teren Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Na obszarze parku stwierdzono występowanie wielu rzadkich i chronionych roślin. Żyją tu również rzadkie gatunki zwierząt i aż 134 gatunki ptaków.

Rzeka doprowadzi nas do Woziwody - leśnej osady i siedziby nadleśnictwa. Miejscowa 5-kilometrowa ścieżka edukacyjna prowadzi przez najciekawsze fragmenty Borów Tucholskich. Tu spływ można zakończyć lub kontynuować go dalej. Jednak nurt rzeki staje się od tego momentu szybszy, i zdarza się napotkać zwalone drzewa, co wymaga przenoszenia kajaka.     

MO

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas