Reklama

Co trzeba zrobić, by zostać stewardessą – pytania do pracownika LOT

Marzysz o pracy, która umożliwi ci podróżowanie po całym świecie i pełnienie ważnych funkcji na pokładzie samolotu? Stanowisko w personelu pokładowym stanowi nie tylko wspaniałą przygodę w przestworzach, ale przede wszystkim okazję do zwiedzania najodleglejszych zakątków świata. Kto ma szansę dostać stanowisko stewardessy?

Artykuł z ekspozycją partnera

Do tej pracy aplikuje się w taki sam sposób, jak do każdej innej - wystarczy przesłać CV. Jeśli chodzi o wykształcenie to minimalnym wymogiem, by podjąć pracę jako personel pokładowy jest posiadanie matury. Panuje stereotyp, że stewardessa to zawód dla kobiet, jednak płeć nie ma znaczenia - w skład personelu pokładowego wchodzą również mężczyźni. Dlaczego więc zwykło się sądzić, że pracę w liniach lotniczych trudno dostać?

Reklama

- Sam proces, żeby zacząć pracę w linii lotniczej może nie jest najkrótszy, ale zależy nam, żeby współpracowały z nami osoby, które najlepiej odnajdą się na tym stanowisku- także bardzo dużo zależy od chęci i motywacji - opowiada Magdalena Łuczak, Kierownik Działu Purserów LOT. - Nie bez znaczenia jest również wygląd, choć i tu funkcjonuje sporo stereotypów. Większe znaczenie ma po prostu przyjazna aparycja niż perfekcyjne wymiary. Konieczne jest również pozytywne przejście badań medycznych, które stanowią jeden z elementów rekrutacji - dodaje.

Magdalena Łuczak zauważa, że z roku na rok zawód ten spotyka się z coraz większym zainteresowaniem wśród panów. - Dzięki temu możemy pochwalić się coraz liczniejszą męską grupą wśród naszego personelu pokładowego. Ale tak naprawdę szanse na zatrudnienie są takie same dla wszystkich. Kluczem do sukcesu jest wykazanie podczas całego procesu rekrutacji, że jest się odpowiednią osobą na to stanowisko i posiada się kluczowe predyspozycje do pracy jako cabin crew - wyjaśnia.

Oczywiście nie każdy dostanie tę pracę, trzeba  posiadać par niezbędnych kompetencji. Nie tylko twardych, ale również tych miękkich- w końcu obsługa pasażerów to jedno z podstawowych obowiązków personelu pokładowego.

Łuczak wyjaśnia, że CV na stanowisko członka personelu pokładowego powinno być przede wszystkim czytelne i rzeczowe. Warto się najpierw dokładnie zapoznać z opisem stanowiska i stawianym wymaganiom, aby uwzględnić w CV swoje kompetencje, predyspozycje lub doświadczenie, które mogą okazać się przydatne na tym stanowisku. Szefowa personelu pokładowego podkreśla, że wysoko cenione są: profesjonalna obsługa klienta, umiejętności językowe, umiejętność radzenia sobie w trudnych/stresujących sytuacjach, bardzo dobre zdolności komunikacyjne i współpracy w zespole.

- Prezentowane przez kandydatów kompetencje miękkie stanowią bardzo ważny, jeśli nie kluczowy element na jaki zwracamy uwagę podczas rekrutacji. Szukamy osób o wysokiej kulturze osobistej, które wykazują łatwość w nawiązywaniu relacji z klientem jak i współpracownikami, a także są komunikatywne i potrafią pracować w grupie/zespole. Cenną dla nas cechą jest umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz szukania rozwiązań. Należy również pamiętać, że życzliwość, otwartość i pozytywne nastawienie do ludzi są niezwykle ważnymi cechami, które powinny posiadać osoby aplikujące na stanowisko personelu pokładowego - punktuje Magdalena Łuczak.

Ale tym, co przede wszystkim przychodzi na myśl, gdy mówimy o zawodzie stewardesy są języki. Wokół tego tematu jednak narosło sporo mitów-znajomość języków obcych jest cennym atutem, ale to nieprawda, że trzeba być poliglotą.

Magdalena Łuczak wyjaśnia, że podstawowym językiem obcym, który jest wymagany na tym stanowisku, na poziomie B2, jest język angielski i poziom jego znajomości podlega ocenie już na etapie samej rekrutacji. Bardzo mile widziana jest również znajomość dodatkowych języków obcych, a poziom biegłości posługiwania się danym językiem może się przełożyć na uzyskanie dodatkowego wynagrodzenia.

Ekspertka zauważa także, że wielu załogantów zaczyna lub kontynuuje podczas pracy naukę języków obcych, korzystając z zalet jakie niesie ze sobą wykonywanie tego zawodu- możliwość kontaktu z osobami obcojęzycznymi, latanie w składach załóg innych narodowości, egzotyczne kierunki, rejsy pobytowe- co stwarza naprawdę ogromne szanse nauki lub udoskonalenia umiejętności językowych.

Nie bez znaczenia jest również wygląd, choć i tu funkcjonuje sporo stereotypów. Większe znaczenie ma po prostu przyjazna aparycja niż perfekcyjne wymiary. Czy wygląd ma znaczenie? - Wygląd oczywiście ma znaczenie, bo nasz personel pokładowy jest wizytówką naszej firmy na pokładach samolotów więc zależy nam aby reprezentował ją według najwyższych standardów. Dlatego ważnym elementem , jaki powinno dołączyć się do CV jest zdjęcie kandydata - wyjaśnia Łuczak. - Najlepiej zdecydować się na jak najbardziej naturalne, kolorowe zdjęcie en face -niewątpliwie bardziej w kierunku fotografii biznesowej niż selfie. Nie ma oczywiście obowiązku załączania swojego zdjęcia do życiorysu zawodowego, ale pozwala nam to już na wczesnym etapie rekrutacji, lepiej poznać naszego kandydata co z pewnością ułatwia ogólny przebieg całego procesu - mówi.

Należy również pamiętać, że oprócz przyjemnej prezencji, równie ważny jest stan zdrowia kandydatów. Astma czy wada wzroku nie dyskwalifikują pod warunkiem, że masz je pod kontrolą. Konieczne jest pozytywne przejście badań medycznych, które stanowią jeden z elementów rekrutacji.

A co z tatuażami i piercingiem? Czy dyskwalifikują do podjęcia tej pracy? - Wymagania dotyczące tatuaży zostały w dużym stopniu zliberalizowane i na chwilę obecną ich posiadanie absolutnie nie dyskwalifikuje do dołączenia do naszej załogi. Przed podjęciem decyzji o aplikowaniu na stanowisko cabin crew należy jednak wziąć pod uwagę, że nosząc mundur nie mogą być one widoczne - mówi

Łuczak wyjaśnia także, że przepisy dotyczące wewnętrznej dyscypliny mundurowej oraz dostępność szerokiej gamy składników umundurowania zostały uaktualnione w taki sposób, aby zapewnić załogantom komfort oraz wyjść naprzeciw ich indywidualnym potrzebom.

Dobrą wiadomością dla osób spoza stolicy jest fakt, że nie trzeba przeprowadzać się do Warszawy. Miejsce zamieszkania nie jest przeszkodą, by starać o stanowisko stewardesy, w końcu lotniska są w wielu miastach. Niemniej jednak konieczna jest dyspozycyjność, gotowość do częstych wyjazdów, a także punktualne stawienie się na rejs w wyznaczonym czasie.

- Praca w linii lotniczej rzeczywiście wymaga dość dużej dyspozycyjności i elastyczności bo trzeba pamiętać, że jest to praca zmianowa, a godziny lotów są bardzo różne. To zawód, który wymaga zdolności do pracy w zmiennych warunkach i utrzymywania wysokiego poziomu profesjonalizmu, niezależnie od okoliczności. Ale tak naprawdę to właśnie ta różnorodność, brak rutyny i element przygody sprawiają, że zawód stewardesy/da jest tak atrakcyjny dla osób, które aplikują na to stanowisko.

Z tym jednak wiąże się to, co w zawodzie stewardesy najbardziej atrakcyjne - możliwością odwiedzenia najdalszych zakątków świata. Również tych egzotycznych!

- Możliwość podróżowania do różnych miejsc na całym świecie i zwiedzania jest zdecydowanie jednym z największych plusów tego zawodu. Personel pokładowy ma okazję odwiedzać różne miasta i kraje, poznawać ciekawych ludzi, inne kultury, zwyczaje oraz kuchnię, co sprawia, że nasza praca potrafi być niezwykle fascynująca i inspirująca - opowiada Magdalena Łuczak.

Po przejściu wszystkich etapów rekrutacji, ale przed rozpoczęciem pracy na pokładzie samolotu kandydatów czeka pięciotygodniowe szkolenie, które m.in. odbywa się na symulatorze lotów oraz na basenie - by sprawdzić umiejętność pływania, która jest warunkiem koniecznym podjęcia pracy w tym zawodzie.

A na jakie zarobki może liczyć personel pokładowy? - Na temat zarobków nie chciałabym się szczegółowo wypowiadać- nie tylko z uwagi na fakt, że są one sprawą bardzo indywidualną i podlegają zasadzie poufności, ale również ze względu na dość dużą ilość elementów i dodatków, które się na to wynagrodzenie składają - mówi Magdalena Łuczak. - Mogę jednak zapewnić, że na etapie rekrutacji, podczas spotkania z kandydatami, wszystkie kwestie związane z wynagrodzeniem są dokładnie przedstawiane za pomocą prezentacji, staramy się również na bieżąco odpowiadać na pojawiające się pytania, tak aby oferowane warunki były jasne i klarowne - dodaje.

Wymagania dotyczące zawodu stewardessy wcale nie są tak wygórowane, jakby się mogło wydawać. Jeśli więc kochasz podróże i marzysz o zwiedzeniu całego świata, ta profesja jest spełnieniem marzeń i obietnicą wspaniałej przygody.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama